10 December 2022 - Saturday

AKCİĞER

İstanbul
100.00 TRY - 140.00 TRY
AKCİĞER

Event Details

Microsoft Word - akciğer bilgi son .docx

Ölümü yenmenin bir yolu da -belki de imdilik bildiimiz tek yol- neslin devamını salamak deil midir? Bizden sonra devam edecek dünyaya, bizden bir parça bırakmak. O parçada bizi biz yapan eylerden hiç deilse birazının bu dünyada kalmaya devam edeceine inanmak.

Ben çocuumda yaayacaım! Ve dünyada kalmaya devam edeceim.

Belki de sırf bu yüzden -bilincine varmadan- çocuklarımızı, bize benzemesi, bizim gibi davranması için bu kadar zorluyoruz. Gelecek dünyada, onlarda var olmayı garanti altına almak için.

Peki ya bu gelecek dünyanın, bizim yaam süremiz içinde yok olacaına dair bir kukumuz oluursa. Hadi daha somut söyleyelim; iklim deiikliinin insan hayatını bizim yaam sürecimiz içinde yok edebilecei ihtimalinin çok ciddi bir olasılık olduunu örenirsek, yine de çocuk yapar mıyız? Yapmaya kalkarsak bunu nasıl rasyonelize ederiz? Nasıl akla uydururuz? Ya da yapmamaya karar verirsek, milyonlarca senelik bu dürtüye nasıl karı koyarız?

Bu karıtlık Akcier ’de; bir gerçei görmek ve görmezden gelmek arasında bir ileri, bir geri gidip gelen çaresiz bir çifte kara komedinin kumaını dokuyor.

Akcier; iklim deiiklii eiindeki bir dünyada, yok olma tehlikesi ile karı karıya kalan insanolunun bu sorusunu, ironik bir klie ile soruyor; “Çocuk yapmalı mı yapmamalı mı? İşte bütün mesele bu?”

Bu soru, bir çiftin içine dütüü boluu ima eden bobir alanda, delicesine dönüp duruyor. Sorunun sorulduu ana sıkıbu çift, bu sorunun olası binlerce cevabının yarattıı karmaa ile bir kaosa doru hızla ilerliyor. Ve bu kaos giderek oyunun kendi zamanını ve mekanını ina ettii bir yapıya, bir düzene doru evriliyor.

Yazan: Duncan Macmillan Yönetmen: Mehmet Birkiye Çeviren: Barış Arman

Iık-Dekor Tasarım: Cem Yılmazer Kostüm Tasarım: irin Datekin

Yapım Koordinatörü ve  Yönetmen Yardımcısı: Zeynep Balkan

Reji Asistanları: Ömer Güne– Çetin Doa Halis Iık Tasarım Asistanı ve Uygulama: Yasin Gültepe

Oyuncular : Nergis Öztürk Engin Hepileri

10 December 2022 Saturday 20:30

10 December 2022 Saturday 22:00


K! Kültüral Performing Arts, Yeşilce Mah. Donatım Sok. No:5/A, Kâğıthane, İstanbul


View Map

Event Promoter