20 November 2021 - Saturday

DEFNE ERASLAN İLE UYKU 101

Online
200.00 TRY
DEFNE ERASLAN İLE UYKU 101

Event Details

Uyku, bir çoğumuza göre, vücudumuzda sadece bozulduğunda önem kazanan basit bir işlevi, hatta belki büyük bir zaman kaybı. Yakın zamana kadar bilim adamlarının konuya yaklaşımı da "doga buna niye gerek duymuş ki, anlayalım bakalım" şeklindeydi. Oysa son yıllarda giderek daha iyi anlıyoruz ki, daha dikkatli, daha yaratıcı, stresler karşısında daha güçlü, daha fit, daha mutlu olmak icin hatta daha uzun yaşamak icin uykuya ihtiyacımız var. 
Uykunun bu  olağanüstü faydalarını teoride bilsek de o gün bize çok önemli görünen bir ödevi, bir projeyi hatta bir filmi bitirmek icin uykusuz kaldığımızda kendimizi çok iradeli, çalışkan, üretken hissediyoruz, ne garip, değil mi? Bu şekilde baktığınızda uykuya karşı tavrımız çağımızın ruhunu tam anlamıyla yansıtıyor: kısa vadeli, bize havalı görünen sonuclar icin uzun vadede yaptığımız her şeyin kalitesini artıracak mütevazi bir çabadan kaçınmak. Hemen, simdi icin yarını feda etmek. Görüntüde üretken olmak icin kendi temel ihtiyaçlarımızı yok saymak. İş icin sağlığımızı tehlikeye atmak.
Uykuya karşı tavrımız iş hayatında duruşumuzun net bir göstergesi: çok miktarda, hızlı ama yüzeysel bir şeyler mi çıkarmak istiyorsunuz, yoksa yavaş ama kaliteli ve sürdürülebilir bir üretimin mi peşindesiniz?
Bu atölyede psikiyatrist Dr. Defne Eraslan, uykuya bir  öz bakım becerisi olarak yaklaşıp, bizi faydası bu kadar açık bir konuda bile bile sağlıksız seçimler yapmaya iten psikolojik mekanizmaları anlamaya ve değiştirmeye çalışıyor.

Atölye Lideri

Defne Eraslan, erişkin psikiyatrisi doçenti ve bilişsel davranışçı psikoterapisttir. Ege Üniversitesinde psikiyatri uzmanlığını tamamladıktan sonra, farklı ilaç firmalarında tıbbi danışman olarak çalışarak kurumsal iş hayatının talep ve zorluklarını yakından tanıma imkanı buldu. Daha sonra Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri bölümünde Yardımcı Doçent olarak çalıştı ve Koç Üniversitesi  Psikoloji Bölümünde yarım zamanlı öğretim üyesi olarak ders verdi. Bir süredir doktorluk hayatını Almanya’da sürdürüyor, tabii Türkiye’deki eğitim çalışmaları ve konuşmalarına devam ederek.

Asistanlığından beri uluslararası psikiyatri meslek örgütlerinde liderlik yapıyor. Avrupa Psikiyatri Asistanları Federasyonunun Başkanlığını yaptı, şu anda da Avrupa Psikiyatri Birliğinin (EPA) eğitim komisyonunda online eğitimler ve genç psikiyatristlere yönelik programlardan sorumlu. Kaygı bozuklukları, iş psikolojisi ve kadın psikolojisi özellikle ilgilendiği alanlar. Kapanmadan önce, Radikal gazetesinde düzenli olarak yazdı. En büyük amacı, psikiyatrik hastalıklar ve her bireyin yaşadığı psikolojik durumların önyargısız bir şekilde konuşulabilir duruma gelmesi ve bu zorluklarla karşılaşan kişilerin yalnızlığının aşılıp destek alabilmesi. Bunun yolunun bilgi ve paylaşımdan geçtiğini bildiği için, yazılarını, online eğitimlerini ve konuşmalarını çok önemsiyor.

Atölye Hakkında

Atölyemiz, 11.00 – 13.30 saatleri arasında gerçekleşecektir.

Zoom platformu üzerinden sunduğumuz online atölyemiz için kaydınızı yaptıktan sonra, etkinlik için bağlanacağınız link ve online deneyim hakkındaki faydalı ön bilgiler, etkinlikten 2 saat önce e-posta adresinize gönderilecektir.

20 November 2021 Saturday 11:00

20 November 2021 Saturday 13:30


Online Event - Zoom

Event Promoter

Comments