13 May 2022 - Friday

TEDxYouth@AFL

Aydın, Efeler
TEDxYouth@AFL

Event Details

Etkinlik Detayları

TEDxYouth@AFL “Rezonans” temasıyla ve birbirinden değerli konuşmacılarıyla sizlerle !

Etkinliğimiz 13 Mayıs 2022 Cuma günü Aydın Hidayet Sayın Kültür Merkezinde gerçeklecek. Hepinizin katılımlarını bekliyoruz.

konuşmacılarımız:

Çilem Akar

500 bini aşkın abone ve 40 milyonu aşkın izlenme sayısı ile çoğumuzun Youtube'dan tanıdığı Çilem Akar; İngilizce derslerini online platforma taşımış ve halk arasında İngilizce öğrenim zorlukları hakkında oluşan tabuları yıkmayı amaçlamıştır. Bu kanalda İngilizce öğretmeye, yurt dışında okumaya ve deneyimlerine, bazen de kişisel yaşam tarzına yönelik videolar paylaşmaktadır.Eskişehir Anadolu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü'nden mezun olmuş ve Uludağ Üniversitesinde Yüksek Lisans eğitimini tamamlamıştır. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra 3 yıl özel üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Tüm bunların yanında Akar, 2019 yılında Cambridge'in sağladığı 'Train the Trainer' programında sertifikasını almış ve 'İngilizce Öğretmeni Eğitme' alanında da çalışmalarda bulunmuştur. 2020 yılında İngilizce öğretme üzerine en prestijli sertifikayı sağlayan Cambridge'in CELTA eğitimini İrlanda Dublin'de almıştır.Kendini geliştirmeyi sürdüren Akar, İngilizcenin yanı sıra İspanyolca öğrenimini sürdürmektedir. Bugün de YouTube ve sosyal platformlar üzerine çalışmalarına devam etmektedir.

Taha Ulukaya

Oyunculuk kariyerine 16 yaşında tiyatro ile başlamış ve aynı zamanda kendi tiyatro oyunlarını yazmıştır. 19 yaşında ise kendi tiyatro grubunu kurup kariyerine devam etmiş ve birçok şehirde tiyatro oyunlarını sergilemiştir. Daha sonra kariyerini daha farklı şekilde devam ettirip sahne önünden sahne arkasına geçip film senaryoları yazmaya başlamıştır. Sonrasında ise sinema filmlerine ağırlık verip kısa film yönetmenliği ve yönetmen asistanlığı alanında çalışmıştır. Hile gibi sevilen yapımlarda rol almıştır. Seslendirme sanatçılığı da yapmıştır. Yaptığı her işi başarılı bir şekilde yerine getirmiş ve kendini her alanda geliştirmiştir. Şimdi ise aktif olarak YouTube’da Filmler ve Filimler adlı kanalına parodi ve eğlence videoları çekmektedir. Yaklaşık 2 milyon abonesi ile YouTube’ın en sevilen kanallarından biridir. Yaptığı her videosuyla adından söz ettiren başarılı bir sanatçıdır. Herkes büyük bir zevkle takip etmektedir.

Babür Erdem

Evrim Ağacı'nın isim babası ve kurucularından biridir. Lisans ve yüksek lisansını Orta Doğu Teknik Üniversitesi Biyolojik Bilimler Bölümü’nde tamamlamış, doktorasına da burada devam etmektedir. Çalışmaları davranış biyolojisi, biyoistatistik ve evrimsel biyoloji üzerine yoğunlaşmaktadır. Davranış biyolojisi alanındaki araştırmalarını bal arıları ile gerçekleştirmektedir. Bu türün öğrenme becerilerinin anlaşılması ve model organizma olarak kullanımı çalışmalarının odağıdır. Akademik çalışmalarının yanısıra tekno-girişimci olarak bir çok Ar-Ge çalışmaları gerçekleştirmiştir.

Selçuk Topal

Lisans ve yüksek lisans öğrenimini Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünde tamamladı. Oxford Üniversitesi Astrofizik bölümünde doktorasını tamamladı. Aynı zamanda Oxford Üniversitesi Astrofizik bölümünde doktorasını yapmış olan ilk ve tek Türk’tür. Doktora öğrenimi esnasında bir yıl süreyle ziyaretçi araştırmacı olarak Japonya Nagoya Üniversitesi Astrofizik Bölümü'nde bulundu. Dış galaksilerde moleküler gaz gözlem ve analizi, moleküler astrofizik, gaz kinematiği ve galaksi evrimi alanlarında çalışmalar yapmaktadır. Sevgili Selçuk Topal bizlere yeni ufuklar açacak konuşmasını dinlemek için sabırsızlıkla bekliyoruz.

Hülya Böceklioğlu

Aydın'da doğan ve büyüyen Hülya Böceklioğlu, üniversite eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne ve Görüntü Sanatları Tiyatro Ana Sanat Dalı oyunculuk bölümünde tamamlamıştır. Eğitimini tamamladıktan sonra çeşitli şehirlerdeki devlet tiyatrolarında oyunculuğunu devam ettirmiştir. 1984 yılında ise Dr. Yazar Hidayet Sayın’ın da desteği ile Aydın Devlet Tiyatrosunu oluşturmuştur. Ufak Tefek Cinayetler, Hayat Bilgisi ve Çemberimde Gül Oya gibi çok sevilen dizilerde rol almıştır. Bunların haricinde daha bir sürü ünlü dizi ve filmde oynamış usta bir sanatçıdır. Aynı zamanda İzmir TRT Saz Sanatçıları eşliğinde dört ilahi ve bir kasideden oluşan bir çalışması olmuştur. 

Performers

Çilem Akar Doç. Dr. Selçuk Topal Babür Erdem Hülya Böceklioğlu Taha Ulukaya

13 May 2022 Friday 09:00

13 May 2022 Friday 17:30


Dr. Hidayet Sayın Tiyatro Salonu, Kültür Cad., Efeler, Aydın


View Map

Event Promoter

TEDxYouth@AFL
TEDxYouth@AFL Questions For Organizer?

TEDx, TED’in “paylaşmaya değer fikirleri" keşfetme misyonu yolunda ilerleyen köklü ve dinamik bir girişimdir. Gerçekleştirilen TEDx etkinlikleri ile ruhu dünyanın dört bir yanından insanlar ile buluşturur.