29 October 2022 - Saturday

PhotoMaraton İstanbul 2022

İstanbul
80.00 TRY - 200.00 TRY
PhotoMaraton İstanbul 2022

Event Details

Kayıt işlemleri saat 09.00'da Sirkeci Tren Garı’nda başlayacak.

İstasyonlar: Sirkeci - Beyazıt - Şişhane (Meydan) - Taksim

2022 Yılı Ana Sponsoru ve Ödüller Yakında Açıklanacaktır.

 • Fotoğraf makineleri ile 9 Tema / 9 Saat / 9 Fotoğraf konsepti
 • Analog fotoğraf makineleri ile 3 Tema / 9 Saat / 3 Fotoğraf konsepti
 • Cep Telefonları ile 3 Tema / 9 Saat / 3 Fotoğraf konsepti
 • Video Kategorisinde 1 Tema / 1 Video (3 dakika) konsepti

İster amatör, ister profesyonel olsun tüm fotoğraf severlere açıktır.
Etkinliğe herhangi bir fotoğraf makinesi ve akıllı cep telefonu ile katılım sağlanabilir.
Eş zamanlı olarak birden fazla kategoriye ayrı ayrı bilet alınarak katılmak mümkündür. 

--

2022 Yılında Neler Yeni?

Tünel istasyonu Şişhane meydanı olarak değiştirildi. 

--

Sabah Ne Yapacağım?

Kayıtlar masası işlemleri 29 Ekim Cumartesi günü saat 09.00 itibari ile başlayacak. Kayıt alanına ulaşmadan önce “İsim Soyisim, Telefon Numarası, Mail Adresi, HES Kodu ve Katılacağınız Kategori” bilgilerini girmeniz için bilgi kağıdı ve sıra numarası sunulacak. 

Kayıt masalarında bilgileriniz önceden tanımlı olacak. Masaya ulaştığınızda bilgi kağıdınızı görevli personele ileteceksiniz ve yaka kartınız teslim edilecek.

Kayıt masasının karşısında bulunan bölgede, sizlere teslim edilecek yaka kartına vurulacak bir damga ile T-shirt teslimi de gerçekleşecek.

--

Fotoğraflar Nasıl Teslim Edilir?

Dijital kategoride çekilen 9 fotoğraf + 3 ikon fotoğrafı saat 19.00 itibari ile Taksim Metrosu’nda yer alan etkinlik koridorundaki fotoğraf teslim noktasında teslim edilir. Pandemi sebebi ile süreci hızlandırabilmek üzere hangi fotoğrafın hangi temaya ait olduğunu belirten notlar alınması gerekir. Sıralamaya önem verildiğinden; Sirkeci İkonu + Sirkeci 3 Tema + Beyazıt İkonu + Beyazıt 3 Tema + Tünel 
İkonu + Tünel 3 Tema sıralamasına uygun halde teslim edilmelidir. Sadece 12 adet fotoğraftan oluşan SD kartınız teslim alınır, fotoğraflar kopyalanır ve kartınız iade edilir.

Analog kategoride, Taksim istasyonunda filmler teslim alınır. (Kutusunu saklayınız.) Karaköy Fotoğrafçı firmasında yıkatılır ve fotoğraflar mail ortamında katılımcılara ulaştırılır.

Cep Kategori Instagram üzerinden, Video Kategori YouTube veya Vimeo üzerinden ilgili hashtag kullanımları ile teslim edilir.


--

2022 Jüri Üyeleri


Her sene değişen PhotoMaraton jürisi 2022 yılında birbirinden deneyimli isimlerden oluşuyor. 

Bülent Teymur, Hakkı Yıldırmaz, Mert Çağıl Türkay, Nadir Ede, Özlem Demircan, Sebla Selin Ok, Serdar Akçay, Timurtaş Onan ve Zehra Çöplü 

Tüm fotoğraf kategorilerinde aynı jüri bulunmaktadır.

2022 Tema Belirleyicileri yakında açıklanacaktır.

-- 

Etkinlik Günü - 29 Ekim Cumartesi

 • 1. istasyon olan Sirkeci Tren Garı‘nda saat 12.00'de 1 Analog kategori, 1 Cep kategori, 1 Video kategori ve 3 Dijital kategori teması açıklanır. Temalar önceden bilinmez.
 • Katılımcılar, kendi kategorilerinde açıklanan temaları 3 saat içerisinde fotoğraflar ve ikinci istasyon olan Beyazıt meydanına en geç saat 15.00‘de gelir. Beyazıt istasyonunda yeni 1 Analog kategori, 1 Cep kategori ve 3 Dijital kategori teması açıklanır.
 • Katılımcılar Beyazıt istasyonunda açıklanan temaları fotoğraflar ve son istasyon olan Şişhane meydanına saat 18.00‘de varırlar. Tünel istasyonunda son olarak 1 Analog kategori, 1 Cep kategori ve 3 Dijital kategori teması açıklanır.
 • Katılımcılar son temalara ait fotoğrafları da çekip saat 19.00’dan itibaren Taksim Metrosu’nda yer alan etkinlik koridorunda fotoğrafların teslimini gerçekleştirerek etkinliği tamamlar. Son teslim saati 21.30’dur.
 • Analog katılımcılar, kayıt masasında kendilerine ücretsiz sunulacak Kodak Gold filmlerle çalışır. Taksimde teslim alınan filmler Karaköy Fotoğrafçı firması tarafından yıkanır, taratılır. Katılımcılar, mail ortamında kendilerine iletilen fotoğraflar arasından temalara ait olan 3 fotoğrafını seçer ve “info@photomaraton.com” adresi ile paylaşır.
 • Cep kategori katılımcıları, açıklanan 3 temaya ait fotoğrafları 29 Ekim 2022 Saat 23.59’a kadar kadar “#photomaraton22” etiketi, “tema numarası” ve “katılımcı numarası” ile herkese açık olan Instagram hesaplarından yükler.
 • Video Kategori katılımcıları, Sirkeci istasyonunda açıklanan video teması özelinde hazırlayacakları sesli/müzikli videoyu 31 Ekim 2022 Saat 12.00’ye kadar (tema açıklanma saatinden itibaren 48 saat) “İsim Soyisim / #photomaratonistanbul” başlığı ile YouTube veya Vimeo platformlarında halka açık olarak paylaşır.
 • Fotoğrafların, tema açıklama sıralamasına göre çekilmesi şart değildir. Ancak, yeni istasyona geçiş yapılmadan önce açıklanan her tema için fotoğraf çekilmesi gerekmektedir. Örneğin; 4. tema açıklandığından itibaren ilk 3 tema için fotoğraf çekilemez. 

 • PhotoMaraton'da bir güzergah söz konusu değildir. Açıklanan temalar İstanbul'un her yerinde fotoğraflanabilir. Katılımcılar, bir sonraki istasyona saatinde gelmek durumundadır.

 • Dijital kategorideki katılımcıların bütün istasyonlarda olduklarını kanıtlayabilmeleri için her istasyonda açıklanacak PM ikonlarını da fotoğraflamaları gerekmektedir.
 • Teslim noktasında katılımcıların SD kartları teslim alınır, temalara ait fotoğrafları kopyalanır ve SD kartları geri verilir.
 • Fotoğraflar, kayıt numaralarına ve temalara göre klasörlenir ve seçici kurula sunulmak üzere kontrolleri yapılır.


--

Sıkça Sorulan Sorular

- PhotoMaraton'da fotoğraf manipülasyonu (Photoshop vb.) yapmak kurallara aykırıdır. Resmi PhotoMaraton yazılımı fotoğrafları elemektedir.

- Fotoğraf makinasının izin verdiği kırpma, fotoğrafı döndürme vb. işlemler kurallara aykırı değildir.

- Üst üste fotoğraf çekim tekniği ile üretilen fotoğraflar kural dışı sayılacaktır.

- Sadece mobil kategoride fotoğraflarda manipülasyon yapılabilir.

- Seçici kurul, katılımcıların isimlerini göremez. Katılımcıların numaraları yeniden kodlanarak seçici kurula iletilir.

- İstasyonlara en fazla 30 dakika geç kalınabilir. Daha geç kalan katılımcılar, yeni temaları öğrenemeyecektir. 

- Katılımcılar istasyonlarda olduklarını kanıtlayabilmek üzere istasyonlarda açıklanacak PM ikonlarını fotoğraflamak zorundadır. 

- Fotoğraflarınızı JPG (JPEG) formatında teslim etmeniz gerekmektedir. Kamerasında sadece JPG özelliği olmayan yarışmalar RAW/JPG olarak çekim yapabilir. 

- Fotoğraf teslimi öncesinde fotoğraf makinenizdeki fotoğrafın sıra numarasını değil, direkt fotoğrafın adını not etmeniz beklenmektedir.

- PhotoMaraton’larda fotoğrafların telif hakkı size aittir.

- Elemeye gönderilen fotoğraflar, sonuçlar açıklanana kadar hiç bir şekilde sosyal medyada paylaşılamaz, duyurusu yapılamaz veya jüri üyelerine gönderilemez.

- Katılımcılara sunulan materyellerden ötürü etkinlik günü kayıt yaptıranlardan 25 TL fark ücreti alınmaktadır.

- PhotoMaraton etkinliği Coşkun Aral başkanlığındaki Fotoğraf Organizasyonları Derneği FOTON tarafından düzenlenmektedir.


Daha çok detayların yer aldığı Sıkça Sorulan Sorular için: www.photomaraton.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

29 October 2022 Saturday 09:00

29 October 2022 Saturday 21:00


Sirkeci Garı, Ankara Cad. Sirkeci, Fatih, İstanbul


View Map

Event Promoter

PhotoMaraton Türkiye
PhotoMaraton Türkiye Questions For Organizer?

PhotoMaraton fotoğrafçıları aynı tema etrafında birleştiren ve zamanla yarışılan bir kültürel etkinliktir. Fotoğraf tutkusudur. Konu olarak seçilen şehrin, bölgenin tanıtımına katkıdır. Tümü fotoğrafa adanmış bir gündür.

Comments