29 April 2015 - Wednesday

Fotoğraf Atölyesi "Fotoğrafı Anlamak Fotoğrafla Anlatmak"

İstanbul, Sarıyer
Fotoğraf Atölyesi "Fotoğrafı Anlamak Fotoğrafla Anlatmak"

Event Details

Her fotoğraf doğası gereği “gösterir”, etkili fotoğraflar ise göstermekle kalmaz aynı zamanda “anlatır. ”Güçlü fotoğrafların ortak noktası ise fotoğrafçının “gösterdiğinden” yola çıkarak kendini anlatmasıdır. Fotoğrafçının onlarca seçiminden oluşan bir fotoğrafı tam olarak anlayabilmek için fotoğrafa bakmanın temel başlıklarını bilmek gerekir. Tıpkı dili kullanmak için dilbilgisi gerektiği gibi… Çünkü bu başlıklar, fotoğrafçının“grameri”dir. Fotoğrafı Anlamak-Fotoğrafla Anlatmak atölyesinde, “gördüğümüzü” fotoğrafça anlatmanın temellerinden başlayarak fotoğrafla nasıl anlatacağımızı-fotoğrafla nasıl anlayacağımızı birçok örnek ışığında tartışacağız…

Etkinlik sonunda İTÜ tarafından katılım belgesi verilecektir.

ALTAN BAL KİMDİR?

1977 İstanbul doğumlu Altan Bal, derece ile girdiği Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümünden yine derece ile mezun oldu. Belgesel fotoğrafçılık üzerine yoğunlaşan çalışmalarını 4 kişisel, 2 karma sergide sanatseverlerle buluşturdu.

“Bekar Odalar”, “Kağıt Toplayıcılar” ve “Kamyoncular” projelerine imza attı. İstanbul Fotoğraf Bienali ve Ulis Uluslararası Fotoğraf Festivalinde çalışmaları sergilendi. 2000 yılında Yunus Nadi Fotoğraf Ödülünü, 2002 yılında Kodak Türkiye Fotoğraf Yarışması Profesyonel Kategori Büyük Ödülünü kazandı. 2015 yılında Nikon Türkiye Marka Elçisi seçildi.

Altan Bal, fotoğraf kariyerinin yanı sıra belgesel film çalışmaları da yürüttü. 2010 yılında çektiği “Gümrü Kukla Tiyatrosu” adlı belgesel film, 2011 İstanbul Film Festivali’nde gösterildi. 2013 yılında Özden Demir’in yönetmenliğini yaptığı  “Net 1789” filmiyle Ankara Film Festivali’nde “En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü” aldı. Aynı film ile 2012 İstanbul Tasarım Bienali’ne katıldı. “Veda Makamı” adlı kısa filmde görüntü yönetmenliği, “800 Km Engelli” filminde ikinci kameramanlık ve yardımcı yönetmenlik yaptı. Film Kültür Bakanlığı Belgesel Ödülü aldı.

Altan Bal, profesyonel fotoğraf-video çalışmalarına İTÜ’de devam ediyor. İFSAK’ta eğitmenlik yapıyor, seminer ve atölye çalışmaları gerçekleştiriyor, amatör fotoğrafçılara özel ders veriyor. Bal, farklı kategorilerde fotoğraf derslerinin yer aldığı uzaktan eğitim veren www.onlinefotografokulu.com adlı sitenin de sahibi.

29 April 2015 Wednesday 19:00

29 April 2015 Wednesday 21:00


İTÜ Rektörlük Sanat Galerisi, İTÜ Ayazağa Yerleşkesi, Rektörlük Binası, İstanbul, Sarıyer, İstanbul


View Map

Event Promoter

İTÜ Rektörlük Sanat Galerisi
İTÜ Rektörlük Sanat Galerisi

İTÜ RSG, teknik üniversitenin sanat yönünü güçlendiren önemli bir adımın ürünü. Temelinde ise hayatın her alanında sanatın var olmasına yönelik vizyon yatıyor. Ayazağa Yerleşkesindeki Rektörlük binasının giriş katının yeniden düzenlenmesiyle, Şubat 2014’te açıldı. RSG’nin kurulmasındaki amaç, farklı disiplinlerden sanat eserlerini tanımak, farklı bakış açılarını kucaklamak, estetik beğeni ve entelektüel bilinç düzeyini yükseltmekti. Rektörlüğe adım atan herkese sanatla “hoşgeldiniz” demekti… Tam da bu amaca hizmet ederek, yıl içinde İTÜ içinden ve dışından, farklı yaşlardan, farklı beğenilerden insanların adresi oldu. Ortak nokta, sanat sevgisi ve merakıydı… İTÜ RSG, soyut çalışmalardan el sanatlarına, bilimle sanatı buluşturan disiplinlerden tarihi bugüne taşıyan değerlere uzanan geniş bir yelpazede her ay başka bir rengi taşıyor Ayazağa Yerleşkesine. Sergilerin belirlenmesi aşamasında farklı sanatsal ve akademik birikimlere sahip isimlerden oluşan komisyon görev yapıyor. Sanatın evrenselliğinden ilham alınarak, galerinin İstanbul ile sınırlı kalmaması, yurtiçinden ve yurtdışından dileyen tüm sanatseverlere ulaşması hedefleniyor. Bu hedefle, her sergi için bir elektronik dergi hazırlanıyor. Sergiye ve sanatçıya özel fotoğraf çekimleri gerçekleştiriliyor, videolar üretiliyor. İTÜ RSG, sadece teknik üniversite değil İstanbul için alternatif bir sanat mekânı olarak yola çıktı. Uzun yıllar varlığını sürdürecek, kısa sürede yakaladığı etkiyi giderek artıracak güçlü adımlarla seçkin bir çizgide ilerliyor...