22 April 2018 - Sunday

Nötron Yıldızları'nın Astrofiziksel Gözlemleri

İstanbul, Kadıköy
Nötron Yıldızları'nın Astrofiziksel Gözlemleri

Event Details

Nötron yıldızları, Evren'de yüksek kütleli bir yıldızın çökmesi ile oluşan kompakt isimlerdir. Güneş’in yaklaşık 1.4 katı kadar kütlenin 10 km yarıçapa sıkıştırıldığı düşünülen bu isimler bu özellikleriyle Evren’de hala yüzeyi olan ve ışığın kaçabildiğin en kompakt cisimlerdir.

Bu özellikleri nötron yıldızlarının hem fizik hem de astrofizik için son derece önemli kılar. Önemli rölativistik etkiler ve yüzeylerinde sahip oldukları düşünülen 10^12 Gauss mertebesindeki manyetik alanları bu cisimlerin yüzeylerinden gelen ışınımı ve yüzeydeki atomları önemli ölçüde etkiler.

Dahası bu cisimlerin merkezindeki yoğunluğun nükleer yoğunluğun bir kaç katı mertebeye çıkabildiği düşünülmektedir ki bu laboratuvarlarda ulaşılamayacak kadar büyük ve serbest kuarkların bulunabilmesi için uygun bir ortam olabileceğini göstermektedir.

Konuşmada nötron yıldızlarının astrofiziksel gözlemlerinin, maddenin bu uç koşullardaki davranışı hakkında neler öğretebileceğini işleyeceğiz.

Doç. Dr. Tolga Güver'in konuşmacı olarak yer alacağı "Nötron Yıldızlarının Astrofiziksel Gözlemleri" isimli konferansımız, 22 Nisan 2018 Pazar günü saat 14:00’da İstanbul, Kadıköy’de bulunan Barış Manço Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Etkinliğe katılım ise tamamen ücretsiz. Kontenjanlarımız ise sınırlıdır. 

22 April 2018 Sunday 14:00

22 April 2018 Sunday 16:00


Barış Manço Kültür Merkezi, Caferağa Mh Nail Bey Sk Moda, Kadıköy, Kadıköy, İstanbul


View Map

Event Promoter