22 January 2021 - Friday

MAGNET TALKS: Koleksiyon ve Müze Fikrinin Oluşumu

Online
MAGNET TALKS: Koleksiyon ve Müze Fikrinin Oluşumu

Event Details

Koleksiyon ve Müze Fikrinin Oluşumu

Eğitmen: Osman Erden

22 Ocak 2021 Cuma, 20:30 - 22:00


Bu seminerde Eski Yunan tapınaklarında tanrılara sunulan adaklardan oluşan ilk koleksiyonlardan 14.yy'da şekillenmeye başlayan nadire kabinelerine, Rönesans'ta Medici Ailesi'nin kurduğu müzeden 19.yy'daki müzecilik hareketlerine, 20.yy'ın başında Amerika'da modern sanata dair müzelerin faaliyete geçmesinden II. Dünya Savaşı sonrasında açılan çağdaş sanat kurumlarına kadar koleksiyon ve müze fikrinin tarih içinde nasıl ilerlediğine değinilecektir.


Atölye online olarak zoom.us üzerinden gerçekleşecektir.

Etkinlik günü katılım linki iletişim bilgilerinize iletilecektir.


Osman Erden
Osman Erden 1974 yılında İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Sanat Tarihi okudu, aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat programında ''Nasyonal Sosyalizmin Alman Sanatına Yansıması'' başlıklı yüksek lisans tezini tamamladı. ''Türkiye’de Güncel Sanat Alanını Şekillendiren Unsurlar'' başlıklı teziyle doktorasını aldı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Sanat Tarihi Bölümü’nde Doktor öğretim üyesi olarak görevini sürdürüyor. UNESCO’ya bağlı Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği (AICA) Türkiye Şubesi’nin 2008-2011 yılları arasında yönetim kurulu üyeliğini, 2011-2014 yılları arasında başkanlığını yaptı. 2016’da Modern Sanatın Kısa Tarihi adlı kitabı yayınlandı.

22 January 2021 Friday 20:30

22 January 2021 Friday 22:00


Online Event - Zoom

Event Promoter

MAGNET ISTANBUL
MAGNET ISTANBUL Questions For Organizer?

MAGNET, kültür ve sanat dünyasını yakından takip etmek isteyen sanatseverler için kurulan bir sanat platformudur. Sanat piyasasında aktif rol oynayan sanat profesyonellerini sanatseverlerle bir araya getirmeyi amaçlayan MAGNET, kültür ve sanat alanında teori ve pratiğe dayalı programlar sunar. Sanatsever birey ve kurumların kültür ve sanat alanındaki tüm ihtiyaçlarını tek bir platformda karşılamak üzere kurulan MAGNET; ulaşılabilir sanat eserleri, atölye ve koleksiyon ziyaretleri, yurtiçi ve yurtdışı geziler, röportajlar, butik müzayedeler, sergiler, teorik atölyeler ve workshoplar gibi geniş etkinlik alanları yaratarak sanatı doğru, güncel ve hızlı bir şekilde erişilir kılmayı hedefler.

Comments