17 September 2022 - Saturday

Müzikal Doğaçlama Sanatı - Art of Musical Improvisation

İstanbul
Müzikal Doğaçlama Sanatı - Art of Musical Improvisation

Event Details

Müzikal Doğaçlama Sanatı

Burgazada orjinal tarihi bina'da müzik dolu bir haftasonu.

Amerikalı Doğaçlama ustası Tina Chancey ile, iki günlük bir workshop ile müzikal doğaçlamanın temellerini öğrenin. 

Doğaçlama konusunda meraklısınız, ancak nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Sadece belli başlı becerileri edinmeniz gerekiyor. 

Bir enstrüman çalıyorsanız, bu amaçla notasyon okumayı, notaları doğru ritim ve entonasyonla, diğer müzisyenlerle uyum içinde çalmayı öğrenmişsinizdir. Aynı enstrüman çalmak için bu beceriler gerekli olduğu gibi, doğaçlama için de gerekli olan beceriler vardır. Bu workshopta bunları öğreneceğiz. Özünde doğaçlamayı barındıran, Blues, Jazz, Dünya Müziği, Geleneksel Müzik, Rock ve Erken Dönem Müzik (Barok, Rönesans, Ortaçağ) türlerini ele alacağız. 

Bu workshopa, tüm enstrümantalistler ve şancılar katılabilir. Workshop İngilizce yapılacaktır. En az 5 katılımıcı olmadığı durumda iptal ve iade edilir. Workshop Burgazada'nın meşhur 1890 yılına ait ikiz köşklerinde ev konserleri için özel olarak hazırlanmış müzik odasında gerçekleşecektir. Öğle yemeği için mola verilecek olup, akşam saatinde denize gitmek mümkündür. 

Tina Chancey

Tina Chancey, dünyaca ünlü ve ödüllü barok müzik topluluğu Hesperus’un kurucusudur. 1957’den beri Ortaçağ müziği, geleneksel yaylı çalgılar, ve viola da gamba üzerine türlü projeleri ile dünyayı gezmiş, grubu ve kendi projeleri ile yirmiye yakın albüm çıkartmıştır. 

Özellikle de çok az bilinen “pardessus de viole” enstrümanının nadir icracılarından biri olarak tanınmaktadır. Bu enstrümanın tanıtımı amacı ile Carnegie Hall ve Kennedy Center’da konserler gerçekleştirmiş, Boston’da Uluslar Arası Pardesus Konferansını düzenlemiştir. 

Amerika harici Avrupa’nın dört köşesinden, Güney Amerika, Asya ve Yeni Zelanda’ daya kadar uzanan konserler düzenleyen sanatçı, ayrıca barok stilde doğaçlama üzerine az sayıdaki eğitimcilerden biridir. Metropolitan Sanat Müzesi ve Smithsonian’da da workhshoplar düzenlemiştir. Oberlin College, ve NYU’da eğitimini tamamlayan sanatçının performans ve müzikoloji üzerine iki yüksek lisans ve bir doktorası vardır. 

Pandemi döneminde kendini eğitmenliğe ve film müziği projelerine veren sanatçı, bir çok projenin yapımcılığını da üstlenmektedir. Netflix’in Witcher ve Driving While Black dizileri gibi bir çok popüler dizi ve film müziğinde yer almakla birlikte, Haxan ve Nosferatu sessiz film projelerini de bu dönemde kaydetmiştir. 

Yönettiği Hesperus harici, Sefardik Yahudi müziği üzerine Trio Sephardi, Ensemble Toss the Feathers, the Folger Consort, the Ensemble for Early Music, the New York Renaissance Band ve Blackmore’s Night (bu grup 2003’de bir Istanbul konseri gerçekleştirmişti) gibi bir çok grupta da yer almıştır. 

Geçtiğimiz günlerde Early Music America’dan Özel Eğitim Ödülü alan sanatçı ayrıca Washington Area Music Association’dan En İyi Klasik Enstrümentalist dalında dört kez Wammy kazanmıştır. 

---------

The Art of Musical Improvisation

A weekend of music in the famous historical twin houses of Burgazada

Learn the basics of music improv in a weekend; any instrument welcome, singers too. Are you curious about improvisation, but afraid you can’t do it? You just need to learn some new skills. If you can play an instrument, you’ve probably learned  to read music, play the notes in time and in tune, and stay together with other players. This workshop teaches you the special skills you’ll need to improvise: to react quickly, listen actively, remember what you just played, and take musical chances. 

This workshop makes it fun to learn improvisation. We borrow games and exercises from other improv models: theater improv, poetry and metaphor, movement, pure sound, storytelling. We study the building blocks of music, improvise over drones and bass patterns. We look at blues, jazz, World, traditional, rock and early music.

Any instrument welcome, as well as voice.  The workshop will be in English with a minimum of 5 participants. The workshop will be held in the music room of the famous historical twin mansions (circa 1890) of Burgazada. We'll be taking lunch together, and it is possible to visit the beach in the evening.

Tina Chancey

Described as “expressive and virtuosic” by the New York Times, Dr. Tina Chancey attended Oberlin College, has MA degrees in Musicology and Viola da gamba performance from Queens College and New York University, and a PhD in Musicology, Music Technology and Women’s Studies from The Union Institute. She directs HESPERUS, founded in 1979, currently know for its early music soundtracks to such silent film masterpieces as Nosferatu, Robin Hood and Mark of Zorro. Tina is a specialist in early bowed strings: viola da gamba, early fiddles, pardessus de viole. Her last visit to Istanbul was in 2004, performing with the rock band Blackmore’s Night. She has recorded more that three dozen CDs and DVDs, has performed debut recitals at Kennedy Center and Carnegie Hall, and has been given a Special Education Achievement Award from Early Music America. Her improvisations can be heard in concert and on film, and she spent the pandemic teaching improvisation on Zoom. www.Tinachancey.com

17 September 2022 Saturday 10:30

18 September 2022 Sunday 16:00


Burgazada İkiz Köşk, Burgazada, Mehtap Sokak, Kadıköy, İstanbul


View Map

Event Promoter

Comments