11 March 2023 - Saturday

ERDE, ABEILLE, BELIN

Ankara, Çankaya
ERDE, ABEILLE, BELIN

Event Details

→ [TR] Yeni tarzları ve yeni teknikleri denemekten çekinmeyen ERDE’nin yaratımları kariyerinin başından itibaren şekil değiştirdi. Tribal’dan groove'a kadar çeşitli sesleri kullanarak, net ve dinamik parçalarında yeteneğini ve sağlam alt yapısını ortaya koyuyor.

ABEILLE müzikal hayatına 6 yaşında piyano ile adım attı. geldi. Oldschool, groove ve proper techno, breakbeat, electro ve dub house tarzlarını çalıyor. İstanbul'daki çeşitli gece kulüplerinde, etkinliklerde, festivallerde ve radyolarda 2 yıldır DJ'lik yapıyor.

BELIN, İstanbul'daki elektronik sahnesinin bir parçası olarak erken yirmili yaşlarında DJ'liğe başladı. Kendi seslerini, groovy atmosferi altında zamansız eski parçalarla tamamlıyor. Belin, çoğunlukla hardgroove seslerini, electro-ish ritimleri, hızlı tempolu perküsyonları ve hard techno'yu birleştiriyor. 

→ [ENG] ERDE, who is not afraid to experiment with new styles and techniques, has shaped her creations since the beginning of her career. Using various sounds from tribal to groove, she demonstrates her talent and solid foundation in her clear and dynamic tracks.

ABEILLE took her first step into the music world at the age of 6 with piano. She plays oldschool, groove, proper techno, breakbeat, electro, and dub house styles. She has been a DJ for 2 years at various nightclubs, events, festivals, and radio stations in Istanbul.

BELIN started DJing in her early twenties as a part of Istanbul's electronic scene. She completes her own sounds with timeless old tracks under a groovy atmosphere. Belin mainly combines hardgroove sounds, electro-ish rhythms, fast-paced percussions, and hard techno.

LOST IN VORTEX  ↓

Performers

ERDE ABEILLE BELIN

11 March 2023 Saturday 23:00

12 March 2023 Sunday 05:00


VORTEX, Barbaros, Tunalı Hilmi Caddesi 99/E, Çankaya/Ankara, Türkiye, Çankaya, Ankara


View Map

Event Promoter

Biletino Logo
VORTEX Questions For Organizer?

VORTEX is an Artist-led, community-driven independent Art Club. CØRE; Temple of Underground Music