24 March 2023 - Friday

MORSURE (FR) / PLAYERS (IR) / 24.03.2023 / VORTEX ART CLUB

Ankara, Çankaya
MORSURE (FR) / PLAYERS (IR) / 24.03.2023 / VORTEX ART CLUB

Event Details

[TR] Strasbourg'da doğan ve aynı yerde çalışmalarını sürdüren DJ ve prodüktör. Birinci Dünya Savaşı sırasında sığınak olarak kullanılan bir mekandaki ilk rave performansından sonra elektronik müziğe ilgi duymaya başladı. Hemen ardından müzik prodüksiyonu öğrendi ve çeşitli tarzlar arasında gezindikten sonra 2019'da MORSURE isimli projesine başladı.

Endüstriyel, ham ve groovy bir sound yaratmasını sağlayan deneysel tavrı sayesinde dünyaca ünlü DJ KOBOSIL'in kurduğu R-Label gibi önemli plak şirketlerine katıldı. İlhamını bilim kurgu filmleri evreninden alarak dinleyicide sürekli bir gerilim yaratan perküsif sesler yaratıyor.

- - -

[ENG] DJ and producer, born and based in Strasbourg. He became interested in electronic music after his first rave performance in a shelter used during the First World War. He then learned music production and navigated through various styles of techno before starting the project "MORSURE" in 2019.

Thanks to his experimental approach that allowed him to create an industrial, raw, and groovy sound, he signed with significant record labels like R-Label founded by the world-famous DJ KOBOSIL. He draws his inspiration from the universe of science fiction films, using percussive sounds that create a continuous tension in the listener.

- - -


L_ST IN \__+_X

Performers

MORSURE (France) PLAYERS (Iran)

24 March 2023 Friday 23:00

25 March 2023 Saturday 05:00


VORTEX, Barbaros, Tunalı Hilmi Caddesi 99/E, Çankaya/Ankara, Türkiye, Çankaya, Ankara


View Map

Event Promoter

Biletino Logo
VORTEX Questions For Organizer?

VORTEX is an Artist-led, community-driven independent Art Club. CØRE; Temple of Underground Music