29 August 2020 - Saturday

BEHİCE ÖZDEN İLE BAŞTAN YAZ

İstanbul
BEHİCE ÖZDEN İLE BAŞTAN YAZ

Event Details

Kendin için daha iyisini yazabilir misin?

Herkesin bir hikayesi vardır. Nedenleriyle sonuçlarıyla birlikte vardığımız nokta bizim hikayemizi oluşturur. Bazen neden olduğunu bir türlü anlamadığımız yaşanmışlıklarımız, değiştiremeyeceğimiz tercihlerimiz giderek “keşke”ler ve “kızgınlık”lar doğurur içimizde. Suçlamalara neden olur: O öyle yapmasaydı, başka bir yerde olsaydı, hiç zamanı değildi… Pişmanlıklar gelir ardından: Keşke gitseydim, öyle demeseydim, yapmasaydım… Bunalırız. Sonra bir bakarız ki “nasılsın” sorusunu “öyle böyle gidiyor işte” diye cevaplar olmuşuz.

Pekiyi, öyle değil de böyle olsaydı?

Bu çalışmada kalemi elimize alacağız ve kendi hikayemizi kendimiz yazacağız.

Bugün, edebiyatın dışına taşan yazının; karar verme sürecinden geçmiş olayları anlamlandırmaya, duyguları tanımlamaya, kağıda dökülen karakterler sayesinde kişiler arası empati yeteneğini geliştirmeye kadar, birçok alanda gücünden faydalanılıyor.

Hikaye kurarken kullandığımız; zaman ve mekan ilişkisi, kahramanlar ve anti kahramanlar, olay örgüsü, çatışma ve gerilim gibi dramatik yapının temel prensipleri sayesinde konulara farklı bakış açıları getirilebiliyor, neden-sonuç ilişkisi içinde değerlendirme yapılabiliyor ve analitik düşünme yeteneği edinilebiliyor. Hangi tür olursa olsun kuşkusuz ki yazma süreci yaratıcılıktan bağımsız düşünülemez. Yaratıcılığı destekleyici egzersizler kişiyi kendi kurduğu hayal dünyasının içine yavaş yavaş alırken, beyin ve kol koordinasyonunun kurulmasına, bilinçaltının keşfine de imkan tanıyor. Yazı eğitimi sayesinde kişi farklı bir alanda efor sarf ediyor, yaratıcılığını geliştiriyor ve yeni bir bakış açısı kazanıyor.

Sen Yaz atölyesinin sonucunda, kişinin hatırlamaktan memnuniyetsiz olduğu bir anısı, belki hayatının dönüm noktası bir olayın neden öyle olduğunu fark ediyor ve önüne koyduğu hedefe varması için yeni bir hikaye kurguluyor. Bunların hepsini yazı egzersizleri ve hikayeleştirmenin temel prensiplerini kullanarak yapıyor. Öykü, roman ve senaryo yazarlarının bir hikayeyi kurarken uydukları bu prensipler sayesinde ayrıca okuduklarını, izlediklerini de daha farklı olarak yorumlayabiliyor.

Bu çalışmada;

Neden öyle oldu?

Nasıl böyle olabilir?

Sorularını hikaye kurmanın temel prensipleriyle birlikte cevaplayacağız.

Kahraman – Anti Kahraman

Neden – Sonuç ilişkisi

Zaman ve Mekan

Olay örgüsü

Çatışma

Zıtların Birliği

Düğüm ve Çözüm

Yazı alıştırmaları

Öğrendiğimiz, hikayenin yapıtaşlarıyla kendi hikayemizin yolunu döşeyeceğiz.

Edebiyatın, yazmanın iyileştirici etkisi kuşkusuz ki tartışılamaz. Bu çalışmayla birlikte yazının gücü sayesinde hayat hikayenize anlam katabilir, bir hikayenin nasıl kurulduğunu öğrenerek öykünüze veya senaryonuza başlamak için bir adım atabilirsiniz. Kim bilir, belki de hayatınız gerçekten roman olur.  

Tarih: 29 Ağustos Cumartesi

Saat: 10.30 – 15.30

Süre: 5 saat

Not: Pandemi nedeniyle etkinliğimiz, 30 Metrekare salonumuzda ve aralıklı oturma düzeninde gerçekleştirilecektir. Bu nedenle katılım 8 kişi ile sınırlıdır.

29 August 2020 Saturday 10:30

29 August 2020 Saturday 15:30


Edisyon Evi, Caferağa, Zuhal Sokak, Kadıköy/İstanbul, Türkiye, Kadıköy, İstanbul


View Map

Event Promoter

Edisyon Evi
Edisyon Evi Questions For Organizer?

Edisyon Evi, Edisyon Kitap bünyesinde kurulan bir atölye programıdır. Yayıncılık ve edebiyat alanındaki deneyimlerini, her yaştan katılımcıyla paylaşmayı amaçlayan uzman bir ekip tarafından kurulan Edisyon Evi, başta edebiyat olmak üzere birçok alanda çalışmalar yapan bağımsız bir kurumdur. Edisyon Evi yazarlıktan senaryoya edebiyattan editörlüğe kadar farklı disiplinlerdeki atölyelerle hizmet verir. Her yaştan katılımcıya açık olan Edisyon Evi bir eğitim kurumundan ziyade insanları edebiyat etrafında bir araya getiren bir ortak alandır.

Comments