01 October 2021 - Friday

Kent ve Ekoloji

Online
Kent ve Ekoloji

Event Details

Circle Seminars, Dilek Yürük eğitmenliğinde Kent & Ekoloji semineri ile devam ediyor. Seminerin detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Uzun yıllardır kent ve ekoloji üzerine hem teorik hem de pratik çalışmalar yürüten Dilek Yürük bu atölyede kent ekolojisini sürdürülebilirlik, gündelik hayat pratikleri, tasarım, hafıza, sanatsal pratikler ve aktivizm üzerinden inceleyecek. Kent ve ekoloji, kültür ve doğa, kent politikaları ve katılımcılık üzerine düşünmek ve aksiyon almak isteyen herkese açık olan bu seminer sonucunda kent sorunlarına dair olası teorik ve pratik çözümlere ulaşılması da hedefleniyor. 

Eğitmen: Dilek Yürük
Tarih: 01-04-06 Ekim 2021
Saat: 19:00–20:30
Süre: 3 Oturum
Katılım: Ücretli

Ders #01
Kent Ekolojisinde İlişkiler ve Arayüzler

Toprak, hava, su, doğa, hayvanlar, bitkiler, insan, sürdürülebilirlik, etik, hafıza, geçirgenlik, görünen ve görünmeyene dair ilişkileri farklı zaman ve mekan paralellerinde okumaya çalışarak duruma bütüncül bakmayı deneyeceğimiz bir başlangıç.

Ders #02
Kentin Peyzaj Katmanları

Kentin kurulumundan başlayıp değişim dönüşüm süreçlerinde iç içe giren multidispliner tasarım pratikleri, kentsel peyzajın ve kullanıcının farklılaşan ihtiyaçları ve permakültür kavramıyla birlikte kentin görünen ve görünmeyen izlerini takip edeceğimiz katmanları arasında bir yolculuk.

Ders #03
Kent Ekolojisini Aktivizm ve Sanatla Deneyimlemek

Yedikule Bostanlarındaki ‘Marul Bayramı’ndan, İstanbul’un tehditkâr dönüşümünü yürüyerek deneyimleme imkânı sunan “İki deniz arası” na, “Yedinci Kıta” dan, “Bir iç mekan bahçesi” ne kente dair dertlerini farklı bir göz ve duruşla ortaya koyanları tanımak ve ilham almak için aktivizm ve sanat penceresinden bir değerlendirme.

Performers

Dilek Yürük

01 October 2021 Friday 19:00

06 October 2021 Wednesday 20:30


Online Event - The Circle Zoom

Event Promoter

The Circle
The Circle Questions For Organizer?

The Circle mimari odaklı bir kültür sanat ve araştırma platformudur. Multi-disipliner bir alan olan The Circle bir sergi mekanı, bir ortak çalışma alanı, bir yaratıcı atölye, bir akademik platform ve tiyatrodan dans ve konserlere kadar uzanan etkinlikler için bir sahne olarak tasarlandı. Mimariyi sosyolojiden felsefe ve tarihe kadar diğer akademik alanlarla ve çağdaş sanatın çeşitli dallarıyla buluşturmayı hedefleyen bu multi-disipliner platform Avcı Architects öncülüğünde Selçuk Avcı, Sanja Jurca Avcı, Markus Lehto, Eda Çarmıklı, Yüksel Demir, Kemal Seyhan, Nurgül Türker, Dilara Tekin Gezginti ve Yunus Tonkuş tarafından kuruldu.