06 January 2018 - Saturday

Kuyumculuk ve Takı Tasarım Atölyesi

İstanbul, Kadıköy
Kuyumculuk ve Takı Tasarım Atölyesi

Event Details

Kuyumculuk ile ilgili merak ettiğiniz bilgileri püf noktalarıyla A'dan Z'ye öğrenip, hayalinizdeki takı üzerinde adım adım gideceğimiz bir 6 saat yaşayacaksınız. Takınızı sıfırdan üretmeye başlarken ilk etapta küçük adımlarla kaynak, kıl testere, tesviye, cila gibi işlemlere elimizi alıştıracağız. Daha sonra hayalinizdeki takınızı tasarlamanın adımlarını belirleyip işleme koyulacağız. Gerekli adımları takip ederek gün sonunda tasarladığınız takınızı bitirmiş olacaksınız.

Takılarınızı tasarlarken kullanılacak olan tüm aletler, metal ve taşlar atölyemiz  tarafından ücrete dahil olarak temin edilmektedir. Metal olarak bronz, pirinç, alpaka kullanmaktayız. Çeşitli doğal taşlarımızdan zevkinize uygun olanları kullanabiliceksiniz. İsteğe bağlı ekstra ücrete tabi olarak gümüş kullanmak isteyenler gümüş de kullanabilirler.( Gümüş tercih eden katılımcılar lütfen önceden ouatik77@hotmail.com mail atarak bilgi verin).

Atölyemiz 7 kişi ile sınırlıdır.

Her türlü sorunuz için [email protected]'dan bize ulaşabilirsiniz.

06 January 2018 Saturday 11:00

06 January 2018 Saturday 17:00


Büyük Yeni han / Faslı Atölyesi, Tayahatun Mah. Çakmakçılar Yokuşu sok. Büyük Yeni Han. No:20/35 Eminönü Fatih, Kadıköy, İstanbul


View Map

Event Promoter

Biletino Logo
Faslı Kuyumculuk ve Takı Tasarım Atölyesi

Ouatik Ahlrchid, Kapalıçarşı'daki tabiri ile Faslı Ali 1977 yılında Fas'ın Marakeş şehrinde doğmuştur. Henüz çocukluk yıllarındayken aile mesleği olan takı tasarımı ve kuyumculuk el işçiliklerini babasından öğrenmeye başlar. Bu başlangıç Faslı Ali’nin el sanatının temelini oluşturur. 2005 yılında geldiği İstanbul’a sanat tutkunu olan Faslı Ali, babasından öğrendiği el işçiliğini geliştirmek ister ve Kapalıçarsı esnafının önde gelen takı ustalarıyla çalışmaya başlayarak Türk motif ve el işçiliklerini öğrenerek kendini geliştirmeye devam eder. Nihayet 2009 yılında kendi markasını kurmaya karar verir ve atölyesini Kapalıçarşı’ya konumlandırır. Çok kültürlü geçmişi ve bilgilerini harmanlaması onun özgün tekniğini oluşturmasında etkili olur. Fas’tan ve İstanbul’dan harmanladıklarıyla, ilhamını doğadan ve kültürlerden alarak dükkanında benzersiz tasarımlar sergiler. Altın, gümüş, bronz, zümrüt, yakut gibi değerli ve yarı değerli taşlar/malzemeler, Faslı Ali’nin temel üretim malzemelerini oluşturur. Büyük Yeni Han’daki atölyesinde, Fas ve Türk esintileri taşıyan tasarımları birçok ülkede satışa sunulur. Özel müşterileri için özel tasarımlar da ortaya çıkaran Faslı Ali, şimdilerde Büyük Yeni Han’daki atölyesinde takı ‘workshop’ları düzenleyerek, bu mesleğin devamlılığı için öğrenmek isteyenlerle bilgisini paylaşmaya devam eder.