11 May 2022 - Wednesday

AKADEMİ AKCAN ÇARŞAMBA KONSERLERİ - İlkbahar Şan Konseri

Ankara, Çankaya
AKADEMİ AKCAN ÇARŞAMBA KONSERLERİ - İlkbahar Şan Konseri

Event Details

AKADEMİ AKCAN, Çarşamba Konserleri dizisi kapsamında geç gelen baharı bir şan konseriyle selamlıyor. Genç ve başarılı iki solistin yer alacağı bu konserde, Bariton Melih Fırat Çalışkan ve Soprano Ceren Erenler’e piyanoda Aylin Özuğur eşlik ediyor. Sanatçılarımız, Mozart’tan Verdi’ye opera repertuarının en seçkin örnekleriyle Ankaralı dinleyiciye eşsiz bir müzik ziyafeti sunacaklar.

KONSER PROGRAMI

Ernesto de Curtis

- Non ti scordar di me

Giacomo Puccini

- Tosca: “Vissi d’arte”

Salvatore Cardillo

- Core ‘ngrato

Giuseppe Verdi

- Leonora: “Pace, pace mio Dio!”

Wolfgang Amadeus Mozart

- Don Giovanni: “Deh, vieni alla finestra”

Wolfgang Amadeus Mozart

- Don Giovanni: Zerlina, “Là ci darem la mano”

Gaetano Donizetti

- Anna Bolena: “Piangete voi... Al dolce guidami”

Ernesto de Curtis

- Tu, ca nun chiagne!

Wolfgang Amadeus Mozart

- Idomeneo: Elettra, “Oh! Smania… D’Oreste, d’Ajace”

Franz Lehár

- Die lustige Witwe: “Lippen schweigen”

Selman Ada

- Ali Baba ve Kırk Haramiler: Nurcihan-Abdullah, “Ah Söyleşebilsek”

 

MELİH FIRAT ÇALIŞKAN: 1996 yılında Eskişehir’de doğdu. 2008 yılında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın Müzik Bölümünü kazanarak Doç. Şenol Aydın ile keman çalışmalarına başladı.

2012’de İtalya’da gerçekleşen La Via Dei Concerti festivalinin orkestra üyesi olarak yer aldı. Bu kapsamda İtalya’nın birçok şehrinin yanı sıra, Fransa ve İspanya’da verilen konserlerde de bulundu. 2016’da Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası ile Slovakya’nın Bratislava şehrinde verilen konserde çaldı. 2017’de aynı okulun opera bölümünü kazandı ve şan çalışmalarına Arzu Gök (soprano) ile başladı. Ankara Devlet Opera ve Balesi Koro Şefliğini yapmış olan Giampaolo Vessella, Mai Mari Chikhradze, Stein Skjervold, Juliana K. Snapper, Türk opera sanatçıları Burak Bilgili, Caner Akın, Görkem Ezgi Yıldırım, Feryal Türkoğlu, Tuğba Mankal, Özlem Kılıç gibi isimlerin ders ve masterclasslarına katıldı.

Birçok resital yanında oda müziği, koro ve orkestra konserinde yer alan Çalışkan, Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Bölümü’nün son sınıfında şan çalışmalarına devam etmektedir.

 

CEREN ERENLER: Adana’da sanatçı bir ailede, halk ozanı ve TRT sanatçısı bir dedenin torunu, dansçı bir babanın kızı olarak dünyaya geldi. Liseyi Adana Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü’nde okudu. Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü şan branşında eğitimine devam etti ve ardından aynı okulda yüksek lisansını tamamladı.

13 yaşından itibaren aldığı müzik eğitiminin etkisiyle dansçılıktan müzisyenliğe geçti. Birçok şan resitaline, orkestra eşlikli konserlere, yurtdışında ve yurtiçinde birçok festival ve yarışmaya katıldı. Macaristan’da, Yunanistan’da ve İsveç’te sahne alan Ceren Erenler, Macaristan’da katıldığı toplulukla aynı yarışmada iki kez ikincilik derecesi alarak gümüş diploma ve özel ödüller aldı. Katıldığı tüm festival ve yurtdışı organizasyonlarında önemli şeflerle çalışma imkânı yakaladı, ustalık programlarına katıldı.

Nuray Çeviker Sarıoğlu, Eralp Kıyıcı, Ferda Yetişer ve Tuğba Mankal'ın şan, Ahter Destan, Atilla Çağdaş Değer, Çiğdem Aytepe ve Sofia Gioldasi'nin koro şefliği masterclasslarına katıldı. Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin bazı opera prodüksiyonlarında yer aldı, temsil ve turnelerde sahneye çıktı.

Ceren Erenler, sahne faaliyetlerini aktif olarak sürdürmekte ve yetiştirdiği öğrencilerle konservatuvarlara sanatçı adayları kazandırmaktadır.

 

AYLİN ÖZUĞUR: Aylin Özuğur Yalınız, ilköğrenimini Eskişehir’de tamamladıktan sonra 1982 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümü’nü kazandı. Ayşe Savaşır ve Kamuran Gündemir ile piyano, İlhan Baran ile solfej ve armoni, Ulvi Yücelen ile oda müziği çalıştı. Sonrasında Bilkent Üniversitesi’ni kazanarak Namık Sultanov ve ünlü Liszt yorumcusu Martin Berkovsky ile piyano çalışmalarına devam etti. Piyano bölümünden hem lisans hem de yüksek lisans seviyesinde “Yüksek Şeref Öğrencisi” olarak mezun oldu.

1987-1995 yılları arasında TRT Ankara Radyosu Çocuk ve Gençlik Koroları’nda piyano eşlikçisi olarak çalıştı ve birçok konser ve stüdyo kayıtları yaptı.

2000 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nde orkestra sanatçısı ve korrepetitör olarak çalışmaya başladı. 2009-2010 sezonunda İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde korrepetitör olarak çalışırken aynı zamanda Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Devlet Konservatuvarı’nda piyano dersleri verdi.

Sanatçı, halen Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde baş korrepetitör olarak çalışmakta, birçok düo, solo, oda müziği konserlerinin yanı sıra opera lied çalışmalarına devam etmektedir.

Performers

Melih Fırat Çalışkan Ceren Erenler Aylin Özuğur

11 May 2022 Wednesday 20:00

11 May 2022 Wednesday 21:10


Akademi Akcan Konser Salonu, Hilal, 686. Sokak, Çankaya, Çankaya, Ankara


View Map

Event Promoter

Akademi Akcan
Akademi Akcan Questions For Organizer?

Akademi Akcan, Türkiye'nin kültür ve sanat alanındaki gelişimine hizmet vermek amacıyla 1 Ekim 2003 tarihinde faaliyete geçmiştir. Etkinliklerimiz arasında kendi öğrencilerimizin ve uluslararası sanatçıların katılım sağladıkları konserler, organizasyonlar, festivaller, müzik ve dans günleri-gösterileri bulunmaktadır. Deneyimli ve profesyonel eğitimci kadrosuyla kaliteli müzik eğitimine verdiği hizmetin yanı sıra Akademi Akcan, kısa süreye sığdırdığı pek çok konser etkinlikleriyle de Ankara'nın kültür ve sanat yaşamına önemli katkılarda bulunmaktadır.