03 October 2018 - Wednesday

Uygulamalı – Temel Fotoğraf Atölyesi - Haftaiçi ve Haftasonu

İstanbul, Kadıköy
Uygulamalı – Temel Fotoğraf Atölyesi - Haftaiçi ve Haftasonu

Event Details

Uygulamalı Fotoğraf atölyemiz başlıyor. Dersler İstanbul içi gezilerle uygulamalı olarak yapılmaktadır.

Başlangıç düzeyinde fotoğrafın temel ilkeleri, fotoğraf makinanızı tanımanız ve kullanmanız hedeflenmektedir. Fotoğraf makinanızın kullanımı yanında, fotoğrafta ışık kullanımı, renk, kompozisyon ve estetik bakış kazandırmayı amaçlıyoruz. Dersler sonunda; temel fotoğraf bilgilerine sahip ve fotoğraf makinanızı iyi kullanır seviyede olmanızı garanti ediyoruz.

Derslerimizde 3 şehir içi uygulama (3 saat) ve 1 değerlendirme (3 saat) oturumundan oturum yer alıyor.

Derslerde teorik bilginin yanısıra, çekim uygulamaları ile makinanıza ve fotoğraf tekniklerine hakim olacak, ışık ve kompozisyon bilgilerimizi de kullanarak güzel, yaratıcı, estetik fotoğraflar çekmeye başlayacaksınız.

Uygulamalı fotoğraf dersleri en fazla 7 kişilik ile yapılmaktadır.

Danışman: Yüksel Altun AFIAP, Marmara Üni. Güzel San.Ent. Fotoğraf Yük.Lis.

Program:

3 Uygulama – 1 Değerlendirme. Uygulamalar ve Değerlendirme 3’er saat. Toplam 4 ders, 12 saat.

Fotoğraf Makineleri ve Objektiflerin türleri, yapısı ve özellikleri
Fotoğraf makinası yardımcı araçlar (Kumanda, Tripot, Fitreler, vb.)
Netleme ve netleme sistemleri

Pozlandırma üçgeni: Diyafram, Enstantane, ISO
Çekim Modları (M, AV/A, S/TV, P, Auto, vb.)
Drive modları (Tek, Seri, Zamanlı,vb.)
Poz müdahalesi

Işık ve Kompozisyon
Fotoğrafta Işık ve özellikleri
Fotoğrafta Renk ve özellikleri, WB _beyaz Ayarı, Kontrast
Kompozisyon ve yaratıcı çekim teknikleri
Flaş çekim modları ve kullanımı

Uygulamalarda çekilen fotoğrafların değerlendirilmesi.

03 October 2018 Wednesday 11:00

24 October 2018 Wednesday 15:00


Kadıköy, İlçe Merkezi, Kadıköy, İstanbul


View Map

Event Promoter

YÜKSEL ALTUN
YÜKSEL ALTUN

YÜKSEL ALTUN İstanbul’da doğdu. ODTÜ mezunu. 2000 yılında ODTÜ İstanbul Mezunlar Derneği’nde Özcan Yurdalan’dan aldığı Temel Fotoğraf Eğitimi ile amatör fotoğraf çalışmalarına başladı. 2002 Yılında İFSAK Doğa Fotoğrafı Grubu ve atölyesi ile İFSAK-İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği’ne üye oldu. İFSAK ve TFSF-Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu Yönetim Kurullarında görev aldı. İFSAK Yönetim Kurulu’nda Genel Sekreter, Sergi ve Gösteri, Gezi birimleri sorumluluğu yaptı. Eğitim birimine katıldı. Türkiye’nin ilk fotoğraf Bienali, “İFSAK 1. Fotoğraf Bienali” ve “Genç Fotoğrafçılar Festivali” Yönetimde olduğu dönem yapıldı, komitelerde yer aldı. 21 yıl finans ve bilişim sektöründe çeşitli kuruluşlarda çalıştı. Fotoğraf çalışmalarına 2006 yılından beri profesyonel olarak devam ediyor. “Dersaadet ve Üç İstanbul: Suriçi, Galata, Eyüp, Üsküdar” konulu ilk kişisel sergisini 2006 yılında açtı. 2007 yılında kurulan Fotoğraf Atölyesi’nin kurucu ortakları arasında yer aldı. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf Bölümü’nde 2007-2010 yılları arasında Yüksek Lisans yaptı. Aralarında Prof. Sabit Kalfagil, Prof. Barbaros Gürsel, Prof. Güler Ertan’ın olduğu değerli hocalardan ders aldı. Fotoğrafları, projeleri; ulusal ve uluslararası çeşitli yarışmalarda ödüller aldı. ODTÜ Mezunları Derneği, İFSAK ve FOTOĞRAFMETRE üyesi. 2018-19 yılları arasında FOTOĞRAFMETRE YK Başkan Yrd. 2012 yılında kurucuları arasında yer aldığı DÜFOD üyesi ve eski başkan yardımcısı. “Fotoğraf Atölyesi” ve “Renkli Makara” nın kurucuları arasında yer aldı. Fotoğraf Atölyesinde; Çerkez Karadağ, Merih Akoğul, Prof. Özer kanburoglu, Altuğ Oymak gibi değerli hocalarla atölye çalışmalarını koordine etti. 2012 yılında FOTOGRAFİNE Fotoğraf ve Çekim Merkezini kurdu. Buradaki etkinliklerde değerli fotoğraf sanatçılarını konuk etti, atölyeler, projeler yaptı. Serbest fotoğrafçı olarak, Kurumsal ve Bireysel danışmanlık ve çekim faaliyetlerini sürdürmekte. 2012 yılında AFIAP (Uluslararası Fotoğraf Sanatçısı) ünvanını aldı. Gezginfoto Dergisinde Fotoğraf teknik yazıları yazmaktadır. www.yukselaltun.com