28 October 2022 - Friday

Raja Yoga Kleshas III : Raga Meditasyonu

Online
Raja Yoga Kleshas III : Raga Meditasyonu

Event Details

Işığın Mücevherleri olarak Raja Yoga çalışmalarına sizleri de davet ediyoruz. Meditasyon çalışmalarımız beş klesha üzerine devam ediyor.
Raga olarak da bilinen Raaga, "arzu", "cazibe", "tutku" ve "bağlılık" anlamına gelen bir terimdir. Budizm'de acıya neden olan üç zehirden biridir ve yogada ruhsal kurtuluşa giden yoldaki beş kleshadan veya engelden biridir. 

Yogada raaga arzuların, maddi nesnelerin, becerilerin veya zihin durumlarının peşinden gitmenin nedenidir. Raaga'nın karşıtı dvesha'dır (isteksizlik) ve raaga varsa dvesha da vardır denir. Bu ikisi doğum ve ölüm döngüsüne bağlı zihin durumunu temsil eder.

"Duygusal varoluşa yönelik yoğun arzu bağlılıktır. Bu her formun doğasında vardır, kendi kendini devam ettirir ve çok bilge kişiler tarafından bile bilinir." (Sutra 2:9) Yaşamın tümü şu ya da bu derecede bağlılıktır ve ruhun ilerleyişi, tüm bağlılık nesneleri tükenene kadar bir nesneden diğerine, en kabasından en incesine doğru kademeli bir ilerleme gibi görünür.

Arzu, haz nesnelerine duyulan bağlılıktır. Bu nesneler bir insanın oluşturduğu tüm bağlılıkları kapsar - bebek insanlığın vahşi durumundan, duyguların veya entelektüel uğraşların sunacağı meşguliyetlere ve tepkilere, mistiğin kendinden geçmesine, müritliğin ileri derecelerine kadar. Arzu, ruhun biçimsel yaşama yönelik dışa dönük eğilimini kapsayan genel bir terimdir.Meditasyonumuzda görüşmek üzere.

28 October 2022 Friday 21:00

28 October 2022 Friday 22:00


Online Event - Işığın Mücevherleri - Meet

Event Promoter

Biletino Logo
Işığın Mücevherleri Questions For Organizer?

Işığın Mücevherleri, kova çağının hedefleri için bir araya gelmiş bir topluluktur ve spiritüel hayatı keşfetmenize yardım eder. Teozofiyi, Eskimeyen Bilgeliği, Agni ve Raja Yoga geleneğini, Mahatmaların izlerini takip eder. İnsanın yüksek fakülteleriyle ilgili konularda, hayatın içinden örneklerle grup halinde çalışır.