10 March 2024 - Sunday

WAYANA 201: NATÜREL ŞARAPLAR

İstanbul, Kadıköy
WAYANA 201: NATÜREL ŞARAPLAR

Event Details

Kayıtlar ve buluntular son on bin yıldır şarap üretildiğini gösteriyor. Şarap üretiminde pazar ekonomisinin hakim olduğu son iki yüz yıllık dönemde üretim miktarları nüfus artışının da etkisiyle muazzam boyutlara ulaştı. Ekonomik sistemin dayattığı daha da çok üretim yap baskısı, şarabın da endüstriyel bir yaklaşımla üretilmesini zorunlu kıldı. Peki, bugün içtiğimiz şaraplarla endüstriyel üretim koşulları ortada yokken yapılan şaraplar arasında nasıl farklar vardı? Nerede o eski şaraplar demek yerine bu yaklaşımla üretilen şarapları bugün de içebilir miyiz?

1990'lı yıllarda Fransa'da filizlenen Natürel Şaraplar segmentine ilgi, geleneksel yaklaşımla şarap üretiminin  canlanmasını sağladı. Tüketicilerde karşılık bulan sağlıklı beslenme, katkı maddelerinin kullanımına yer vermeme, organik ve biyodinamik üretim gibi yaklaşımlar, natürel şarap için de geçerli oldu.

TTürk şarap dünyasında son kırk yıldır yaşanan hızlı değişim, sayısı çok olmasa da Natürel Şaraplar başlığı altında tadım yapacağımız çeşitliliğini artık sağlıyor. WAYANA 201 tadım etkinliğini sekiz üreticinin sekiz natürel şarabına ayırdık. Şaraphanelerin üretim metotlarında birbirlerinden ayrıldıkları pek çok unsur olmakla beraber biz seçimlerimizi doğal mayayla üretilen şaraplar arasından yaptık.

Natürel Şaraplar tadım etkinliğinde yer alan şarapları ve üreticileri aşağıda inceleyebilirsiniz:

Selefkia / Natural 21 Aküzüm

Chamlija / Kehribar Narince

Gelveri / Keten Gömlek

Paşaeli / Çakal

Barbare / Nötr Naturel Merlot

Tafali / Kalecik Karası

Claros / Wild Fermented Merlot

Büyülübağ / Wild Fermented Cabernet Sauvignon

10 March 2024 Sunday 15:00

10 March 2024 Sunday 17:00


Wayana, Caferağa, Ferit Tek Sokağı 60B, Kadıköy/İstanbul, Türkiye, Kadıköy, İstanbul


View Map

Event Promoter

Biletino Logo
WAYANA

WAYANA is our wine bar right in the center of Moda Kadikoy, which is one of the most distinguished neighborhoods of Istanbul. We are proud to be serving all the wine list (over 300 labels) by the glass. WAYANA menu includes wine+tapas pairings which introduces the local wines and food to the wine lovers. Moreover WAYANA welcomes wine enthusiasts for local wine tasting events twice a month.