,
30 January 2020 - Thursday

Meltem Cumbul ile Fütursuz Oyunculuk: Enstrüman, İşçilik, Oluş Hali

İstanbul
Meltem Cumbul ile Fütursuz Oyunculuk: Enstrüman, İşçilik, Oluş Hali

Event Details

Atölye Günleri ve Saatleri:

30 Ocak Perşembe - 19.00 - 22.00 (Joint Idea Kanyon)

31 Ocak Cuma - 19.00 - 22.00 (Joint Idea Kanyon)

*Önemli: Katılımcıların atölyeye kulaklık ve müzik arşivine/uygulamasına sahip bir cep telefonu ve kendilerine ait bir yoga matı ile gelmeleri rica olunur. Bunun yanında katılımcıların; ezberleyebilecekleri bir tirad, komedi veya drama monoloğunu atölyeye katılmadan önce ezberlemeleri gereklidir.

 
Günümüz Sahnelerinde Fütursuz Oyunculuk: Enstrüman, İşçilik, Oluş Hali
 
Eric Morris Sistemiyle Oyunculuk
 
Meltem Cumbul
 
‘’Eric’le 2005 yılı Haziran ayı 5657 Wilshire adresi önündeki Cafe’de sabah 9:30’da buluştuğumuzda ben Los Angeles’a sadece on günlüğüne gelmiştim ve üç yıl kalmak gibi bir düşüncem yoktu. Gelin görün ki akrep burcu, takıntılı, tutkulu, hiçbir zor şart karşısında yılmayan, kendini yarattığı ve öğrettiği metoda adamış bu dahiyle biraz vakit geçirince öncelikle özgürleşme sürecini bana yaşatacağını kavrayıp, onunla yolculuğa çıkmaya çok istekli olduğumun farkına vardım…
 
Eric Morris Sistem aracılığı ile kendinize yapacağınız bu yolculukta, cemaat toplumunda birey olma zorluğunun üzerinizde yarattığı korkuya, duygularınızı para karşılığı sattığınız gerçeğiyle karşılaştığınızdaki hayal kırıklığınıza, tipolojilerden karakter yaratma isteğindeki başarısızlığınıza kadar sosyolojik ve psikolojik bir sürü süreçten geçmeye hazır olun...’’
 
Fütursuz Oyunculuk - Önsöz
 
Eric Morris Sistem
Eric Morris, Sistemi ikiye ayırır: Enstrüman ve İşçilik.
 
Enstrüman:
 
Bir piyano olsaydık, düzgün ses çıkarabilmemiz için akort edilmemiz gerekirdi ki eser bizim aracılığımızla çalınabilsin. Bir karakteri en gerçek noktadan yorumlayabilmemiz için öncelikle dönüşüme açık olabilecek bir kendimize ihtiyacımız var. Sistem bunu sağlamak için sayıca fazla egzersiz olanağı sunuyor. Hazırlığa hazırlık ile başlanacak her ders, ses ve bedende rahatlama ve gevşemeyi sağlayarak çalışmaya adapte olacak hale getirilir. Film oyunculuğunda prova ve hazırlığın olmazsa olmazları arasında yer alan farklı ortamlarda prova yapmayı öğrenmek, evde hazırlanmak, sette hazırlanmak, diğer aktörlerle beraber hazırlanmak, farklı yönetmenlerle çalışmak, provaları çekimde kullanılır hale getirmek gibi, işçilikte kullanılacak seçim, seçim yolları ve tekniklerine kadarki süreç yine enstrüman çalışması dahilindedir.
 
İşçilik:
 
İşçilik; Zorunluluk, Seçim ve Seçim Yolları olarak üçe ayrılır. Seçim Yolları 32 tanedir. Bu 32 tanesinden en az 16’sını atölye çalışmamızda öğrenecek ve deneyimleyeceksiniz.
 
Stanislavsky Metodu üzerine kurulmuş olan Eric Morris Sistem, Meltem Cumbul tarafından katılımcılara, Türkçe’de mevcut iki kitabı ‘Lütfen Rol Yapmayın’ ve ‘Fütursuz Oyunculuk’ da yer alan ‘Oluş Hali’ ve ‘Fütursuzluk’ dışında ‘Mutlak Bilinçle Oynamak’ ismini taşıyan 4.kitabında yer alan ‘Mutlak Bilinç’ le bilinçdışı dürtülerin bilinçli hareketlerle bağlantı kurduğu veya bu hareketleri besleyen kavramını da çalışmalara dahil eden bir işçilik süreci sunulacak.
 
Edinilmesi ve okunması gereken kitaplar; ‘Lütfen Rol Yapmayın’, ‘Fütursuz Oyunculuk’, ‘Acting From The Ultimate Consciousness’ Bu üç kitap da Eric Morris’e aittir.
 
Her katılımcı kendi otantik yapısında eşsizdir. Bu eşsiz yapıyı tanımaya başlaması, kabulü ve onu oyunculukta kullanılır hale getirebilmesi için bu atölye çalışmasının sadece bir başlangıç olduğunu hatırlatmak isteriz.
 
Meltem Cumbul Hakkında
 
Meltem Cumbul, sinema kariyerinde Berlin, Altın Ayı almış olan film 'Duvara Karşı' ve ona Palm Springs Uluslararası Film Festivali'nden 'En iyi kadın oyuncu" ödülü kazandıran 'Gönül Yarası' dahil olmak üzere on sekiz filmde yer aldı. Türk Televizyon Tarihi'nde en cok rating almis dizi film 'Yılan Hikayesi' ve elli'nin üzeri ülkede gösterilen 'Muhteşem Yüzyıl' ın da arasında bulunan altı dizi film ; 'Smokey Joe's Cafe' , 'Hırçın Kız' , 'Göl Kıyısı' dahil müzikal ve tiyatro oyunu'nda oyunculuk Martin Sherman'a ait 'Bent' ve David Hare'in yazdigi 'Blu' da yönetmenlik yaptı. Ulusal ve Uluslararasi ödülleri arasında Palm Springs, Queens, Antalya, Ankara Film Festivali ödülleri sayılabilir. 2014-2017 yılları arasında Oyuncular Sendikası Başkanlığı yapmıştır.
 
Eric Morris'in kendisiyle yaptığı üç yıllık oyunculuk sistemi calışmasının sonucunda, mezun olduğu okul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Istanbul Devlet Konservatuarı, Tiyatro Bölümü'nde dokuz yıl sistemi öğretip 2018-2019 Öğretim yılında Master programına öğrenci olarak devam etmektedir.

30 January 2020 Thursday 19:00

Joint Idea, Kanyon, Şişli, İstanbul


View Map

Event Promoter

Joint Idea
Joint Idea info@jointidea.com +902122639393

Joint Idea is a launch pad for the work of your life. Our co-working spaces and adaptive learning programs future proof your work life by treating it like your life’s work. Which it actually is. We have figured out that when remarkable people and inspiring environments come together the right way, every day becomes an opportunity not only to work, but to learn and thrive together as co-creators, entrepreneurs, and as joyful human beings. Our mission is to prototype healthier, more meaningful, and naturally scaleable ways to approach work that flow with the beauty and wonder of the connected human algorithm. We believe that our purpose, our lives, and humanity could all improve if we just better understood and upgraded our minds, bodies, and souls as a way of working. Explore our website, come visit us, check out our events, and shift from your work-life to your life-work mindset! Joint Idea was founded in Istanbul in early 2015 as a co-working house and curated community with a humanist focus that brings together, music, food, art, play, agile learning, and entrepreneurial opportunities into the work-a-day experience. In mid 2016, we founded LifeWorksLabs as a hybrid co-working and re-learning platform that makes collaboration, meaning, wellbeing, innovation, and engagement more present in the corporate workplace. We support up and coming multidisciplinary artists, create human to human ventures, and curate rich education and development programs aimed at improving the quality of living for our local communities and global network.