22 August 2014 - Friday

Minyatür Ağaç Dikimi / Bonsai Sanatı

İstanbul, Şişli
Minyatür Ağaç Dikimi / Bonsai Sanatı

Event Details

Bonsai, yaşayan ağaçlara duyulan saygıyı ve bu ağaçların yaşamasını konu alan bir sanattır. Bonsailer minyatür olmalarına rağmen çevremizde gördüğümüz ağaçlardan hiçbir farkları yoktur. Özenle seçilen ağaç dalları, budanarak ve ilgiyle yetiştirilerek minyatür ağaç görünümü kazanır. Bonsai yetiştirmek biraz bahçecilik bilgisi ve sabır gerektirir.

Bonsai, Japonca'da herhangi bir bahçeye ait olmayan, peyzaj çalışması yapılmamış, bir kap içine dikilen ağaç anlamına gelir. Bu ağaçlar özel budama ve bakım teknikleriyle 20-25cm boyutlarında yetiştirilir.

Doğa hayranlarına, ağaç severlere, evinde kendi bonsai ağacını yetiştirmek isteyenlere bu atölye çalışmamızı öneriyoruz.

Kurs İçeriği:

Eğitim Bonsai hakkında bilgilendirme sunumuyla başlar.

Kursiyerler eğitimi süresince 4-5 yaşlarında bir ardıç ağacından Mayoği (kıvrımlı üçgen tazr) stilinde bir bonsai yapacaklardır.

Kurs esnasında ağacın dal ve kök budamasının yapılması, telleme ile şekil verilmesi saksılanması ve form kazandırılması işlemleri gerçekleştirilecektir. Kursiyerler kurs sonunda yaptıkları kendi bonsailerinin bakımı hakkında gerekli bilgileri de alarak kursu tamamlayacaklardır.

Kursta kullanılacak tüm materyaller (ağaç ,saksı, toprak, tel, eldiven, makas vs...) tarafımızdan temin edilecektir.

Kursumuz için minumum katılımcı sayısı 10'dur.  Etkinlik maksimum 15 kişi ile sınırlandırılmaktadır.

22 August 2014 Friday 13:00

22 August 2014 Friday 18:00


Atölye Lokomotif Nişantaşı, Güzelbahçe Sk. 29/5 Nişantaşı, İstanbul, Şişli, İstanbul


View Map

Event Promoter

Atölye Lokomotif
Atölye Lokomotif

Atölye Lokomotif, Sanat ve Doğa temalı aktiviteler ve etkinlikler üretir.