07 February 2020 - Friday

The Underground Enigma

İstanbul, Sarıyer
The Underground Enigma

Event Details

HMH with Module Istanbul Presents:

The Underground Enigma
Friday 7.2.2020

In alphabetical order A-Z:
Citizen Kain
Stil Vor Talent, Suara, FR
Klangkuenstler
Second State, Outworld, DE

Secret Cinema
Gem Record, NL
Reno
No Hour, FR
Volkan Gündüz
Beatgate, FG 93.7, TR
 
 
For Turkish Speakers:
Sürekli ileri gitmenin en büyük kuralı kendinize inanmaktan geçer. Berlinli DJ ve yapımcı Klangkuenstler kendine olan inancı, müzikal yeteneğini ve içgüdüleriyle son 3 yıldır en çok gelecek vaat eden sanatçılardan biridir.
Secret Cinema (Jeroen Verheij) 25 yıldır; 1991’den bu yana sayısız tekno klasiği yaratmış, Hollanda sceneinin en çok bilinen yeteneklerinden biri olmasının yanında, Berghain, Space İbiza, Watergate ve Elrow’daki performansları sayesinde Hollanda’nın en önemli müzik festivallerinde uluslararası headlinerların arasında gelmektedir. Egbert, Enrico Sangiullaino ve Reinier Zonneveld gibi isimlerin kariyerlerini yönlendirmiştir.
Citizen Kain`in müzikal tarzını tanımlamak ise neredeyse imkansızdır, kapsamlı ve çeşitli müzikal tarzıyla en üretken ve yaratıcı isimlerden biridir.
Türkiye’nin en başarılı DJ’lerinden olan ve “Beatgate Records”’un kurucusu olan Volkan Gündüz, Artbat, Oliver Huntemann gibi ünlü müzisyenlerin Türkiye’de duyulmasını sağlamıştır.
Hafızalardan silinmeyen ünlü setlerin yapımcısı ve No-Hour Agency’nin kurucusu olan Reno, düzenlediği etkinliklerle elektronik müzik endüstrisinin gelişmesine önemli katkılarda bulunmuş, Avrupa elektronik müzik sceneinin en önemli isimlerinden biri olmuştur.
 
For English Speakers:
Any progress requires the conviction to consistently pursue your own path. The Berlin-based DJ and producer Klangkuenstler, became one of the most promising artists within the last three years by combining characteristic sounds with his great talent and experimental instinct.
A key figure on the Dutch scene since 1991. An international headliner known for his sets in Berghain, Space Ibiza, Watergate, his frequent Elrow gigs as well as each major festival in the Netherlands. Gem Records label boss responsible for moving the careers of Egbert, Enrico Sangiuliano and Reinier Zonneveld forward. Steady producer of countless essential techno classics for over 25 years. All legitimate ways to describe Jeroen Verheij a.k.a. Secret Cinema
With his wide ranging and diverse style he is a prolific creator and incredible beats,It is almost impossible to define Citizen Kain’s style and easy to find it beautiful.
Volkan Gündüz, one of Turkey’s most successful DJ’s and the founder of “Beatgate Records”.Also considered as one of the best promoters who pushed the major headliners to forefront, such as Artbat, Oliver Huntemann, etc.
Reno, playing unique sets with hits hard to even guess. He is one of the key people in Europe who has contributed a lot to the music industry by organizing events with well-known artists, founded No-Hour Agency for artist bookings/managements. 
 
 

07 February 2020 Friday 23:00

08 February 2020 Saturday 05:00


Module Istanbul, Ayazağa, MODÜLE, Kemerburgaz Caddesi, Sarıyer, Sarıyer, İstanbul


View Map

Event Promoter

HMH
HMH

Happy Memories Happening (HMH) is an event planning company based in Istanbul. HMH is comprised of a multinational team of music-loving and party-pleasing professionals with a combined 30 years of experience in business, operations and logistics. Our mission is to provide our customers with a safe space and the most positive vibes, allowing world-class talent to whisk them off on unforgettable journeys to the cosmos. Through our operational expertise, international connections, and love for the beat, we at HMH seek to become the premier event planning company in Istanbul. We are astronauts. We are treasure hunters. We are HMH.