19 January 2021 - Tuesday

Shakespeare’i Feminist Dramaturgi Üzerinden Okumak

Online
Shakespeare’i Feminist Dramaturgi Üzerinden Okumak

Event Details

Dünya tiyatro tarihinin en önemli yazarlarından biri olan William Shakespeare, unutulmaz karakter tasarımlarıyla oyun yazarlığına yeni bir soluk katmıştır. Kadınların sahneye çıkamadığı dönemde oyunlarında 49 kadın karakter yaratan Shakespeare, oyunlarında kadın temsilini nasıl ele almış ve kadın bakış açısını nasıl yaratmıştır? Bu sorgulama üzerinden, Hamlet’ten “Ophelia”, Macbeth’ten “Lady Macbeth” ve Hırçın Kız oyunundan ise “Katherine” karakterleri üzerinden Shakespeare’in yazımını, kadın karakterlerin işleniş biçimlerini, Shakespeare’in hangi yapılar üzerinden kadına baktığını bu atölyede tartışacağız.

ERHAN AYHAN KİMDİR?

2012 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi , Sahne Sanatları – Tiyatro bölümünden mezun oldu. 2013 yılında Sanat Tarihi, 2014 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Kadın Çalışmaları Y.Lisans programına başladı. Feminizm çalışmalarına tiyatro alanında devam etti. Kıyı Ege Tiyatro Kampı’nda feminist tiyatro atölyesi verdi. Feminist Konuşmalar adı altına Dekaum destekli F-Talks projesini başlattı. Tilki Sanat bünyesinde Feminist Sanat üzerine konuşmalar yaptı. 2012 yılından beri M.E.B bünyesinde tiyatro ve yazarlık dersi vermekte, 2014 yılından beri ise İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde drama dersi vermektedir. Yönettiği oyunlar arasında Isparta Barosu ile “ Sevgili Doktor” Bornova Belediyesi ile “ Biz Kadınlar” , Bornova Halk Eğitim Merkezi ile “ Don Cristobita ve Dona Rosita’nın Acıklı Güldürüsü ve Albay Kuş “ , Bahçeşehir Koleji ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ile “Küçük Prens “ , Dokuz Eylül Üniversitesi Felsefe Bölümü öğrencileriyle Bertolt Brecht’in “Arturo Ui’nin Önlenebilir Yükselişini” (2018) ve Türkiye’de ilk defa sahnelenen Jean Paul Sartre’ın “Şeytan ve Yüce Tanrı” oyununu (2019) yönetmiştir, oyunları iki kere Uluslararası İzmir Tiyatro Festivaline seçilmiştir. Bu çalışmalar dışında halen farklı sanat atölyelerinde yazarlık ve tiyatro eğitimleri vermektedir.

Performers

Erhan Ayhan

19 January 2021 Tuesday 21:30

19 January 2021 Tuesday 22:30


Online Event - DDI Akademi

Event Promoter

DDI AKADEMİ
DDI AKADEMİ

Felsefe, edebiyat, sinema başta olmak üzere, ilişkiler, kendine liderlik, özmotivasyon gibi alanlarda disiplinlerarası eğitim ve seminerler düzenleyen, ortak üretim alanı.