29 March 2023 - Wednesday

Baturay Yarkın Trio

İstanbul, Çekmeköy
Baturay Yarkın Trio

Event Details

Baturay Yarkın Kimdir?

Müzisyen bir ailede doğan Baturay Yarkın, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yarı Zamanlı Piyano Bölümü’nü birincilikle kazanarak yedi yaşında müzik eğitimine başladı. 13 yaşında iken Prof. Meral Yapalı ile “Avrupa Genç Piyanistler Yarışması”nda kendi yaş kategorisinde Avrupa üçüncü oldu.

Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde, yüksek lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Müzik Teorisi ve Kompozisyon bölümünde, doktora/sanatta yeterlik çalışmasını İÜ Devlet Konservatuvarı Müzik Anasanat Dalında tamamladı. Lisans eğitiminin iki dönemini Rotterdam’daki Codarts University for the Arts müzik okulunun Caz Müziği Akademisi ve Dünya Müzikleri Akademisi Arjantin Tango Müziği Bölümü’nde geçirdi.

Dünyaca ünlü çellist Yo-Yo Ma’nın kurduğu Silk Road GMW’a katıldı ve A.B.D.’de Grammy ödüllü müzisyenlerle konserler verdi. “2013 Türk-Çin yılı” kapsamında Pekin ve Şangay’da Yarkın Türk Ritm Grubu ile Kültür Bakanlığı Senfoni Orkestrası’na eşlik etti. Akbank Caz Festivali, İstanbul Caz Festivali, Borusan Müzik Evi, İş Sanat, CRR, Salon İKSV ve Aya İrini gibi Türkiye’nin saygın caz festivalleri ve konser salonlarında performanslar sergiledi. Piyanist olarak yer aldığı TangEsta grubu, Arjantin’de düzenlenen bir tango festivaline katılan ilk Türk tango orkestrası oldu. Baturay Yarkın, “Anadolu’nun Renkleri” albümü/projesiyle T.C. Kültür Bakanlığı Genç-Des tarafından desteklenerek Türkiye’nin farklı şehirlerindeki 15 üniversitede açıklamalı konserler verdi ve önemli bir kültürel görev üstlendi.

2018 yılından beri İ.Ü.D.K. bünyesindeki Caz Anasanat Dalında Öğretim Görevlisi olarak çalışıyor ve kardeşi klasik kemençe sanatçısı Nağme Yarkın ile 2016 yılında kurdukları Yarkın Duo ve Baturay Yarkın Trio & Nağme Yarkın olarak yurt içi ve yurt dışında konserler vermeye devam ediyorlar.

 

Diskografisinde yedi kişisel albümü ve katkı sağladığı birçok albüm bulunan sanatçının kurduğu caz triosu Baturay Yarkın Trio, modern armonik yaklaşımların Türk müziği usulleriyle buluştuğu ve doğaçlama unsurunun ön planda olduğu özgün beste ve düzenlemeleri seslendiriyor. Ritmik ve melodik açıdan oldukça zengin olan bu toprakların müziğini kendi bestelerinde duyuran Yarkın, triosuyla Özel Sezin Okulunda Sezinde Sanat kapsamında vereceği konserde, eserlerinden ve düzenlemelerinden hazırladığı bir seçkiyi seslendirecek.


7 yaş ve üzeri izleyiciler için uygundur.

29 March 2023 Wednesday 20:00

29 March 2023 Wednesday 21:15


Özel Sezin Okulu- Sabahat Sezin Salonu, Hamidiye, Ulubatlı Hasan Cd. No:34782 D:no 18, Dudullu Osb/Çekmeköy/İstanbul, Türkiye, Çekmeköy, İstanbul


View Map

Event Promoter