07 October 2017 - Saturday

Kahkaha Yogası: İş ve Sosyal Hayatta Mutlu Olmak için Koşulsuz Kahkaha

İstanbul
Kahkaha Yogası: İş ve Sosyal Hayatta Mutlu Olmak için Koşulsuz Kahkaha

Event Details

AMAÇ
Çocuklar günde 300-400 defa kahkaha atıyorlar. Düşüyorlar, kalkıyorlar, birbirlerine dokunuyorlar ya da sadece bakıyorlar ve kahkaha atıyorlar. Çocukların bu kahkahasına "Koşulsuz Kahkaha" deniyor. 

Çocukluktaki bu koşulsuz kahkaha yetişkinliğe evrildikçe yerini "Koşullu Kahkaha" ya bırakıyor. Yani kahkaha atmak dışarıdan bir uyarana bağlanıyor. Komik bir fıkraya, bir espriye veya seyredilen komik bir filme. Eğer dış uyaran yoksa kahkaha da atılmıyor. 

Kahkaha yogasında amaç; çocukluktan yetişkinliğe evrilirken kaybedilen koşulsuz kahkahalara yeniden geri dönmek. Çünkü diyafram kasını kullanarak atılan kahkaha otonom sinir sistemindeki bizi rahatlatan gevşeten parasempatik sinir sistemini devreye sokuyor. Bedeni güne ve haftaya yayılan sevinç ve mutluluk duygusu kaplıyor.

 

KATILIMCILARA FAYDASI

Bedeni gün içine ve haftaya yayılan sevinç ve rahatlama duygusu kaplar.

İnsanlar arasındaki "biz" duygusunu geliştiririr ve grup içi üretimi arttırır.

İnsanlar, Problemler karşısında sakin kalmayı başararak en akıllı çözümlere ulaşır.

Vücutta depolanmış bloke duyguları çözer.

Yaratıcılıkta artışı destekler.

Hastalık ve işe gelmeme oranlarında düşüş sağlar.

Risk alma korkusunu kaldırır.

 

EĞİTİM İÇERİĞİ

Kahkaha yogası nedir?

Koşulsuz kahkaha nedir?

Katılımcılara faydası

Kahkaha yogası uygulaması

  • Nefes egzersizleri
  • Kahkaha egzersizleri
  • Meditatif egzersizi

Yapılan araştırmalar

 

Eğitimci

Aydan Ermiş

İstanbul'da doğdum. İktisat Fakültesi'nden mezun olduktan sonra, uzun yıllar inşaat firmalarına proje yönetim danışmanlığı yapan bir yazılım firmasında çalıştım. Aynı zamanda İstanbul Kültür Üniversitesi'nde İnşaat Proje Yönetim alanında yüksek lisansımı tamamladım. Çalıştığım bu zaman dilimi içinde, Türki Cumhuriyetler, Rusya ve Afganistan'daki büyük ölçekli inşaat projelerinde bulundum. Bu projeler için zaman ve bütçeleme planları yaparken, bunun benim yaşam biçimim haline geldiğini ve hayatın akışı içinde beni zorladığını gördüm. 

Hayat devamlı değişir ve gelişirken onu planlama çabası içinde olmak, beni hayatı yaşamaktan ve akışta olmanın, anı yaşamanın keyfine varmaktan uzak tutuyordu. Bunu fark etmem ve doğumla ölüm arasında geçen zamanı sorgulamaya başlamamla birlikte 2002 yılında kendimi ve hayatı keşfetmeye dair içsel bir yolculuğa çıktım. Önceleri çokça okudum, okudukça ne kadar az bildiğimi farkettim. Bir süre sonra kitaplar yetmedi kendimi biraz daha yakından tanımak adına bu alanda yapılan çalışmalara katıldım. Kendi hayatımdaki değişimlere şahit olurken etrafımdaki insanlara da öğrendiklerimi anlatmaya aktarmaya başladım. 

İnsanın en değerli adımlarının kendini keşif yolculuğunda attığı adımlar olduğuna inanıyorum. Bu nedenle 2006 yılında kariyerimde bir değişiklik yaptım ve Bireysel Gelişim Danışmanı olarak Atölye Kendime Yürüyorum çatısı altında bireysel ve kurumsal alanda eğitimler vermeye başladım. 

Kendime yaptığım keşif yolculuğunda tanıştığım ilk araç NEFES. Ve ben doğru nefes almayı öğrendiğim ilk gün kendime bir söz verdim. Ulaşabildiğim kadar çok insana ulaşacağım ve doğru nefes almayı anlatacağım. Ardından aldığım Nefes Terapsitliği eğitiminden sonra"Nefesle Yolculuk Atölye" leri ile insanlara ulaşmaya ve doğru nefes almayı anlatmaya başladım. Aynı zamanda "Nefesimin Işığı" adıyla bireysel nefes terapi seanslarım da başladı. 

Danışanlarıma bütüncül terapi yöntemi ile yaklaşmayı hedefledim. Onları daha etkili dinlemek ve doğru sorularla kendilerine ayna tutabilmelerini sağlamak adına YAŞAM DANIŞMANLIĞI eğitimi aldım. EFT, Regresyon, Time Line, Sistem Dizimi, Rüya Analizi eğitimleri ile de benimsediğim bütüncül yaklaşımı genişletmeye çalıştım. 

KAHKAHA YOGASI'nın nefes çalışmalarının devamı niteliğinde olduğunu gördüm. Özellikle kurumsal alanda, plazaların içinde baskı altında sıkışmış bir psikolojide çalışanlar ne yazık ki hayatlarındaki pekçok şeyi kaçırıyorlar. Kahkaha yogası seansları ile parasempatik sinir sistemlerini devreye sokuyorum. Mutlu insan mutlu çalışan kurumsal sloganım. 

Yetişkinlerle nefes çalışmaları yaparken çocuklarla da çalışma fırsatım oldu. Ve ÇOCUK NEFES KULÜBÜ'nü kurarak henüz diyafram nefesini kaybetmemiş olan çocuklarımıza her hafta kurguladığım hikaye oyunların içinde doğru nefes alma bilgisini aktarmaya ve diyafram geliştirme egzersizlerini uygulamaya başladım. 

Eğitim hayatının koşturmacası içinde çocuklarımız zaman zaman kayboluyor ve kendi potansiyellerinin farkına varamadıkları gibi hedef belirleme konusunda da sıkıntı yaşıyorlar. Öğrenci & Veli & Öğretmen üçgeninde dengeyi sağlamak için ÖĞRENCİ DANIŞMANLIĞI yapmaya başladım. 

Sanatın her dalının insanlar üzerindeki iyileştirici etkisi kuşku götürmez. Duygularımı ifade etmek için her zaman yazıyı kullandım ayrıca yazıyla dönüşüm çalışmaları yaptım. "İmza Karın" ve "İmza Ben" isimli kitap projelerine yazılarımla dahil oldum. 

Üç yıl kadar tiyatro eğitimi alarak sahnelenen iki oyunda rol aldım. Kişisel gelişim tiyatrosu ile izleyicilere hem tiyatro keyfi yaşatmak hem de izledikleri oyunla ilgili farkındalık oluşturacak semineri bir arada vermek adına yeni bir proje geliştiriyorum. 

Amatör olarak fotoğraf çekiyorum. "Soma'da Çocuk Olmak" fotoğraf projesinde yer aldım. Sekiz hafta boyunca somadaki kardeşlerimize fotoğraf dersi vererek, gönüllü arkadaşlarımla birlikte onların fotoğraflarında oluşan bir sergi açtık. 

Bütün bu çalışmalarla birlikte YARATICI SANAT TERAPİSİ eğitimi aldım ve sanatı gerek bireysel gerekse grup çalışmalarımda aktif olarak kullanıyorum. 

Hayat yolculuğumda gelişim, değişim ve eğitim benim birinci önceliğim. Kariyer değişikliğinden sonra ikinci üniversite için İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümüne kaydoldum ve bölümümden mezun oldum. Aynı zamanda çocuklar ve ergenlerle yaptığım seanslara çok faydası olacağını düşündüğüm için formasyon eğitimi alarak Felsefe Öğretmenliğine hak kazandım. İnsana dokunmaya ve değişimine destek verecek eğitimleri almaya bundan sonrasında da devam edeceğim. 

Hayatın bana verdikleri ve vermediklerine şükrediyor, her gün büyük bir keyifle "Kendime yürüyorum!" ...

07 October 2017 Saturday 13:30

07 October 2017 Saturday 15:30


Nippon Hotel, Topçu Cad No:6 Taksim, Beyoğu, Beyoğlu, İstanbul


View Map

Event Promoter

İndense Eğitim ve Dış Kaynak Hizmetleri Ltd. Şti.
İndense Eğitim ve Dış Kaynak Hizmetleri Ltd. Şti. Questions For Organizer?

Indense sunduğu eğitim programları ile uluslararası son gelişmeler, saha araştırmaları, birebir deneyim, organizasyonların ihtiyaçlarını baz alarak gelişim ve bilgi güncellemesini hedefler. Kurumsal Eğitimler ile organizasyonla ilgili sorunlar işaret edilir, müşterinin durumuna göre özel workshoplar ve uygulamalar düzenlenir, organizasyonun eğitimlerden maksimum verim sağlaması için en uygun katılımcılar seçilir, program boyunca takım ruhu yaratılır ve güçlendirilir.