02 November 2020 - Monday

MİNDFULNESS - STRES AZALTMA VE ŞEFKAT EĞİTİMİ (6 HAFTA)

Online
MİNDFULNESS - STRES AZALTMA VE ŞEFKAT EĞİTİMİ (6 HAFTA)

Event Details

6 HAFTALIK MINDFULNESS PROGRAMI

YAVAŞLA – SADELEŞ - ODAKLAN

Yoğun düşüncelerin, hayatta kalma mücadelesinin ve kendini gerçekleştirme çabasının oluşturduğu stres; beyin kimyamızdan başlayarak hayatımızın her alanını istila ediyor ve üretkenliğimizle beraber insan ilişkilerimizi olumsuz yönde etkiliyor. Yoğun stresle sürekli olarak diken üstünde beklediğimiz bu süreçte ne istediğimiz şeylere odaklanabiliyoruz? Ne de kısıtlı zamanlara sıkıştırmış olduğumuz keyifli zamanların tadını çıkartabiliyoruz.

Mindfullness ile birlikte beynimizin sürekli olarak negatif hikayeler yazan tarafını filtreleyerek düşüncelerimizin farkına varabilecek ve hayatımıza katkısı olacağını gördüğümüz gerçek düşüncelerimizi bugüne kadar farkında olmadığımız bir şekilde seçeceğiz.

Mindfullness bakış açısı ile kritik kararlar alırken ya da insan ilişkilerimizi yönetirken bile daha kontrollü olacak ve daha az dürtüsel hareket edeceğiz.

Kendimizi gerçekleştirmemize engel olan stres, endişe ve huzursuzluğumuzdan arınarak, yaptığımız her işte daha verimli olacak ve keyifli geçirdiğimiz zamanların gerçek anlamda tadına varacağız.

Bu program David Cornwell'ın Oxford Üniversitesi (MBCT) programı ve Jon Kabat Zin’in temelini atmış olduğu (MBSR) program içerikleri esas alınarak oluşturulmuştur.

Neden 6 Haftalık Program?

Mindfulness bir oluş halidir. Meditasyonun ise sinir sistemimizi düzenlemedeki etkisi ve hangi yaşta olursak olalım, mindfulness meditasyonlarının beynin nöroplastisitesini değiştirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Nöroplastisite kavramı, beynimizin adeta bir plastik gibi değişebilme kapasitesine sahip olduğunu söyler. 8 hafta boyunca uygulanan pratikler beyinde nöroplastisiteyi destekleyerek, uygulayıcıların yaşamlarında meditasyonun ve farkındalığın kalıcı olarak yerleşmesine katkı sağlar. Hep tekrarlayan ve bize acı yaratan davranış paternlerimizi fark ederek daha bilinçli kararlar alabilen, kendi regülasyon mekanizmasını harekete geçirebilen, yaşamdan haz alan bir farkındalığa erişiriz.

Her sabah yola çıktığında kendini savaşın ortasında gibi mi hissediyorsun? Ya da sürekli kendini ve başkalarını yargılarken buluyor ve en çok da sana gelen eleştirilere mi tepki veriyorsun? Sürekli bir çıkmaza girdiğini düşünüp etrafındaki insanlara ve bazen en yakınlarına bile tahammül edemediğini mi hissediyorsun? Evet yalnız değilsin. O zaman sadece nefesini izle, yaşamın devam ettiğini ve bu yaşamın sana verilmiş en büyük hediye ve bir mucize olduğunu hatırla.

6 haftalık yolculuğumuzda haftada bir 2 saatlik online eğitim buluşmaları gerçekleştirilecek olup + 2 hafta da ek meditasyon programı iletilerek 8 haftalık mindfulness pratikleri ile desteklenmiş olacaksınız. Bu programa katılanlara haftalık pratiklerini kolaylıkla yapabileceği her ders sonrası ulaşabileceğiniz online bir platform sağlanacak ve bu platform üzerinden (13 farklı meditasyon, 3 farklı mindful hareket video içeriği, 4 bölümlü nefes pratiği video içeriği, 4 farklı yoga video içeriği) kolaylıkla pratiklerinizi yapabileceksiniz. Bu platforma katılım normalde ücretli olup 6 haftalık programa katılanlar için ücretsiz olarak açılacaktır. Bunun yanında 8 haftalık programa katılan her katılımcı için 1 seans bireysel koçluk hediye edilecek olup o seansın tarihi ve saati birlikte mutabık kalınan gün ve saatte yapılacaktır. Böylece bireysel seans ile mindfulness deneyiminizi de daha fazla pekiştirmiş ve sorularınıza cevap bulmuş olacaksınız.

Bu deneyimler ile hayatımızın hangi alanında değişime direndiğimizi, hangi alanında zorlandığımızı ve bunun için kolaylıkla hayatın içinde nasıl keyifle yolumuzu bulacağımızı deneyimleyeceğiniz bir alan da sizi bekliyor olacak.

Eğitim online platformdan yapılacağı için o hafta dersi kaçırmanız durumunda haftanın ders kaydı ertesi gün katılımcılar ile paylaşılacak olup bir hafta izlenmek üzere online platformda açık olacaktır. 

Program Detayları : 

2-9-16-23-30 Kasım ve 7 Aralık / Her Pazartesi 20:30 – 22:30 SaatleriArası

Online olarak yapacağımız eğitim buluşmalarımızda mindfulness ve meditasyon pratikleri deneyimlenecek olup aynı zamanda bilimsel bilgilerle de program desteklenecektir.  Haftada bir gün 2 saat olarak ilerleyecek olan derslerimizde haftalık akışımız aşağıda ki gibi olacaktır.

 1. Hazza oryantasyon, nefes farkındalığı, mindfulness ve meditasyona giriş
 2. “Zihinden Çık Bedene Gir” – Bedensel duyumları tanıma, hisler odaklı nefes meditasyonu
 3. Kalbin Mevcudiyeti. Algı kanallarını tanıyarak farkındalığı geliştirmek, meditasyon pratiği
 4. Öz şefkati tanıma ve içselleştirme ve şefkat meditasyonu 
 5. Sinir sistemi ve hayatta kalma mekanizmalarımız. Beynimiz ve Otonom Sinir Sisteminin halleri ve etkisi, meditasyon pratiği
 6. Öz düzenleme, İyileşmeyi kendimizden başlayarak yaymak. Cesaret ve güç meditasyonu

 Kimler Katılabilir?

 Program yetişkinler için olup günlük hayatına mindfulness pratiklerini katmak isteyen herkes katılabilir. Meditasyon deneyimi aranmamaktadır.

 Program Kazanımları :

 • Ne yaptığımızı bilmez halden çıkıp daha kapsamlı bir ifade şekline geçiş yapma
 • Odaklanabilme, daha sağlıklı ve daha hızlı karar verebilme
 • Stres seviyesini düşürme ve ilişkilerimizi dengeleme
 • Duygusal zekayı geliştirme ve yaratıcı gücümüzü artırma
 • Beynimizde yeni sinir yolları oluşturarak daha gelişmiş bir beyin ile düşüncelerimizin hangilerinin sadece bir düşünce olduğunu ve hangilerinin de bizim hayat kalitemizi artıracak gerçek ve yaratıcı düşünceler olduğunu yakalama yetisini geliştirme
 • Beden farkındalığı içerisinde otomatik yapan zihin modundan çıkıp, olan ve anın farkına varan zihin moduna geçiş yapma
 • Duyguları bastırmadan, işlemeyi öğrenme
 • Kişisel bir dönüşüm yaratma
 • Yıkıcı duygusal ve davranışlar süreçleri zayıflatma
 • Hiçbir şey değiştirmeden hayatın olduğu halinden keyif alarak yaşamayı destekleme

DUYGU PASİN KİMDİR?

Atatürk Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra 20 yıl boyunca iki büyük özel bankanın Problem Yönetimi, Kalite ve Süreç Yönetimi, İnsan Kaynakları ve Eğitim Bölümleri’nde çalışmış ve üst düzey yöneticilik yapmıştır. Kurumsal hayatın içindeyken birçok eğitim almış ve eğitimler vermiş olup bankanın akademi yapısının kurulması, yetenek yönetimi süreçlerinin tasarlanması ve yürütülmesi, liderlik ve koçluk eğitimleri süreçlerinin yönetilmesi görevini yürütmüş ve bu konularda birçok projede yer almıştır. 

Kurumsal hayatın içindeyken de uzun yıllardır kişisel gelişim, koçluk ve diğer gelişim alanları ile ilgili bireysel eğitimlerine devam etmiş ve bir taraftan da eğitmen ve konuşmacı olarak da faaliyetlerini sürdürmüştür. Bu dönemlerde aldığı Yoga Eğitmenlik eğitimleri ile boş zamanlarında yoga ile de ilgilenmekte ve eğitimler vermektedir. Sosyoloji ve Psikolojiye olan merakı ile de 2019 yılında tekrar öğrenciliğe dönüş yapmıştır. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’ne devam etmektedir.

Mindfulness ve koçluk ile ilgili olarak çalışmalarını ise uzun yıllardır yapmakta ve araştırmakta olup Mindfulness Eğitmenlik ve Uygulayıcılık Eğitimini Oxford Üniversitesi (MBCT) programı ve Jon Kabat Zin’in temelini atmış olduğu (MBSR) program içerikleri esas alınarak oluşturmuş olan ve bu konuda uzun zamandır Oxford Üniversitesi’nde çalışmalar yapan ve Breathing Mind sistemini kuran David Cornwell’den almıştır. Program logoterapi (insanın anlam arayışı) duyarlı olarak sunulmaktadır. Mindfulness eğitmenlik eğitimi yanında eş zamanlı Breathing Mind tarafından geliştirilen ICF onaylı Mindfulness Koçluk programını da Banu Çeçen’den almış olup şuanda mindfulness konusunda aktif olarak profesyonel bireysel koçluk seansları yapmaya da devam etmektedir.

Performers

Duygu Pasin

02 November 2020 Monday 20:30

07 December 2020 Monday 22:30


Online Event - Zoom

Event Promoter

Biletino Logo
KUBİST - Keşfet - Öğren - Öğret

Kubist Keşfet – Öğren – Öğret ile Kişisel Gelişim ve Yetkinleriniz için aradığınız eğitimleri ve eğitimcileri bir arada görebilir, deneyimlerinizi paylaşabilir, eğitim verebilir en önemlisi kendinizi iyi ve güvende hissedersiniz. İçeriği zenginleştirmek ve seçim özgürlüğünüze katkı sağlamak için sizlerde bize katılabilir, kişisel deneyimlerinizi ve taleplerinizi forumlar aracılığı ile paylaşabilir, görmek istediğiniz içerikleri ve uzmanları tavsiye edebilirsiniz. İhtiyaçlarınıza en uygun seçenekleri bulmak, başkalarının da bulmasına yardım etmek ve hedeflerinize ulaşmak için www.kubist.net adresinden herkese açık bu kaynakta yerinizi alın.