10 July 2024 - Wednesday

Exit Festival 2024

Novi Sad
1549.00 TRY - 4749.00 TRY
Exit Festival 2024

Event Details

Ortaçağ Kalesinde Festival Coşkusu

 Avrupa'nın en iyi festival ödülüne sahip  Exit Festival, birçok kişi tarafından dünyanın en iyi festival mekanlarından biri olarak kabul edilen  Sırbistan'ın NoviSad kentindeki tarihi Petrovaradin Kalesi'nde düzenlenmektedir. Festivallerin line up’ı her ne kadar oraya insan çekmek için en önemli sebep olsa da bir festivalin lokasyonu, yapıldığı yer de en az onun kadar önemlidir. İşte  Avrupa’da söz konusu lokasyon olduğu zaman akla ilk gelen festival Sırbistan’ın kuzeyindeki Novi Sad şehrinde, Tuna Nehri kıyısındaki Petrovaradin Kalesi’nde gerçekleşiyor.

 Sırbistan'ın Türkiye Vatandaşlarına Vizesiz Oluşu, ülke ve şehirlerin ekonomik fiyatları, muhteşem Sırbistan Gece Hayatı sebebiyle etkili yerli & yabancı konuk listesi, Balkanlar coğrafyasında Avrupa’da merkezi konumu nedeniyle birçok ülkeden ziyaretçileri ağırlayacak olması Exit Festival'i bu sene de  her yıl olduğu gibi öne çıkarıyor.

 Türkiye’nin güneyindeki tatil beldelerinde birkaç günlük tatil parasının daha da azına bu festivale katılmak ve olağanüstü bir festival deneyimi yaşamak mümkün… EXIT macerasına katılmayı kafanıza çok önceden koyar ve birkaç ay öncesinden uçak biletlerinizi uygun fiyatlara alabilirsiniz. THY, Pegasus ve AirSerbia ile hemen hemen her gün İstanbul’dan Belgrad’a uçuş bulabilirsiniz.

 Exit Festival’in müzik ve ışık gösterileri ve aktiviteleri kadar, deniz kum güneş üçgeninde bir tatil ve dinlence imkanı sunması da etkinliği benzerlerinden ayırıyor.  4 gece boyunca çılgın eğlencelerle şehir & plaj festivali olmasının getirisi ile 24 saat devam eden çılgınlıktan birkaç saatliğine kaçmak isteyenler  Novi Sad gibi şahane şehrin plajlarında dinlenebiliyor.

 Ayrıca festival alanı dahilinde  beach party’ler ve  after party’ler de konuklara bitmez bir eğlence alternatifi sunuyor. Şehir zaten sabaha kadar uyumazken, Exit’e katılanları da uyutmayacağa benziyor. Tuna Nehri kıyısındaki tarihi   Petrovaradin Kalesi   'ne ulaşan köprüden itibaren " State Of Exit " ismiyle, bağımsız bir devlet gibi tanımlanan festival; tüm savaş, ayrımcılık ve ırkçılık karşıtları için, dört günlük de olsa, bir rüyanın gerçek olabileceğini gösteriyor.

 İlk olarak 2000 yılında Sırbistan Öğrenci Birliği tarafından, genç nesilleri seçimlere katılmaya ve kendi gelecekleri için oy vermeye çağıran 100 günlük bir kampanyanın son ayağı olarak düzenlenen festival, Miloseviç rejimini bitiren gösterilerin son ateşinin fitili olarak da görülüyor. Festivalin doğuş sloganı da bu duyguyu yeterince anlatıyor zaten: "Exit   out of ten years of madness!" Kar amacı gütmeyen, şirketlerden bağımsız ve resmi polislerin yer almadığı festivalde, 15 farklı sahnede tüm müzik türlerine ait yaklaşık 200 konser gerçekleşiyor. Festival boyunca toplam yaklaşık 300.000 kişinin katıldığı festivalin ana sahnesinde, dünya çapında büyük dinleyici kitlesine sahip gurup ve dj'ler yer alıyor!

 Ana sahne dışındaki diğer sahneler; elektronikten dansa reggaeden heavy metale kadar geniş bir yelpazeye yayılmıştı. Ayni gün içinde hem dünyaca ünlü büyük çaplı bir konseri hem de belki daha önce hiç dinlemediğiniz amatör bir grubu dinleme seçeneğiniz oluyor. Sivil bir girişim olarak başlayan ve başlangıç ilkelerinden ödün vermeden 20 yıldır devam eden  Exit Festival, alt yapı düzeninden sağlığa, güvenlikten konaklamaya kadar tüm sorunları oldukça iyi işleyen sistemler ile düzene sokmuş görünüyor. Exit Köyü olarak adlandırılan mekanlarda, isteyen herkes çadır konaklaması ile zamanının büyük kısmını festival havasından uzaklaşmadan bölgede geçirebiliyor.

 Kendilerince dans eden, hatıra fotoğrafları çeken güvenlik görevlileriyle karsılaşmak, oldukça farklı bir deneyimdi benim için. Önünde "Faydalı Olma Hakkı", arkasında "Gönüllü" yazan tişörtleriyle, alanda her noktada karşınıza çıkan gönüllü ekibi de festival boyunca her daim yardıma hazırdı. Müzik ve festivalin felsefesi ile yayılan barış ortamı, dört gün boyunca akşam 5'ten ertesi günün ilk ışıklarına kadar devam eden etkinliklerin oldukça huzurlu ve mutluluk veren bir şenlik olarak geçmesini sağlıyor.

 Her ne kadar sokaktan, aktivizmden ve politik bir söylemden doğmuş olsa da, festivalin bu politik duruşunun, dünyanın dört bir tarafından müziğin çeşitliliği etrafında bir araya gelmiş insanların inisiyatifine bırakıldığını hissediyorsunuz. Müziğin birleştirici etkisiyle gerçekleşmiş olan biraradalık, slogan ve pankartlardan ziyade, birebir varoluş biçimiyle veriyordu mesajını ve bunun özlemini çekenlerin mutluluğu da çok kolay gözlemlenebiliyor. Tahammülsüzlüğün tüm cehaletiyle yine başrolde olduğu bugünlerde, bu deneyimi paylaşıp biraz olsun ilham vermek, barışın sesini duymak mümkün!

 Sonuç olarak; çimenlerde yayılarak,sevdiğiniz grubun konserinde onbinlerle bir ağızdan şarkılar söyleyerek, daha önce hiç duymadığınız grupları keşfederek, stantları ziyaret ederek ve en önemlisi de dünyanın farklı noktalarından gelen bin bir çeşit insanla barış coşkusunu hissederek; küresel her markadan, reklamdan, fast-fooddan, televizyondan ve üniformadan uzak bir dört gün geçirmek, her şeye inat "umut" dedirtiyordu insana. Meraklılara tavsiye olunur!

★ Festivalle ilgili en güncel haberler, duyurular, çekiliş ve herşey için => https://linktr.ee/interfun

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME!

 Exit Festivale katılım için tarafınıza mail ile ayrıca orjinal Exit Festival bileti gönderilecektir! Biletino sisteminin bileti ile festivale katılım yapamazsınız! Festivale giriş bilekliği ve Mayıs sonuna kadar bilet satın alanlar, Day0 (10Temmuz) etkinliğine ücretsiz giriş için kendilerine haricen gelen orjinal Exit Festival biletini yukarıda verilen linkten aktive ederek giriş yapabileceklerdir!

 Geçerlilik Tarihi : 10 Temmuz 2024 Çarşamba (19:00) - 15 Temmuz 2024 Pazartesi (08:00) Kombine Festival Bileti size Petrovaradin Kalesi'nin güzel manzarasında 4+1 gece EXIT Festivali sunan genel bir giriş kartıdır. 10 Temmuz'da Nikola Tesla'nın doğum gününde, festival sadece ana sahnede gerçekleşecek ve özel bir StarSeed Takeover performansıyla gerçekleşecektir. E-biletlerinizin yazıcı çıktısını muhakkak yanınızda bulundurun. E-biletinizi festival girişinizi sağlayacak bir bileklik ile değiştireceksiniz. Festival alanına her gün saat 19.00 ile 03.00 arasında 1 kez giriş yapılabileceksiniz. Saat 03.00'ten sonra etkinliğe giremezsiniz! Varışta kimliğinizi veya pasaportunuzu ibraz etmeniz gerekmektedir.

★ EXIT'in resmi kamp alanı, dünyanın her yerinden gelen festival ziyaretçileri için popüler bir konaklama yeri olan Štrand adı verilen, Tuna Nehri'nin yanındaki güzel bir plajda yer almaktadır. Hijyen hizmetlerinin yanı sıra çeşitli yiyecek ve içecek seçenekleri kamp malzemeleri mağazası, telefon/kamera şarj istasyonu vb. de mevcuttur. Festival girişine uzaklığı yaklaşık 2,5 km'dir (30-40 dakikalık iyi bir yürüyüş). Plajın tadını çıkarmak için kamp malzemelerinizin yanı sıra mayolarınızı da yanınızda getirmeyi unutmayın. E-biletinizin yazıcı çıktısını muhakkak yanınızda bulundurun! E-biletinizi kamp alanına girmenizi sağlayacak bir bileklikle değiştireceksiniz. Kamp biletleri festivale girişte geçerli olmayıp, festival bileti olmayanlar kamp bileti olsa bile kamp alanına alınmamaktadır! Novi Sad şehir vergisi kamp bileti fiyatına dahil değildir (günlük yaklaşık 1EUR) ve varışta kamp resepsiyonunda ödenecektir. Varışta kimliğinizi veya pasaportunuzu ibraz etmeniz gerekmektedir. Kamp bileti ile 9-16 temmuz tarihleri arasında kamp alanında konaklama hakkınız olup kamp bileti fiyatina çadır dahil değildir!

★ Festival bileti fiyatına sadece 4 günlük kombine festival bileti dahil olup uçak bileti ve konaklama dahil değildir! 

★ Exit Festival biletlerin fiyatları organizatörün satış politikası nedeniyle ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir! ilandaki biletler TC vatandaşlarına ve & veya ülkemizde yaşayan,okuyan ya da çalışma iznine sahip olan yabancı uyruklu kişilere özel olup ülkemizdeki tek yetkili acente INTERFUN tarafından sağlanmaktadır!

 Balkan ülkelerinden veya organizatörün karaborsa saydığı site & sosyal medya gruplarından satın alınan ucuz fiyatlı biletler sadece o (balkan) ülkelerin vatandaşlarına özel olup, TC vatandaşları için geçerli değildir! Dolayısıyla bu şekilde satın alınacak biletler ile  (girişte pasaport & bilet eşleştirilmesi yapıldığından) TC vatandaşlarının festivale giriş yapması mümkün değildir!

Performers

GUCCI MANE CARL COX BLACK EYED PEAS JOHN NEWMAN MACEO PLEX TOM MORELLO BLACK COFFEE Yakında Çok Daha Fazlası!

10 July 2024 Wednesday 19:00

15 July 2024 Monday 08:00


EXIT FESTIVAL, Novi Sad, Sırbistan, , Novi Sad


View Map

Event Promoter

Exit Festival
Exit Festival

Sırbistan'ın NoviSad kentinde düzenlenmekte olan Avrupa'nın en popüler müzik festivali Exit Festival'e, ülkemizdeki tek yetkili acente olan INTERFUN ayrıcalığı ile katılın! Sırbistan T.C vatandaşlarından vize istememektedir! www.exitfest.org/tr