25 January 2021 - Monday

Karagöz'de Kadın

Online
Karagöz'de Kadın

Event Details

ÖZGECMIS:
Mühendislik alanında yüksek öğrenimini gerçekleştirdi ve alanında öğretim görevlisi olarak çalıştı. Yaşayan Ínsan Hazinesi Hayali Safderi Metin Özlen'den on yıl sürede nazari ve uygulamalı bilgiler aldı. Almanya, İngiltere'deki müzelerin Karagöz koleksiyonlarını tasnif etti. 2017 - 2020 yılları arasında Cengiz Özek Sanat Yönetmeliğindeki Uluslararası İstanbul Kukla Festivalinin koordinasyonunda görev aldı. Eserlerinde Metin Özlen, Hafız Bahattin, Nejat Öznaçar gibi ustaların izlerini taşımaktadır. Yapı Kredi "Karagözüm iki Gözüm" Sergisinde Metin Yazarı, Çevirmen, Koleksiyoner ve Tasvir sanatçısı sıfatıyla yer aldı. Kabalcı Yayınevine "Karagöz" kitabı hazırlamakta olup Sanat yazıları muhtelif platformlarda düzenli olarak yayınlanmaktadır.
TANITIM 
Kadın ve Sanat Festivali "Gölgenin Dünyasına Yolculuk" gerçekleştiriyor. Türk toplumunun kültür tarihinde önemli yer tutan Karagöz Sanatının koridorlarını adımlarken, kadının toplumsal rollerindeki değişimi, sosyal cinsiyet algısının kronolojik yansımaları albümünün yaprakları arasında gezinerek keşfediyoruz
Gelin; birey ve sosyal bir varlık sıfatıyla kadına dair Karagöz sanatında zennelerden, kadın kılığındaki erkek figürlerine, çengilerden, kadın modasının kostüm tarihindeki yerine, efsaneler ve halk hikayelerindeki mitolojik öğeleri ile kadına, kadın ressamlarımız Aliye Berger ve Güzin Duranın tuvallerinde Karag&ouml;zün izlerinden, kadın hayali ve yardaklara kadın figürünün Kültür tarihimizdeki yerini Karagöz&uuml;n bakış a<span>&ccedil;</span>ısından birlikte inceleyelim.</div><div><span>"Hayali Safderi Metin &Ouml;zlenin dediği gibi, Kurtuluş savaşında mermi taşıyan Türk kadını neden Karagöz perdesinde bir erkek figürüyle Zeybek oynamasın." 

25 January 2021 Monday 21:30

25 January 2021 Monday 23:00


Online Event - DDI Akademi

Event Promoter

DDI AKADEMİ
DDI AKADEMİ Questions For Organizer?

Felsefe, edebiyat, sinema başta olmak üzere, ilişkiler, kendine liderlik, özmotivasyon gibi alanlarda disiplinlerarası eğitim ve seminerler düzenleyen, ortak üretim alanı.

Comments