14 December 2019 - Saturday

Circle: Earth

Bursa
Circle: Earth

Event Details

Etkinlik Hakkında

Circle, yaşadığımız zorlukların üstesinden gelmek ve açık bir diyalog kurmak için bir araya geldiğimiz etkinlik serisidir.

Dünya, 2 milyon yıl önce başlamış ve hâlâ devam eden dördüncü jeolojik zamanını yaşıyor. Dünyalılar olarak ekosistemde oluşturduğumuz derin yaraların farkındayız. Doç. Dr. Muharrem Balcı, ortak bir amaç için Cawthron Enstitüsü’nde (Yeni Zelanda) bir araya gelen ve bilim insanlarından oluşan topluluktaki deneyimini Circle'da paylaşacak.

Program
16:00 Kayıt ve Tanışma
16:30 Farklı Disiplinler (oyun)
17:00 Let’s Talks
19:00 Keyiflice Ayrılış

Konuklar

Doç. Dr. Muharrem Balcı

Tokat’ın bir dağ köyünde doğup, tarım ve hayvancılıkla uğraşıp, yaylacılık kültürünü yaşayan son kuşak olarak büyüdüm. Ortaöğretim döneminde eğitim için İstanbul’a göçtüm. Fen fakültesi biyoloji bölümünü bitirdiğimde doğa bilimlerinin benim için meslek olmaktan öte bir yaşam biçimi olduğunun çoktan ayırdına varmıştım. Doğa bilimlerine olan ilgimin de yaylacılık kültüründen geldiğini düşünüyorum. Hikayemin bundan sonraki bölümü akademik alanı işgal etmiş “Avcı/kariyerist” karakterli kişilerle mücadele ile geçti. ‘Ego’ boyutunu terk edip ‘özgürlük’ boyutunda yaşamanın, erdeme ulaşmak için bilmediğini bilmenin, değişimin kendisi olduğunda kimsenin seni değiştiremeyeceğine olan inancım ve “en güzel denize henüz gidilmediği” düşüncesi ile doğanın kendisinin benim için büyük bir heyecan olduğunu keşfettim. Farklı süreçlerden geçerek yola koyulmuş daha büyük kervanlarla da karşılaşmak umuduyla bu yolculuğuma devam etmekteyim…


İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muharrem BALCI’nın TÜBİTAK desteği ile gittiği Cawthron Enstitüsü’nde (Yeni Zelanda), 12 ay süreyle gerçekleştirdiği çalışmalarına dair, Yeni Zelanda Güvenli Deniz Ürünleri Araştırma Programı için verdiği röportajı yayınlandı.

Röportaja buradan ulaşabilirsiniz.

14 December 2019 Saturday 16:00

14 December 2019 Saturday 19:00


NEXLAB, 23 Nisan Mah. Mithat Paşa Cad. Detay Premium No:21 A/C Nilüfer/Bursa, Nilüfer, Bursa


View Map

Event Promoter

NEXLAB
NEXLAB Questions For Organizer?

Gelişen yeni nesil teknolojilerin, fiziksel ve dijital üretim araçlarının keşfedilmesine, anlaşılmasına, kullanılmasına; profesyonel ve amatör birikime sahip kişilerin bir araya gelip üretim yapabilmelerine, işlerini geliştirebilmelerine, projelerini paylaşabilmelerine imkan sağlıyor, birlikte daha iyi bir gelecek inşa etmek için çalışıyoruz. Aynı zamanda teknoloji, tasarım, girişimcilik, bilim, sanat, zanaat konularında atölye çalışması, söyleşi, performans, gösteri, sergi türlerinde etkinlikler düzenliyoruz.

Comments