11 January 2020 - Saturday

AYLA KANBUR ile SİNEMADA ANLAM ve ANLATI

İstanbul
AYLA KANBUR ile SİNEMADA ANLAM ve ANLATI

Event Details

AYLA KANBUR ile SİNEMADA ANLAM ve ANLATI

11 Ocak Cumartesi 17:30-20:00

Bir filmi çözümlemek, bakış açısını, anlamını kavramak için, işaretleri yakalamak önemlidir...  

4 haftalık atölye; bir filmi tüm unsurları ile ele alarak, doğru  tartışmanın alt yapısını sağlayacak bir yol haritasıdır...

Program; 

1.Hafta: Anlatı ve Anlam

Öykü, Olay Örgüsü ve Karakter

Filmler; Rashomon, Kaderin Böylesi

 

2.Hafta: Mekan ve Ses 

Filmsel Yüzey ve Gerçek

Filmler; Truman Show, Rage, Yes,

 

3.Hafta: Zaman 

90 dakikalık Bir Ömür

Filmler; Yurttaş Kane, Ground Hog Day, Memento, Fried Green Tomatos

 

4.Hafta: Anlam ve Ötesi

Türler, Tarzlar, Düşünceler

 

Formalizm, semiyoloji, ideoloji gibi çeşitli kavramsal perspektifleri içererek sinemada anlamın inşasına odaklanacak bir seminerler serisi…Bu seminer serisi ile sinema severlerin anlatımın kuruluşundan mekân, zaman ve sesin sinemada temel kullanımlarına ve işlevlerine kadar bir filmi ayrıntılarıyla tartışma olanağı bulmasını amaçlıyoruz.

Prof.Dr. AYLA KANBUR

İ. Ü. Felsefe Bölümü mezunu. "Doğa ve Uygarlık" isimli deneysel-belgesel çalışmasıyla lisansüstü, ‘Şiir ve Sinema – Dörtlük’ konulu çalışmasıyla da Sanatta Yeterlilik derecelerini bitirdi. M.S.G.S.Ü. Sinema-Tv bölümünde yüksek lisans ve doktorasını tamamladıktan sonra üç yıl Londra’da çeşitli kurslara katıldı.2008 yılında doçentlik unvanını alan Kanbur’un; yönetmen yardımcılığı, Vizyon dergisi Yeni yazı işleri, Cine 5’de program metin yazarlığı görevlerinin yanı sıra, 1990’lardan itibaren 25. Kare, Antrakt, Antrakt Sinema Gazetesi, Yeni Sinema, Toplumbilim dergilerde ve Türk Film Araştırmalarında Yönelimler kitap dizisi gibi diğer yayın organlarında sinema yazıları yayınlanmıştır. Haziran 2003-Mayıs 2004 yılları arasında Sinema Dergisi Antrakt’ın yayın kurulunda yer aldı. Sinema çalışmalarıyla yurt içi ve yurt dışında konferanslara katılan Kanbur, “Sadeleliğin Derinliğinde Bir usta: Lütfi Akad” kitabın da yazarıdır. Wallflower Press tarafından yayınlanan "The Cinema of North Africa and Middle East" adlı kitapta yer alan ‘Gelin-The Bride’ makalesi de çalışmaları arasında yer alan Kanbur’un, 2008 yılında Zeynep Tül Akbal Süalp, Necla Algan ile birlikte "Özgürlüklerden Kayıplara ve Sonrası" isimli kitabı piyasaya çıktı. SİYAD üyeliğinin yanı sıra, halen Düzce Üniversitesi,  Sinema Televizyon Bölümü öğretim üyesidir.

11 January 2020 Saturday 17:30

11 January 2020 Saturday 20:00


Ayrıntı Akademi , Yenigün Sokak Yenigün Apt. No:13/1 Kuzguncuk, Üsküdar, İstanbul


View Map

Event Promoter

Comments