22 May 2022 - Sunday

Sinemada Jung ve Arketipler

Online
Sinemada Jung ve Arketipler

Event Details

"Sinemada Jung ve Arketipler" online eğitimimiz için kayıtlar açıldı!

Psikanaliz dünyasının ünlü isimlerinden C. G. Jung'un "Arketip" kavramını filmler üzerinden inceliyoruz. Arketip nedir? Bireysel ve evrensel anlamda Arketip örnekleri nelerdir? Çeşitli filmler üzerinden Jung'un "Gölge, Persona, Anima ve Animus" arketipleri sinemasal çerçevede nasıl ve ne şekilde kullanılmıştır? Film ve dizi karakterleri üzerinde bu arketipler nasıl anlaşılır ve deşifre edilir? Jung'un "Kolektif Bilinçdışı" kuramı ve "Arketip" kavramı arasında ne tür bir bağlantı vardır ve bunlar filmlerde ve dizilerde, gerçek hayatta ve masallarda nasıl ve hangi psikanalitik çerçevede karşımıza çıkar?

Tüm bu soruların cevabı 22 Mayıs Pazar, saat 20.30'da "Atölye Kayıp Gölge" online eğitimimizde! Siz de sinema, psikoloji ve psikanalize ilgili iseniz online atölyemizde sınırlı kontenjanlar arasında yerinizi almak için kaydınızı hemen yaptırın, yerinizi ayırtın!

▪️ Tarih: 22.05.2022

▪️ Saat: 20.30

▪️ Son Kayıt Tarihi: 22.05.2022

▪️ Eğitimimiz 2,5 saat sürecektir.

▪️ İsme özel dijital "Katılım Belgesi" verilir.

▪️ Eğitimin videosu sadece katılımcılara gönderilir ve "7 gün" erişime açık kalır.

▪️ Kontenjanlarımız sınırlı sayıdadır.

▪️ Tarih: 22.05.2022

Atölye İçeriği ve Kazanımları

▪️ Atölye İçeriği;

Ünlü psikanalist C. G. Jung'un psikanaliz alanında oldukça önemli bir yeri olan "Arketip" ve "Kolektif Bilinçdışı" kavramları ele alınarak bu çerçevede, "Gölge, Persona, Anima ve Animus" arketipleri incelenir. Bu arketiplerin çeşitli filmler ve karakterler üzerinden (görsel / video) sağlaması yapılarak konuyu pekiştiren örnekler sunulur. Böylelikle Jung, Arketipler ve Sinema arasındaki bağlantılara farklı bakış açıları geliştirilerek sinemasal, psikolojik ve psikanalitik anlamda anlatımlar yapılır ve soru - cevap bölümüyle birlikte eğitim tamamlanır.

▪️ Atölye (Eğitim) Kazanımları;

Katılımcı bu eğitimde; Jung'un "Arketip" kavramını bireysel ve evrensel anlamlar çerçevesinde açıklayabilir ve aynı zamanda filmlerden, film karakterlerinden, masallardan ve hayatın içinden çeşitli örnekler sunabilir. Eğitimde öğretilecek olan 4 arketip ile "Kolektif Bilinçdışı" kuramı arasındaki bilinçdışı bağı kavrayabilir düzeye gelir. Katılımcı eğitimin bütünü itibariyle Arketip, Kolektif Bilinçdışı ve Sinema arasındaki bağlantı hakkında detaylı bşr bilgiye sahip olur.

Eğitime Kimler Katılabilir:

- Sinema öğrencileri,
- Psikoloji ile Pdr öğrencileri ve çalışanları,
- Sosyoloji öğrencileri ve çalışanları,
- Sinemaya, filmlere, film karakterlerine, karakter analizlerine, psikolojiye ve psikanalize ilgi duyan herkes.

22 May 2022 Sunday 20:30

22 May 2022 Sunday 23:00


Online Event - Google Meet

Event Promoter

Biletino Logo
Atölye Kayıp Gölge Questions For Organizer?

Atölye Kayıp Gölge, Savaş HAMARAT tarafından 2020 yılında kurulan ve online sinema atölyeleri düzenleyen bir atölyedir. Eğitimlerimiz; Senaryo Yazarlığı ve Psikoloji, Film Okuma atölyeleri, Sinemada Jung ve Arketipler, Masalların Psikanalizi, Freudien Rüya Analizi, Sinema ve Bilinçdışı: Psikotik Karakterlerin Psikanalizi, Sinemada Renklerin Psikolojik Anlamları ve Etkileri, Senaryo ve Yazarlıkta Fikir Üretme ve Geliştirme Yöntemleri, Senaryo ve Yazarlıkta Metafor Üretme Yöntemleri şeklindedir ve yeni eğitimler de planlanmaktadır.

Comments