,
26 April 2020 - Sunday

Online Yazarlık Atölyesi

Online
Online Yazarlık Atölyesi

Event Details

Bir yazar için en iyi okul metnine yönelik eleştirel bir bakış kazanmasını sağlayan yazar ve eleştirmenlerdir. Bu atölyenin amacı da hem katılımcıların kendi metinlerine yönelik bu bakışı kazanmasını sağlamak, hem de atölye yürütücüsünün deneyim ve birikimi ışığında yapacağı eleştirilerden yazmanın kimi kurallarını öğrenmesini sağlamaktır. Edebiyatta doğru ölçütler edinmek ve teknik bazı konularda yetkinleşmek için çok okumak ve yaratıcı yazarlık alanında belli bir birikim ve deneyime sahip, bakış açısına güvendiğiniz kişiler tarafından eleştirilmek gerekir. Irmak Zileli yürütücülüğünde gerçekleşecek Online Yazarlık Atölyesi, bu ikisini bir arada gerçekleştirmeyi hedefleyen bir deneyim olacaktır.

İki ay sürecek olan atölye boyunca katılımcılar öyküler yazacak ve yazdıkları öyküler üzerinde çalışmaları için Irmak Zileli tarafından yönlendirilecek. Zileli, her öykü üzerine notlar alarak ve ayrıca bir değerlendirme metni yazarak katılımcının öyküsünü geliştirmesini, eksiklerinin ve zaaflarının farkına varmasını sağlamaya çalışacak. Somut olarak metin üzerine düşülen notlar ve değerlendirme yazısı, öykü yazmanın incelikleri, dikkat edilmesi gereken noktalar üzerine ders niteliğinde olacak.

Anlatıcı probleminden, anlatım biçimi ve dile; karakterin gerçekliğinden olay örgüsüne kadar pek çok konu pratik olarak işlenecek. Atölye iki haftalık periyotlar şeklinde ilerleyecek. İki haftada bir öykü yazılmasının yanı sıra kişiye özel okuma ödevleri verilecek.

Not 1: Atölye katılımcıları ile e-posta ve Skype aracılığıyla iki hafta içinde bir öykü üzerinde çalışmak hedeflenmektedir. Ancak bir öykünün tamama erdirilmemesi durumunda bu çalışma sonraki periyota devredecektir.

Not 2: Atölye çalışması her katılımcıyla birebir gerçekleştirileceği için Skype görüşmeleri ve çalışmaların teslimi ile ilgili gün ve saat bilgisi katılımcılarla birlikte kararlaştırılacaktır.

Yürütücü:

Irmak Zileli, 1978 yılında İstanbul’da doğdu. Sosyal Antropoloji öğrenimi gördü. Televizyon ve dergilerde muhabirlik yaptı. Roman Kahramanları dergisinin kuruluşunda görev aldı ve ilk 6 sayı yayın yönetmenliğini yürüttü. 2006 yılından bu yana çeşitli dergilerde, gazete kitap eklerinde değerlendirme ve eleştiri yazıları yayınlanıyor. Zileli’nin basılmış eserleri arasında Eşik (2011), Gözlerini Kaçırma (2014), Gölgesinde (2017), Bozuk Saat (2019) ve Son Bakış (2019) romanlarının yanı sıra Bayram Çocukları (2004) isimli bir araştırma ve Halit Refiğ ile söyleşilerinden oluşan Doğruyu Aradım Güzeli Sevdim (2009) başlıklı kitabı bulunuyor. Zileli’nin Eşik romanı 2012 Yunus Nadi Roman Ödülü’ne değer görüldü.

26 April 2020 Sunday 12:00

20 June 2020 Saturday 12:00


Online Event - Skype

Event Promoter

Üretimhane
Üretimhane Questions For Organizer?

Üretimhane; sanat, kültür, yaratıcılık, teknoloji ve mesleki gelişim ağırlıklı öğrenme programları tasarlayan, yaratıcı alanlarda üretilen fikir ve projeleri destekleyen bağımsız bir alandır. Geleneksel disiplin sınırlarını aşan, çoksesli, katılımcı bir platform olan Üretimhane; çeşitli atölyelere, eğitimlere, güncel ve kuramsal tartışmalara, söyleşilere, sergilere yer veriyor; bağımsız yaratıcılara çalışma ortamı sunuyor.

Comments