28 January 2020 - Tuesday

KonuŞu: 2016 Sonrası Yeni Uluslararası Düzen

İstanbul, Şişli
KonuŞu: 2016 Sonrası Yeni Uluslararası Düzen

Event Details

Kuzey Kore’nin hidrojen bombası test ettiği, İngiltere’nin Avrupa’dan ayrılmak istediğini belirttiği, Amerika’nın nitelikli lider istemediği, Türkiye’nin patlamalar ve darbe ile sallandığı, Ebola salgının sona erdiği, İran ile nükleer anlaşma müzakerelerinin olumlu (gibi) sonuçlandığı, Londra’nın ilk Müslüman belediye başkanını seçtiği, Obama’nın Küba’yı ziyaret ettiği, Suriye Ordusunun Halep’in kuzeydoğusunu tekrardan ele geçirdiği ve Çin’in üretim gücünü sessizce yükseltmeye devam ettiği 2016 yılı liberal uluslararası düzeni temelden sarstı. 2016 yılındaki gelişmelerle Güvenlik Konsey’indeki 5 ülkeden 4’ü uluslararası entegrasyonun sınırlandırılması için adımlar attı. Milli çıkarların korunması için küreselleşme karşıtı beyanlarda bulunan liderler, uluslararası meseleleri iç siyasette destek toplamak için kullanamaya devam etti. 

Peki 2016 sonrası yeni uluslararası düzenin en belirgin özellikleri nelerdir? Şu anda yaşadığımız çoğu siyasal olayın temeli 2016’da mıdır? Sağın yükselişiyle uluslararası seviyede yeni kurum ve kuruluşlar görecek miyiz? Liderler dış politikayı iç politikaya şekil vermek için neden kullanırlar?

Bu KonuŞu’da, AB-Türkiye ilişkileri üzerine yaptığı çalışmalarla bilinen Sabancı Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Profesörü ve İstanbul Politika Merkezi Akademik Koordinatörü Prof. Dr. Senem Aydın Düzgit ile yıllardır Türkiye ve bölge siyasetini takip eden ve hem köşe yazıları hem de kitapları ile literatüre katkıda bulunan gazeteci Kadri Gürsel bir araya geliyor. İkilinin konuşması 1 saat sürecek, etkinlik 30 dakikalık soru cevap kısmıyla son bulacak. Herkesi bekliyoruz!

KonuŞu Hakkında

KonuŞu, günümüzü anlamak ve anlamlandırmak için kurulmuş yepyeni bir konuşma platformudur. KonuŞu'nun amacı, sosyal konularda uzman analizlerini meraklılarıyla buluşturmak, tarihsel bilgi ve sosyolojik öngörü sahibi olmayı hızlandırmak ve günlük politika dışı konuları tartışmaya açmaktır.

KonuŞu'da aynı konu üzerine çalışan ve farklı formasyonlardan olan iki konuşmacı konuyu bir saatlik bir sohbet içinde ele alır. Etkinlikler 30 dakikalık soru cevap kısmı ile son bulur. Konuşmalardan iki gün sonra gönderilen bir bülten ile konuşmada öne çıkan argümanlar ve sorulan yeni sorular etkinliğe katılanlar ile yazılı olarak paylaşılır. KonuŞu, Eylül 2018’de sosyolog Hale Ceren Zeytinoğlu tarafından kurulmuştur.

28 January 2020 Tuesday 18:30

28 January 2020 Tuesday 20:00


Joint Idea, Kanyon, Şişli, İstanbul


View Map

Event Promoter

Biletino Logo
Joint Idea Questions For Organizer?

Joint Idea insan algoritması ile işleyen ve sürdürülebilir bir Dünya için yaratıma alan açan sinerji ve iş birliği platformu. Joint Idea’nın daimi gelişim platformu Life Works Labs kapsamında gerçekleştirilen eğitimler, atölyeler, sohbetler ve alan tutma çalışmaları, uluslararası sosyal kabilemiz Love Mafia üyelerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Amacımız kendini gerçekleştirmeye ve yaratıcı gücünü uyandırmaya niyet etmiş kişilere bizlere okullarda öğretilmeyen ve yeni dünyada ihtiyacımız olan donatıları ulaştırmak. Sizleri aramızda görmek bizlere keyif verecektir. Sosyal kabilemize dahil olmak isteyenleri www.lovemafia.co'ya davet etmek isteriz.