26 May 2024 - Sunday

WAYANA 301: Sezonun Son Tadımında Sekiz Nefis Şarap

İstanbul, Kadıköy
WAYANA 301: Sezonun Son Tadımında Sekiz Nefis Şarap

Event Details

Yaz ayları öncesindeki son tadımımızı konuklarımızın çok beğendiği sekiz seçkin şaraba ayırdık. Şarapların ortak özelliklerinin başında batı bölgelerimizde yetişmiş olmaları geliyor. Yine geleneği bozmadık, sekiz şarabı sekiz üreticimizden seçtik. Aralarında üç beyaz, bir roze, dört kırmızı şarap var; tümü sek şaraplardan oluşuyor.

Bu tadımda ilk kez müziği de tadımın bir parçası olarak kullanacağız. Bu deneysel uygulamada her şarap için konuklarımız iki parçadan birer bölüm dinleyecek ve dinledikleri müziğin tattıkları şaraplara duygusal etkilerini karşılaştırıp bir değerlendirme yapacaklar. Şarap-müzik ilişkisinin gruptaki etkilerini ilerleyen günlerde ayrıca değerlendireceğiz.

Dilerseniz sırayla üreticilere ve şaraplara yakından bakalım:

CHAMLIJA Riesling: Chamlija'nın Kırklareli'ndeki bağlarında yetiştirdiği Riesling üzümlerinden yapılan beyaz şarap, ülkemizde çok az üreticinin işlediği bir üzüm. Orta Avrupa'nın dünyada en çok beğenilen şarapları arasında yer alan Riesling aromatik, kolay içimli kimliğiyle şarap severlerin kalbinde taht kuruyor.

HERAKİ Akuarela Sultaniye: Mutfaklarımızda çekirdeksiz kuru üzüm olarak görmeye alıştığımız Sultaniye üzümünü, yumurta biçimli tanklarda kendine özgü dokunuşlarla işleyen Heraki, üzümleri Ege bölgesinde yetiştiriyor. Sultaniye üzümünün bu seçkin örneği içenleri heyecanlandırıyor.

KOCABAĞ K Emir: Kapadokya'nın gizemli coğrafyasının volkanik esintilerini en güzel yansıtan üzüm herhalde Emir'dir. Kocabağ, Emir şarabının hakkını en iyi veren üreticilerimizden birisi, belki başta geleni. Yaza girerken damağınız Emir şarabıyla şenlenecek.

7BİLGELER Lasos: Ege'nin tarih kokan yörelerinden Selçuk ve Kuşadası bağlarında yetişen üzümlerle hazırlanan Lasos, tadımdaki tek roze şarap. Beyaz şarapların tadımından sonraki geçiş basamağında yer alan bu şarabı sıcak yaz günlerinizi serinletecek seçkin örneklerden birisi olarak seçtik.

VİNKARA Kalecik Karası: Vinkara'nın, üzüme adını veren Kalecik'in Kızılırmak kıyılarındaki bağlarında yetişen üzümlerden yaptığı Kalecik Karası kırmızı şarabı, kendine has ipeksi dokunuşuyla bu üzümden elde edllen en iyi şaraplardan birisi olarak kadehlerinizde yer alacak.

DOLUCA Tuğra Öküzgözü: Aslen Elazığlı olan Öküzgözü üzümünün Trakya'daki bağlarda yetişen örneklerinden yapılan Tuğra Öküzgözü şarabı, farklı bir teruvardan elde edilen en başarılı kırmızı Öküzgözü şaraplarından birisi. İlk kez tadanlar şaşıracak, yeniden tadanlar sevinecek.

VİNERO Ament: Eceabat bağlarında yetişen üzümlerden yapılan yapılan bu nefis Bordo kupajı, üreticinin üst segment serisinin seçkin örneği. Özel kutlamalarda tercih edilen Ament, Bordo'nun farklı coğrafyalarda üretilen en başarılı örneklerinden birisi.

CHATEAU KALPAK Petit Verdot: Kurulduğundan bu yana şarap severlerin gönlünde taht kuran ve adına Chateau'yu ekleyen ilk örneklerden birisi olan Kalpak, üretim rekoltesini çoğaltma kaygısı taşımadan yaptığı şarapları hep aynı titizlikle uzun yıllardır üretmeyi başarıyor. Tadımda, ülkemizde monosepaj olarak nadiren işlenen Petit Verdot şarabına yer verdik, beğeneceğinizden kuşkumuz yok.

26 May 2024 Sunday 17:00

26 May 2024 Sunday 19:00


Wayana, Caferağa, Ferit Tek Sokağı 60B, Kadıköy/İstanbul, Türkiye, Kadıköy, İstanbul


View Map

Event Promoter

Biletino Logo
WAYANA

WAYANA is our wine bar right in the center of Moda Kadikoy, which is one of the most distinguished neighborhoods of Istanbul. We are proud to be serving all the wine list (over 300 labels) by the glass. WAYANA menu includes wine+tapas pairings which introduces the local wines and food to the wine lovers. Moreover WAYANA welcomes wine enthusiasts for local wine tasting events twice a month.