,
28 May 2019 - Tuesday

KonuŞu: Dijitalleşen Dünyada Çocuk Yetiştirme

İstanbul
KonuŞu: Dijitalleşen Dünyada Çocuk Yetiştirme

Event Details

Ebeveynlerin çocuklarını yetiştirirken göz önünde bulundurdukları temel mesele çocuklarının geleceğin dünyasında başarılı olmak için hangi becerilere sahip olmaları gerektiği. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, şu anda 10 yaşında olan bir çocuğun ‘yarışacağı’ dünyada geçerli olacak yeteneklerin çoğu dijital platformları etkin kullanabilme ile ilgili. Öte yandan, sonsuz içerik bulunduran internet dünyası çocukların psikolojilerini olumsuz etkileyebilecek şiddet unsurları ve sapkın davranış biçimleri ile dolu. Günümüz ebeveynlerinin en zor soruları, çocuklarının dijital araçları ve platformları kullanımını nasıl düzenleyecekleri, ya da düzenlemelerinin gerekli olup olmadığı.

Günümüz çocuklarının sınırsız internet kullanmaları ne kadar doğru? Çocukların oynadıkları oyunlarda neye dikkat etmek gerekiyor? Kodlama öğrenmeye ne zaman başlanılabilir? Bugünün çocuklarının, geleceğin etkin bireyleri olmaları için elde etmeleri gereken temel beceriler neler? Çocukların internet içeriklerine tüketim kısıtlaması getirmek mi, yoksa onları üretmeye yönlendirmek mi? 

Bu KonuŞu’da, çocukların teknoloji bağımlılığı ve oyun alışkanlıkları üzerine çalışan Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Yavuz Samur ile Bilim Virüsü kurucusu ve sosyal girişimci Şule Yücebıyık biraya geliyor.

İkilinin bir saat sürecek konuşmasını 30 dakikalık soru cevap kısmı takip edecek. Konuşmadan üç gün sonra ise, her zaman olduğu gibi, KonuŞuydu raporuyla konuşmacıların öne çıkan analizleri ve okuma listesi katılımcılarla yazılı olarak paylaşılacak.

KonuŞu Hakkında

KonuŞu, günümüzü anlamak ve anlamlandırmak için kurulmuş yepyeni bir konuşma platformudur. KonuŞu'nun amacı, sosyal konularda uzman analizlerini meraklılarıyla buluşturmak, tarihsel bilgi ve sosyolojik öngörü sahibi olmayı hızlandırmak ve günlük politika dışı konuları tartışmaya açmaktır. KonuŞu'da aynı konu üzerine çalışan ve farklı formasyonlardan olan iki konuşmacı konuyu bir saatlik bir sohbet içinde ele alır. Etkinlikler 30 dakikalık soru cevap kısmı ile son bulur. Konuşmalardan iki gün sonra gönderilen “KonuŞuydu” raporu ile konuşmada öne çıkan argümanlar ve okuma listesi etkinliğe katılanlar ile yazılı olarak paylaşılır. KonuŞu, Eylül 2018’de sosyolog Hale Ceren Zeytinoğlu tarafından kurulmuştur. 

28 May 2019 Tuesday 19:30

Joint Idea, Kanyon, Şişli, İstanbul


View Map

Event Promoter

Joint Idea
Joint Idea info@jointidea.com +902122639393

Joint Idea is a launch pad for the work of your life. Our co-working spaces and adaptive learning programs future proof your work life by treating it like your life’s work. Which it actually is. We have figured out that when remarkable people and inspiring environments come together the right way, every day becomes an opportunity not only to work, but to learn and thrive together as co-creators, entrepreneurs, and as joyful human beings. Our mission is to prototype healthier, more meaningful, and naturally scaleable ways to approach work that flow with the beauty and wonder of the connected human algorithm. We believe that our purpose, our lives, and humanity could all improve if we just better understood and upgraded our minds, bodies, and souls as a way of working. Explore our website, come visit us, check out our events, and shift from your work-life to your life-work mindset! Joint Idea was founded in Istanbul in early 2015 as a co-working house and curated community with a humanist focus that brings together, music, food, art, play, agile learning, and entrepreneurial opportunities into the work-a-day experience. In mid 2016, we founded LifeWorksLabs as a hybrid co-working and re-learning platform that makes collaboration, meaning, wellbeing, innovation, and engagement more present in the corporate workplace. We support up and coming multidisciplinary artists, create human to human ventures, and curate rich education and development programs aimed at improving the quality of living for our local communities and global network.