19 September 2021 - Sunday

Néant. (Nothingness)

İstanbul, Şişli
Néant. (Nothingness)

Event Details

Purespace, Atelier Muse'un konuk sanatçı programı kapsamında davet ettiği Oïra Company'yi konuk ediyor ve program sonunda bir performans ve atölye paylaşımı için alan açıyor. 
Néant. bir dansçı ve müzisyen için bir oyun, bir konsept, bir deneyimdir. Zaman sorunu etrafında toplanan tanıklıklarla ortak bir deneyimden ve her birine özgü bir duygudan ilham alıyor. Takım uyumunu, sonsuz çalışma süreçlerini ve üç sanatsal disiplin arasındaki işbirliğini birleştirir: dans, müzik ve kostüm. Bu araştırma sonsuz olarak tanımlanır.
Proje 3 bölümden oluşmaktadır. Döngüler, daireler, tekrarlama, yaratıcı sürecin merkezinde yer alır. Néant. bir yolculuktur, izleyicide duyum, sorgulama ve yansıtma yaratma önerisidir. Néant. müziğin temsil ettiği zamanı deneyen, deneyimleyen, savaşan, maruz kalan, özgürleştiren, kabul eden, yaşayan iki insandır. Duygular ve duygular gibi tartışma ve münazara da yaratıcı sürecin tam kalbinde yer alır.
İnsan (dans) ve zaman (müzik) arasında 3 aşamada bir diyalogdur: günlük rutin, zamana kişisel bağlılık ve zaman. Her iki varlık (disiplin) eşit öneme, ömre ve/veya zamana sahiptir.
PERFORMANS: 19 Eylül, 15:00
YER: @purespace.ist
Merkez Mah. Güvenç Sok. No 27 Kat 5 (Son kat) Bomonti Şişli İstanbul
Biletler Biletino ve etkinlikten hemen önce kapıdan alınabilir.
Atölye kayıtları doğrudan [email protected] mail adresinden yapılacaktır.
Kontenjan 15 kişiyle sınırlıdır, girişte HES kodu sorgulanacaktır ve maske takılması zorunludur. 
---
OÏRA COMPANY
OÏRA PHILISOPHY: Oïra means the reflect of our interior. The company’s aim is to touch the spectator, not by showing him something beautiful but rather by making him live an expe- rience. She wants him to feel every moment of the play, to cry, laugh, dance at every performance. She wants him to live that moment with the performers, at the same time as they do. Oïra is a french company. Here it’s not just about creating dance shows. The idea is to create universes where music, dances, costumes and all other tools come to materialize them, to tell them. They dialogue and help each other to form a whole where each part has a capital importance.
PURPOSE OF THE COMPANY: Created in 2019, the main purpose
of the Oïra Company is to create and present live shows and public events involving various artistic disciplines.
MARION BINOIS - Choroegraphe, performer, A.D.
Marion Binois meets the hip hop community in Nantes (FR). It’s the place where she starts to dance in free training sessions and decides to devote herself to her practice. Inspired by different artistic styles, she quickly emancipated herself from the codes to find her own way. Liking to understand and feel everything she does, her dance is based on body research and her ability to go to her ex- tremities. Marion Binois continues her journey as a self-taught dancer through various encounters and trips to Armenia, Turkey, the Czech Republic and Guyana with some support like Alliance Française network or French Institute. She learns how to set up artistic projects by working in the associative environment. Particu- larly touched by collaboration and interdisciplinarity, she quickly integrates clo- thing, video and music into her projects and creates a very personal and complete universe to immerse the public in stories and feelings. After several fashion show projects, among others, she decided to take on a more substantial format and founded the Oïra Compagny in 2019.
SETCHEA - Composer and performer
Setchea is a rapper, poet, songwriter & director. Trained in music pro- duction & communication sciences, he was then destined for artistic management. At the age of 21 he founded, with two friends, C.Œ.D.E., the Créateurs D’Œuvres De l’Esprit, an artistic label that houses a clothing brand of the same name. It is through his encounters and various expe- riences that he was struck by the evidence of his own creativity. Long at the service of others, he decided, at the age of 24, to fully undertake his artistic mutation and dedicate himself to his own works. A writer since his earliest youth, he finally takes his courage in both hands and sharpens his rhymes and rap. The need to compose instrumental music quickly be- came apparent. The vision of a complete artist appears. So, for 3 years, he writes and composes continuously. He returns to Alsace, where his roots are. At the age of 27 he finally feels legitimate to share his art with the wor- ld. His music, a mix of sampled percussion and film chords takes shape. His lyrical and provocative lyrics are ready to be proclaimed.

Performers

OÏRA COMPANY

19 September 2021 Sunday 15:00

19 September 2021 Sunday 16:00


purespace, Merkez Mah. Güvenç Sok. No: 27 Kat: 5 Daire: 11-12 Bomonti Şişli İstanbul, Şişli, İstanbul


View Map

Event Promoter

purespace
purespace

Purespace bütün kültür ve sanat disiplinlerinde yaratıcı dönüşüme önayak olan ve arşivleyen, çok-disiplinli ve kapsayıcı bir oluşumdur. Çok yönlü bakışın gerekliliğine inanarak, sanatsal üretimlerin artması ve bu alanda istihdam yaratılması için kolaylaştırıcı bir rol üstlenerek, günümüzde/şimdide sanatçının konumunu daha güvenli bir zemine taşımak için alan yaratmayı amaçlar. Tematik konseptler üzerinden kendi çalışma ve araştırma alanlarını oluşturur. Araştırmak, öğrenmek, deneyimlemek, üretmek kelimelerinin projeksiyonlarında ilişkiler geliştirir. Purespace, beden odaklı çalışmalara ve araştırmalara yer vererek atölyeler ve ulusal/uluslararası konuk sanatçı programları organize eder. Günümüz sanatçılarının işlerinin sergilenmesi için alan sunar. Purespace buluşma noktaları yaratır. Bilgi paylaşımı ve deneyimi için aracı olur ve benzer temalarda konuşmak için kolaylaştırıcı rol üstlenir. Hem güncel hem geleneksel yöntemlerle araştırma ve deneyim için köprü kurar.