30 November 2022 - Wednesday

Blanc & Noir 1 Piyano 4 El Resitali

İstanbul, Çekmeköy
Blanc & Noir 1 Piyano 4 El Resitali

Event Details

Resital 7 yaş ve üzeri izleyiciler için uygundur.

Blanc & Noir 1 Piyano 4 El Resitaliyle Sezin Sahnesinde

Farklı kültürleri birleştirmek, bununla zenginleşebilmek ve herkese aktarabilmek için yol almaya devam eden piyanist Selin Şekeranber ve Yudum Çetiner, geleneksel Türk müziğini ve klasik batı müziğini harmanlayan renkli ve orijinal bir müzikal anlayışla dinleyicilerle buluşuyor.

Piyanistler Moskova Çaykovski Konservatuvarı, Lozan Devlet Konservatuvarı ve Münih Devlet Konservatuvarı’nda solo piyano eğitimi aldıktan sonra oda müziği dalındaki çalışmalarını Stuttgart Devlet Konservatuvarı’nda dünyaca ünlü piyano ikilisi Prof. Hans-Peter ve Prof. Volker Stenzl ile gerçekleştirerek “İki Piyano Bölümü”nü bitiren ilk Türk piyanistler olarak Türkiye için klasik müzik tarihine kalıcı bir başarı kazandırdılar.

2010 yılında İtalya’da düzenlenen “Ibla Grand Prize World Music” yarışmasına katılan tek Türk piyanistler olarak 200 yarışmacının arasından sıyrılıp “Jüri Özel Ödülü” almaya hak kazanan ikili, A.K.Müzik İstanbul çatısı altında çıkardıkları albümleri “The Essence of Piano Duo”, “HANDS” ve sonraki yıllarda Almanya'da çıkardıkları  “OUTSIDE” albümleri ile Türkiye, Almanya, İspanya, Hırvatistan, Estonya, Avusturya, Mısır, İtalya, Fransa ve Amerika’da dinleyicilerle buluştular. Piano City Milano (İtalya), Donau Oberschwaben Müzik Festivali (Almanya), “Fete de la Musique Lausanne” (İsviçre), FIMU (Belfort, Fransa), “Made in Stuttgart (Almanya), Piano City Milano (İtalya), Marsyas Culture, Art and Music Festival (Türkiye), Carl Orff Festivali (Almanya) gibi uluslararası festivallerden davet alarak birçok ülkede konserler verdiler.

2017 yılında Fazıl Say’ın iki piyano ve orkestra için bestelenmiş konçertosunun Türkiye'deki ilk seslendirilişini Eskişehir Büyükşehir Belediye Senfoni  Orkestrası eşliğinde gerçekleştiren ikili ayrıca Stuttgart Filarmoni´de Orchesterverein Stuttgart Orkestrası, Türkiye'de Ankara Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İzmir Senfoni Orkestrası, Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası ile konserler verdiler. Farklı projelerle Stuttgart Filarmoni, Münih Filarmoni, Bamberg Filarmoni, Füssen Festspielhaus, Schloss Dillingen ve Berlin Konzerthaus gibi Almanya’nın önemli sahnelerinde seyirciyle buluştular.

ABD turneleri kapsamında Greenspring Uluslararası Müzik Akademisi´nde, Virginia Commenwealth Üniversitesi ve James Madison Üniversitesi’nde konserler ve ustalık sınıflarında dersler verdiler.

Fazıl Say’ın dünyaca tanınmış “Kara Toprak”, “Kumru” ve “Alla Turca Jazz” eserlerinin iki piyano ve dört el için düzenlemelerini yapan ikili bu eserleri Almanya’nın en prestijli müzik basım evlerinden biri olan Schott Yayınevi aracılığıyla müzisyenlerle paylaştılar.

Klasik ve çağdaş müzik repertuvarından yorumladıkları ve uyarladıkları eserlerden oluşan albümlerinden sonra kendi bestelerinden oluşan, çocukları kaliteli ve çok sesli müziğe yönlendirmeyi hedefleyen bir ninni albümü olan “Imagine” ile dinleyici ile buluştular.

Dünyada bir piyano ikilisi tarafından ilk kez Fender Rhodes piyanolar ile  kayıt ettikleri albümleri It's Electric yenilikçi, sıradışı bir albüm olma özelliği taşımaktadır. Albüm ve içerisinde ki J.S.Bach'ın Tocatta eserine Ecem Lawton yönetiminde çektikleri video klip, Munich Music Video Awards, International Sound Music Awards, Onyko Film Awards, Dubai Independent Film Festival, Euro Music Video Awards, Rome Music Video Awards,ve LNDN Music Video Awards gibi uluslararası festival ve yarışmalarda en iyi video ve müzik ödülüne sahip oldu.

İkilinin tüm albümlerine dijital platformlardan ulaşabilirsiniz.

Performers

Blanc & Noir 1 Piyano 4 El Resitali

30 November 2022 Wednesday 20:00

30 November 2022 Wednesday 21:00


Özel Sezin Okulu- Sabahat Sezin Salonu, Hamidiye, Ulubatlı Hasan Cd. No:34782 D:no 18, Dudullu Osb/Çekmeköy/İstanbul, Türkiye, Çekmeköy, İstanbul


View Map

Event Promoter