21 February 2020 - Friday

Müziğin Göç Yolculuğu

İstanbul
Müziğin Göç Yolculuğu

Event Details

Dünyanın hangi köşesinde yaşarsak yaşayalım, hangi kültüre kendimizi ait hissedersek edelim, birkaçyer var ki oralardan gelen müziği hepimiz içselleştirip severek, hatta bazen büyülenerek dinliyoruz. 

Blues'un acıklı melodileri sadece Missisippi'deki kölelerin çığlığını yansıtmıyor; bizim de acılarımıza tercüman oluyor. Brezilya'nın ritimleri hepimizi dans ettiriyor, İrlanda'nın lirik ezgileri bize huzur veriyor, Küba ritimlerini duydukça o vurmalılara biz de dokunmak istiyoruz. Hint müziğinin eşliğinde toksinlerimizi atarken o mistisizme özlem duyuyoruz.

Peki neden? Bu müzikleri özel kılan ne? Bu müziklerin genlerinde ne var ki, bizim genlerimizle bu kadar kolay uyum sağlayabiliyorlar? 

Deneyimli bir stratejist ve reklamcı olan Haluk Sicimoğlu, 30 yıldır dünya müziği dinliyor. Değişik kültürlerin müziğini içercesine dinlerken bu müzikler arasında bir akrabalık fark edip araştırmaya başlıyor. Zamanla amatör bir müzik etnografı haline geldiğini hisseden Sicimoğlu bir öğrencisinin verdiği cesaretle bu araştırmalarını bir etkinliğe dönüştürüyor. 

Mali'den Missisippi Deltasına, Portekiz’den ve İrlanda'dan Brezilya'ya, Afrika'dan Küba'ya ve Küba'dan gerisin geriye Afrika’ya, Keltler’den Anadolu’ya, Varanasi'den Liverpool'a tınıların yolculuğuna Haluk Sicimoğlu vevurmalılarıyla interaktif uygulamalar yapacak olan ve birçok uluslararası festivalde ülkemizi temsil eden Perküsyonist Murat Bizel rehberliğinde çıkmaya hazır mısınız?

 

HALUK SİCİMOĞLU

FOUNDER & CHIEF STRATEGY OFFICER - THAAT’S IT!

Amerika Birleşik Devletleri’nde Ohio’da Akron Üniversitesi’nde Pazarlama ağırlıklı İş İdaresi bölümünden mezun olduktan sonra Florida’da Miami Üniversitesi’nde, Pazarlama konusunda lisans üstü eğitimini tamamladı.

Pazarlama İletişimi kariyerine 1988 yılında Manajans/Thompson’da araştırma bölümünde başladı ve aynı ajansda müşteri ilişkilerinde görev aldı. 1991 yılında ALICE/ BBDO ailesine katılarak bu ajansın Stratejik Planlama Direktörlüğü’nü üstlendi.

1992 yılında Türkiye’nin ilk stratejik marka planlaması şirketi olan FOCUS 4’u kurdu. 1998-2000 yılları arasında merkezi Barcelona’da bulunan BBDO University’nin Stratejik Planlama Bölüm Başkanlığı görevini yürüttü. O zamandan beri ateşli bir FC Barcelona taraftarı ve aynı kulübün resmi üyesi. Sicimoğlu, 2013 ve 2014 yıllarında Reklamcılık Vakfı Başkanlığı görevini yürütmüştür.

Sicimoğlu, 2015 yılında sevdiği arkadaşlarıyla beraber yeni nesil bir eğitim, danışmanlık ve iletişim şirketi olan THAAT’S IT’i hayata geçirmiştir.

Bilgi Üniversitesi Marka Okulu Yüksek Lisans Programında Program Danışmanı ve Öğretim Görevlisi olan Sicimoğlu, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde de yaratıcılık ve ve tüketici trendleri üzerine dersler vermektedir.

 

MURAT BİZEL

Müzik eğitimine klasik keman ile başladı ama vurmalı çalgılara olan ilgisi ağır basınca eğitimini ve çalışmalarını bu doğrultuda sürdürdü.

1999 yılında dünyaca ünlü perküsyon ustası Okay Temiz ile tanıştıktan sonra kariyerine yeni bir şekil verdi ve müziğin pedagojik ve terapi boyutundaki alanlarına yöneldi.

Birçok sanatçıya albüm, sahne ve konser faaliyetlerinde eşlik ederken Koç Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi’nin neredeyse bütün fakültelerinde dersler ve seminerler verdi.

Dünyada bir ilk olarak gösterilen, tamamı Emniyet Teşkilatı mensuplarından oluşan “Polis Perküsyon Topluluğu” nu kurdu ve konserlere devam etti.

İzmit Belediyesi Zihinsel Engelliler Ritim grubunun koçluğunu ve rehabilitasyon eğitmenliğini üstlendi.

Ödül aldığı festivallerden birkaçı:

Nice Etnik Müzik ve Danslar Festivali - Fransa

Zakopane Festivali - Polonya

Amsterdam Müzik Festivali - Hollanda

Barcelona Müzik & Dans Festivali - İspanya

Ohrid Müzik & Dans Festivali – Makedonya

 

Murat Bizel bu projelerinin yanı sıra okul öncesi, ilköğretim ve lise seviye gruplarıyla eğitim faaliyetlerine devam ediyor.

Ayrıca başta Kocaeli olmak üzere birçok ilde ve ilçedeki kurumda da faaliyetlerini sürdürüyor.

 

 

21 February 2020 Friday 19:30

21 February 2020 Friday 22:00


Joint Idea, Kanyon, Şişli, İstanbul


View Map

Event Promoter

Biletino Logo
Joint Idea Questions For Organizer?

Joint Idea insan algoritması ile işleyen ve sürdürülebilir bir Dünya için yaratıma alan açan sinerji ve iş birliği platformu. Joint Idea’nın daimi gelişim platformu Life Works Labs kapsamında gerçekleştirilen eğitimler, atölyeler, sohbetler ve alan tutma çalışmaları, uluslararası sosyal kabilemiz Love Mafia üyelerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Amacımız kendini gerçekleştirmeye ve yaratıcı gücünü uyandırmaya niyet etmiş kişilere bizlere okullarda öğretilmeyen ve yeni dünyada ihtiyacımız olan donatıları ulaştırmak. Sizleri aramızda görmek bizlere keyif verecektir. Sosyal kabilemize dahil olmak isteyenleri www.lovemafia.co'ya davet etmek isteriz.

Comments