06 December 2022 - Tuesday

KonuŞu: Yeşil Aklama Fayda Sağlayabilir Mi?

İstanbul
40.00 TRY - 80.00 TRY
KonuŞu: Yeşil Aklama Fayda Sağlayabilir Mi?

Event Details

Tüketim alışkanlıklarımızı en çok dışarıda gözlemlediklerimiz etkiliyor. Yakınlarımızın kullandıkları ürünler, reklamlarda gördüklerimiz ve büyük markaların dilleri, neleri ihtiyaç olarak algıladığımızı şekillendiriyor. Son yıllarda büyük markaların çoğunlukla tercih ettikleri imaj: yeşil ve sürdürülebilir olmak. Bu elbette son derece kapsamlı bir hedef. Ama çoğu marka bunu daha yüzeysel bir şekilde gerçekleştirdiği gibi bir de tüketicilere “en sürdürülebilir” gibi gözükmeye çalışıyor. Bu hem kamuoyunu yanlış yönlendirdiği gibi hem de tüketicilerin sürdürülebilirlik kavramlarını çarpıtılmasına neden oluyor.  

Yeşil aklama (green washing) terimi tam olarak bu durumu anlatmak için kullanılıyor. Büyük markalar çocuk işçi çalıştırıp karbon yatırımlarını sürdürmelerine rağmen organik pamuk kullandıkları için sürdürülebilir sayılabilirler mi? Sürdürülebilir olmak “her açıdan” ekolojik kararlar vermek mi demektir? Bunu gerçekleştirmek dünya çapındaki markalar için mümkün mü? Patagonia örneğinin bir istisna olarak kalmaması için ne yapmak lazım?

Pandemiden sonra gerçekleştireceğimiz ilk konuşuda bağımsız çevre gazetecisi Selin Uğurtaş ve TBWA Strateji Başkanı Toygun Yılmazer’i bu tartışmalı soruya cevap aramaları için bir araya getiriyoruz: Yeşil Aklama Fayda Sağlayabilir Mi?

Konuşu bir saat sürecektir. Sonrasında atıştırmalıklar eşliğinde konuşmacılar ve diğer katılımcılarla fikir alışverişinde bulunmak için networking saati olacaktır. 

KonuŞu Hakkında

KonuŞu, günümüzü anlamak ve anlamlandırmak için kurulmuş bir konuşma platformudur. KonuŞu'nun amacı, aktüel konularda uzman analizlerini meraklılarıyla buluşturmak, tarihsel bilgi ve sosyolojik öngörü sahibi olmayı hızlandırmak ve günlük politika dışı meseleleri tartışmaya açmaktır. 

KonuŞu'da aynı konu üzerine çalışan ve farklı formasyonlardan olan iki konuşmacı konuyu bir saatlik bir sohbet içinde ele alır. Etkinlikler 30 dakikalık soru cevap kısmı ile son bulur. KonuŞu, 2018 yılında sosyolog Hale Ceren Zeytinoğlu tarafından kurulmuştur.

06 December 2022 Tuesday 18:30

06 December 2022 Tuesday 20:30


Han Spaces, Nispetiye Caddesi No: 24, Beşiktaş, İstanbul


View Map

Event Promoter

HAN Spaces
HAN Spaces Questions For Organizer?

Yeni nesil çalışma alanları için ilhamımızı geleneksel hanlarımızın üretkenliği ve dayanışmayı arttıran birleştirici gücünden aldık. Yüzyıllar öncesinden gelen iş hanı kültürümüzü tasarım ve teknolojiyle harmanlıyor, günümüzün çağdaş paylaşım ekonomisi ürünü HAN’lara taşıyoruz. İnsan odaklı, ekosisteme saygılı ve mutlu mekanlar tasarlarken amacımız HAN üyelerine hizmet ve deneyim ile ayrışan, farklılaşan mekan ve zamanlar sunmak. HAN Flex ve Hibrit çalışma modelleri ile şirketlerin kısa veya uzun dönemli talepleri doğrultusunda çalışma alanları geliştiriyor ve yönetiyoruz. HAN Spaces çalışma alanlarını ve ofis binalarını yeni nesil gayrimenkul yaklaşımları ve teknolojileri ile yöneten bir platform ve iş ağıdır. NURUS’un 93 yıllık zanaat ile tasarımı birleştiren, ofislere hayat veren deneyimi ve ALKAŞ’ın 30 yılı aşkın sektörel vizyon, konsept ve ticari gayrimenkul tecrübesi ile kurulmuştur.