31 January 2020 - Friday

THINK Film Okumaları: Güney Birtek ile Nuri Bilge Ceylan Sineması

İstanbul
THINK Film Okumaları: Güney Birtek ile Nuri Bilge Ceylan Sineması

Event Details

THINK Film Okumaları: Güney Birtek ile Nuri Bilge Ceylan Sineması

Güney Birtek, Nuri Bilge Ceylan sinemasını genel hatlarıyla anlatarak, yönetmenin dünya sinemasındaki yerini, etkilendiği yönetmenleri ve sinemasındaki değişim sürecini ele alacaktır. Ülke sinemasının gururu, Altın Palmiye sahibi yönetmen Nuri Bilge Ceylan sinemasının temelini/özünü ve nasıl geliştiğini öğrenmek istiyorsanız bu atölyeyi kaçırmayın! 

İçerik:

Nuri Bilge Ceylan Sinemasına Giriş

   - İlk filmler: Fotografik anlatım ve taşra sineması 

   - Fotoğraftan sinemaya Nuri Bilge Ceylan 

   - Kracauer (basit anlatım) minimal sinema 

   - Fotografik anlatım

   - Koza filmi ile Cannes’a açılan yol 

   - Toplumsal temsilin izinde gerçekçi film dili ve taşra sineması 

   - Kasaba ve Mayıs Sıkıntısı üzerine

UZAK Filmi: Taşranın Sıkışmışlığını Kente Taşımak

İklimler ve Üç Maymun filmleriyle değişen sinema dili

Hikaye anlatımında yoğun diyaloğa geçiş filmler

   - Bir Zamanlar Anadolu’da: Taşraya dönüş ve kayıtsızlık üzerine

   - Kış Uykusu: Çevreyle bağlantısı kopuk entelektüel “aydın” temsili ve iletişimsizlik üzerine

   - Ahlat Ağacı: Uyumsuzluk/biçimsizlik ve filmin teknik anlatımı üzerine 

Biyografi – Güney Birtek 

1988 yılında İstanbul’da doğdu. Beykent Üniversitesi, Sinema – Televizyon bölümünden mezun oldu. Öğrenim hayatı boyunca, pek çok kısa film projesinde yer aldı; senaryo, yönetmenlik, görüntü yönetmenliği, kurgu çalışmalarında bulundu. 2013 yılından bu yana sinema yazarlığı yapmaktadır. Sinematopya adlı online mecranın yazarı ve yöneticilerindendir. 

Doğu Batı Dergisi'nde, Avrupa Sineması Tarihi adlı makalesi yayınlandı (2015). İthaki Sinema Dizisi' nde yer alan kitaplara içerik hazırladı. BirGün gazetesinin kültür sanat bölümünün röportaj fotoğraflarını çekimini üstlendi. Avrupa Sineması üzerine, farklı üniversitelerde seminer programları gerçekleştirdi. Halen Evrensel Gazetesi için film festivalleri, sinema/dizi haberleri hakkında, eleştiri yazıları kaleme almaktadır. 

Güney Birtek, 2020 yılında, sinema üzerine yazıları ile Şahsiyet Dergisi' nde yer alacağını duyurmuştur. Gazeteci arkadaşı Burak Abatay ile birlikte Ezginin Günlüğü müzik grubunun belgeselini çekimine devam eden Birtek' in, başta Köy Serisi olmak üzere Türkiye’ nin birçok bölgesinden çektiği minimal içerikli fotoğraf çalışmaları beğeni toplamaktadır.

Sinemayı hayatının merkezine alan Güney Birtek,  bu tutkusundan bir an bile vazgeçmeden üretmeye devam etmektedir. 

www.thinkhouseistanbul.com

31 January 2020 Friday 19:30

31 January 2020 Friday 22:00


Think House Istanbul, THINK House, Üsküdar, İstanbul


View Map

Event Promoter

Biletino Logo
THINK House Questions For Organizer?

Neden şehrin en renklisi? 1- THINK House Sahne: THINK House, 'SAHNE' bölümü ile sahne performansına yeni bir soluk getiriyor. THINK House Ekibi olarak, 'Kafka'nın Maymunu' adlı ilk oyunumuz ile kapalı gişe heyecanı yaşıyoruz. Ayrıca THINK Sahne'de Betül Arım'ı, performans sanatından ilham alan 'AMA' adlı oyunu izleyebilirsiniz. 2- THINKBIG Serisi Workshop (Atölye): Ana müfredatımızda yer alan düşünce atölyelerine 'THINKBIG Serisi' diyoruz. Bu çalışmaları, klasik atölye/workshop anlayışından çıkartarak, birer sosyo-gösteriye dönüştürüyoruz. Tümü Türkiye'de ilk kez yapılıyor. 3- THINK ACADEMY (Kurumsal Eğitimler): Yaratıcılık, yeni nesil liderlik, üretkenlik ve insan doğası konularında, sıra dışı programlarımız ile kurumsal eğitim dünyasında fark yaratıyoruz. 4- THINK Coworking: THINK House'un ilham veren ofisi, etkinlik zamanı dışında ortak çalışma alanına dönüşüyor. 5- Mekan Kiralama (THINK Sizin!): THINK House, eğitim, toplantı organizasyonları ya da yaratıcı workshopları için mekan arayan bireysel ya da kurumsal müşterilerine, mekan kiralamada en iyi alternatifi sunuyor. THINKBIG Detaylı Bilgi ve Görsel İçin: THINK House Pazarlama İletişimi TEL: 533 5829997  hello@thinkhouseistanbul.com

Comments