24 January 2021 - Sunday

FEMİNİST MUTFAK: Tutsaklıktan Özgürlüğe

Online
FEMİNİST MUTFAK: Tutsaklıktan Özgürlüğe

Event Details

Tarih boyunca yemek etrafındaki ilişkiler ve düzen kadının hem iktidarını beslemiş hem de onu tutsak etmiştir. Mutfağı bir alan olarak farklı boyutlarıyla inceleyeceğimiz bu seminerde, yemek filmleri eşliğinde mutfak metaforu etrafında başkaldıran kadınları, mutfak işçileri kadınları, mutfak sayesinde özgürleşen kadınları konuşacağız.

İLKAY KANIK KİMDİR?

İlkay Kanık, Beykent Üniversitesi- Medya ve İletişim Sistemleri Bölümü öğretim üyesi, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünün kurucu öğretim üyesidir.. İstanbul Üniversitesi-İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü'nü bitiren İlkay Kanık, Marmara Üniversitesi-Orta Doğu Araştırmaları Enstitüsü-Ortadoğu Sosyoloji ve Antropolojisi Bölümü'nden yüksek lisans, Marmara Üniversitesi-Sosyal Bilimler Enstitüsü, İletişim Bilimleri Radyo, Televizyon, Sinema Bölümünden, “Seyirlik Yemek: Moderniteden Postmoderniteye Yemeğin Sinematografisi” tezi ile doktora derecesi almıştır. Daha sonra 2013 ve 2015 yılları arasında New York-The New School’da, Food Studies Bölümünde doktora sonrası akademik çalışma yaptı; Prof. Fabio Paresecoli denetiminde Amerika, İtalya, Türkiye ve Hindistan’ın gastronomik kültürel miraslarını ve görsel yemek kültürlerini filmler üzerinden karşılaştırarak inceledi. Aynı zamanda, New York Üniversitesi’nde Restoran Yönetimi üzerine sertifika dereceleri aldı. New York’da ICE-Institute of Culinary Education’da, Yemek ve Medya konulu programa katıldı. Beyoğlu'ndaki Üçüncü Mevkii lokantasında aşçı olarak çalıştı. Gastro Gösteri, Gastro Sinema, Gastro Endişe adlı üç kitabı yayınlanmıştır.

24 January 2021 Sunday 17:30

24 January 2021 Sunday 19:00


Online Event - DDI AKADEMİ

Event Promoter

DDI AKADEMİ
DDI AKADEMİ Questions For Organizer?

Felsefe, edebiyat, sinema başta olmak üzere, ilişkiler, kendine liderlik, özmotivasyon gibi alanlarda disiplinlerarası eğitim ve seminerler düzenleyen, ortak üretim alanı.

Comments