06 November 2021 - Saturday

Kokteyl Atölyesi

İzmir
50.00 TRY - 150.00 TRY
Kokteyl Atölyesi

Event Details

Kokteyl Atölyesi by Z8EEN Events x Concordia Lab
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsüne Özeldir!
2 Farklı birbirinden lezzetli kokteylleri profesyönel ve alanında en iyi bartenderlardan öğrenmek için bir atölye! Kaliteli müzik eşliğinde zaman geçirebileceğiniz ve miksoloji hakkında detayları alanında en iyi bartenderlardan öğrenmenin en kolay yoluyuz, eğer ki aklına takılan bi' şey varsa bir mail uzaklıktayız.
Etkinliğimizde atölyede yaptığı etkinlikler ile adlarını duyurmuş, iki kimyager ve aynı zamanda miksoloğun olduğu "Concordia Cocktail Lab" yer alacak ve ikisi de gerçekten öğretmen! Setin ise başında Beatport'da Top 50'ye iki kez girmiş, kendi şirketi ile de piyasada adından çokca söz ettirmiş "Arda Eren" ve "Z8EEN Records" ekibinden "Kemal Örser" ve "Ulaş Can" var!
Şimdilik bu kadar ipucu versek, gelmeniz için yeterli olur herhalde! Sıra bilet almada diye düşünmeyin, önce kurallar var. Bilet alıyorsanız kurallardan sorumlusunuz!
Kurallar:
-Organizatör, etkinlik için uygun görmediği kişileri bilet bedelini iade ederek etkinlik mekanına almama hakkına sahiptir.
-Misrafirler, alana girişte HES kodunu göstermelidir ve giriş esnasında temassız ateş ölçümü uygulanmaktadır. 38 dereceden yüksek ateş ölçümlerinde, misafirlerimiz alana alınmayarak bir sağlık kuruluşuna başvurması için uyarılmaktadır.
-Katılımcılar, COVID-19 kapsamında alınan kurallara uymalıdır.
-Misafirler, alana girişte İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü kartını göstermelidir, göstermeyen kişiler bilet bedelini iade edilmeden mekana alınmayacaklardır.
-Dışarıdan herhangi kesici/delici alet içeriye sokmak yasaktır.
-Dışarıdan herhangi bir alkol/içecek içeri alınmayacaktır (su hariç).
Set Zamanları:
18.00-19.30 Ulaş Can
19.30-21.15 Arda Eren
21.15-23.00 Kemal Orser
Atölye Zamanı:
18.00-19.00 Concordia Lab

06 November 2021 Saturday 17:30

06 November 2021 Saturday 23:55


Calipso Bar, Gülbahçe, 35430 Urla/İzmir, Urla, İzmir


View Map

Event Promoter

Z8EEN Events
Z8EEN Events Questions For Organizer?

Who We Are? Z8EEN Events is a subsidiary of the record label/music label Z8EEN Records. It is an initiative that tries to move house music forward throughout Turkey. Concordia Cocktail Lab is an initiative where two chemists try to combine their professions with the service sector and try to present the cocktail culture across Turkey with a different dimension and approach. What Are We Doing? In fact, we do whatever you want and we have a lot of fun together. Parties, music distribution, launches, workshops, bar consultancy, staff training support, events, signature menu designs, music directorship and much more. We approach every job as a project and first of all we brainstorm with our partners. Afterwards, we evaluate the research and plans we have made in line with your wishes and demands with you. Then we hit the bottom of the fun! We prepare customer-based cocktails with natural, fresh and local products, without preservatives, additives and syrups, and then we adapt to the harmony of music and consumption. We take care to hold our workshops in small groups (30 people) and try to get the opportunity to engage and talk to everyone one-on-one. In our special workshop menu, which consists of at least 3 cocktails, we try to try our signature cocktails as well as classic cocktails. In addition to these, we do not pass without mentioning topics such as basic cocktail training, practical alternatives at home, garnishing and cocktail history. But of course, the most enjoyable part of the job for everyone is that we drink and interpret what we do together. CHEERS!

Comments