16 February 2022 - Wednesday

AKADEMİ AKCAN ÇARŞAMBA KONSERLERİ - Fransız Ezgileri

Ankara, Çankaya
AKADEMİ AKCAN ÇARŞAMBA KONSERLERİ - Fransız Ezgileri

Event Details

AKADEMİ AKCAN’ın klasik müzik kapsamında gerçekleştirdiği Çarşamba Konserleri serisi “Fransız Ezgileri” temasıyla devam ediyor. Tuna Fırıncıoğlu (soprano) ve Sancar Tunalı (piyano), geç 19. yüzyıl ve erken 20. yüzyıl Fransız bestecilerinin şarkılarından oluşturdukları repertuarla, romantizm ve geç romantizmden empresyonizme ve neo-klasisizme dönemin Fransız müziğine damgasını vuran, farklı müzikal esintileri barındıran eserleri seslendirecekler. Programda, enstrümantal eserlerine aşina olduğumuz Gabriel Faure ve Claude Debussy’nin ezgileri yanında, 19. yüzyılda yaşamış ünlü yazar Victor Hugo ve şair Paul Verlaine’in şarkıya dönüşen sözlerini de dinleyiciye sunacaklar.

PROGRAM

Gabriel Fauré (1845 - 1924)

- Rêve d’Amour Op. 5 No. 2

- Chanson d’Amour Op. 27 No. 1

- Dans Les Ruines D’une Abbaye Op. 2 No. 1

- Le papillon et la Fleur Op. 1 No. 1

- Au bord de l’eau Op. 8 No. 1

- Après un rêve Op. 7 No. 1

Reynaldo Hahn (1874 - 1947)

- A Chloris (1913)

- L'heure Exquise

Charles Gounod (1818 - 1893)

- Sérénade

Claude Debussy (1862 - 1918)

- Nuit D’étoiles

- Romance

- Noël des enfants qui n'ont plus de maisons

Francis Poulenc (1899 - 1963)

- Les chemins de l’amour

Jules Massenet (1842 - 1912)

- Élégie

 

Tuna Fırıncıoğlu, 1992’de Ankara’da doğdu. Müziğe 2007 yılında Türkiye Polifonik Korolar Derneği Gençlik Korosu bünyesinde başladı ve koro ile birçok festivale katıldı. İlk şan çalışmalarına Asena Güler Gözen ile başlayan Fırıncıoğlu, 2010 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Opera-Şan Anasanat Dalı’nı kazandı ve Gölge Şekeranber’in öğrencisi oldu. 2012 yılında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Opera Anasanat Dalı’na geçiş yaptı. Erasmus Projesi kapsamında Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewski’de (Polonya) eğitim almaya hak kazandı ve Prof. Dr. Hab. Wojciech Maciejowski’nin sınıfına kabul edildi. Polonya’da iki kez Czarnków NADNOTECKI FESTIWAL MUZYCZNY PIEKNY SPIEW Festivali’nde sahne aldı. Fırıncıoğlu, Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan mezun olduktan sonra aynı okulda yüksek lisansa başladı. Şan çalışmalarını Pekin Kırgız ile devam ettirdi. 2018-2019 eğitim yılında Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewski’de master programına devam etti. Türkiye ve Dünya’da G. Faure bestelerinden olan bazı sanat şarkılarını, G. Nestor’un şan-gitar düzenlemesiyle ilk seslendirilişini, Joaquin Rodrigo ve Mario Castelnuovo Tedesco’nun (Quattro Canzoni Della Mia Gioventu) şan-gitar için bestelediği eserlerin Türkiye’de ilk seslendirilişini gerçekleştirdi. Yüksek lisansını 2021’de “Hansel und Gretel Masalı ve Operaya Uyarlanışı” başlıklı teziyle tamamladı.

Sancar Tunalı, 1975 yılında Bulgaristan’ın Silistre kentinde doğdu. Profesyonel piyano eğitimine 1993 yılında Prof. Zöhrap Adıgüzelzade ile başladı. 1995’te Uludağ Üniversitesi Müzik Eğitimi Piyano Anabilim Dalı’nı kazandı. İlk solo konserini 1998 yılında Bursa’da verdi. Okul orkestrası eşliğinde J. S. Bach’ın Re Minör Piyano Konçertosu ile Bursa, İzmir ve Denizli'yi kapsayan yurtiçi turnesinde solist olarak görev aldı. Üniversitede Yıldız Aslanova’nın öğrencisiyken Zöhrap Adıgüzelzade ile de çalışmalarını sürdürdü. İdil Biret, Fazıl Say, Michail Lidsky ve Milena Molova’nın workshop sınıflarında yer aldı. Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümü’nün Yüksek Lisans sınavını birincilikle kazanarak çalışmalarını Vasıf Hasanov ile sürdürdü. Eskişehir Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümü’ne yatay geçiş yaparak 2004’te mezun oldu ve aynı yıl Bulgaristan’a gitti. Başkent Sofya’da Dünyaca ünlü piyanist Prof. Milena Molova ile çalıştı. 2006’da Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Anasanat Dalı’nda öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda 2010’da başladığı sanatta yeterliliği 2013 yılında tamamladı. 2015’te Yardımcı Doçent 2019 yılında Doçent unvanı aldı. Halen Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Sahne Sanatları Bölümü’nde çalışmalarını sürdürmekte olan Tunalı, aktif olarak solo, oda müziği ve resital konserlerine devam etmektedir.

Performers

Tuna Fırıncıoğlu Sancar Tunalı

16 February 2022 Wednesday 20:00

17 February 2022 Thursday 16:35


Akademi Akcan Konser Salonu, Hilal, 686. Sokak, Çankaya, Çankaya, Ankara


View Map

Event Promoter

Akademi Akcan
Akademi Akcan

Akademi Akcan, Türkiye'nin kültür ve sanat alanındaki gelişimine hizmet vermek amacıyla 1 Ekim 2003 tarihinde faaliyete geçmiştir. Etkinliklerimiz arasında kendi öğrencilerimizin ve uluslararası sanatçıların katılım sağladıkları konserler, organizasyonlar, festivaller, müzik ve dans günleri-gösterileri bulunmaktadır. Deneyimli ve profesyonel eğitimci kadrosuyla kaliteli müzik eğitimine verdiği hizmetin yanı sıra Akademi Akcan, kısa süreye sığdırdığı pek çok konser etkinlikleriyle de Ankara'nın kültür ve sanat yaşamına önemli katkılarda bulunmaktadır.