,
22 February 2020 - Saturday

Sema Demirkan ile Şefkatle Tanışmak

İstanbul
Sema Demirkan ile Şefkatle Tanışmak

Event Details

“Zorlayıcı Duygu ve Durumları cesaret ve bilgelikle yaşama sanatı.”

 

Kendine şefkat göstermek, zor bir çocukluğa sahip, çocukluğunda şefkat almamış, kendine bakım verdiğinde suçlu ve rahatsız hissedenler de dahil olmak üzere herkes tarafından öğrenilebilir. Bir anlık şefkat tüm gününüzü değiştirebilir, böyle anların art arda dizilmesi hayatınızın akışını değiştirebilir. Harvard Psikiyatri Bölüm Üyesi Dr. Chris Germer böyle diyor. 

Peki şefkat nedir, ne değildir? Fizyolojisi nasıl işler? Şefkat insanın büyümesi ve potansiyelini realize etmesinde nasıl bu kadar dönüştürücü bir güce sahip? Sınırlarla, hayır diyebilmekle, öfkeyle nasıl ilgili? Kadim geleneklerden temelini alan şefkat uygulamalarının güncel bilimde ve pozitif psikoloji literatüründe karşılığı nasıl?

Deneyimsel bu atölye çalışmasında, bunları konuşacağımız teorik paylaşımın yanı sıra kısa egzersizler de yer alacak. Dünyaca ünlü şefkat araştırmacısı Kristin Neff’ in öz şefkat modeli üzerinden günlük hayatınızda kullanabileceğiniz küçük bir uygulamayı da öğreneceksiniz.

Öz şefkat, psikolojik dayanıklılığımızı artırarak, zorlayıcı duygu ve deneyimlerin içinden zerafetle ve güçlenerek çıkmamız için bizi destekler. Kendimizi nezaketle motive edebilmeyi mümkün kılar. Kendimizi kabul etmeyi kavramsal boyuttan bedende somut bir deneyime dönüştürebilir. Bağ kurabilme ve temek ilişki becerilerimizi olumlu yönde etkiler. Atölye şefkatle tanışmak isteyen 18 yaş üstü herkese açıktır.

 

Sema Demirkan Hakkında 

Amerika merkezli Mindful Self Compassion organizasyonunun uluslararası eğitmenleri arasında. Aynı organizasyonun İçsel Dayanıklılık Eğitmeni. Uluslararası geçerliliği olan bir sertifika sunan 8 Haftalık Öz Şefkat eğitimi vermenin yanı sıra, sağlık çalışanları ve terapistler için 6 haftalık İçsel Dayanıklılık Eğitimleri düzenliyor. MIT Üniversitesi' nden Mindfulness Eğitmenlik Eğitimi temel seviyeyi tamamladı. 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü mezuniyetinin ardından 10 yıl çok uluslu şirketlerde başarılı bir iş hayatıyla birlikte uzun yıllar pozitif psikoloji alanında eğitimlerle kendi üzerinde adanmış şekilde çalıştı. Kendi pratiklerinde derinleşmek için çağımızın en aydın zihinlerinden kabul edilen, Nobel Barış Ödülü’ ne aday gösterilmiş Thich Nhat Han’ ın kurduğu Zen Budist Manastır’ ında inzivalara katılıyor. Doğunun kadim içgörülerini batının bilimiyle anlamayı seviyor. Şefkat eğitimleri dışında, kurumsal mindfulness ve resilience eğitimleri ve şefkatli yin yoga dersleri veriyor. Şefkat, yin yoga ve kadim uygulamaları birleştirdiği özgün atölyeler tasarlayıp sunuyor.

 

22 February 2020 Saturday 12:00

Joint Idea, Kanyon, Şişli, İstanbul


View Map

Event Promoter

Joint Idea
Joint Idea info@jointidea.com +902122639393

Joint Idea is a launch pad for the work of your life. Our co-working spaces and adaptive learning programs future proof your work life by treating it like your life’s work. Which it actually is. We have figured out that when remarkable people and inspiring environments come together the right way, every day becomes an opportunity not only to work, but to learn and thrive together as co-creators, entrepreneurs, and as joyful human beings. Our mission is to prototype healthier, more meaningful, and naturally scaleable ways to approach work that flow with the beauty and wonder of the connected human algorithm. We believe that our purpose, our lives, and humanity could all improve if we just better understood and upgraded our minds, bodies, and souls as a way of working. Explore our website, come visit us, check out our events, and shift from your work-life to your life-work mindset! Joint Idea was founded in Istanbul in early 2015 as a co-working house and curated community with a humanist focus that brings together, music, food, art, play, agile learning, and entrepreneurial opportunities into the work-a-day experience. In mid 2016, we founded LifeWorksLabs as a hybrid co-working and re-learning platform that makes collaboration, meaning, wellbeing, innovation, and engagement more present in the corporate workplace. We support up and coming multidisciplinary artists, create human to human ventures, and curate rich education and development programs aimed at improving the quality of living for our local communities and global network.