,
16 April 2020 - Thursday

Kent, Mimarlık ve Sinema: Sinematik Kent

İstanbul
Kent, Mimarlık ve Sinema: Sinematik Kent

Event Details

Corona virus tedbirleri nedeniyle #evdekal önlemlerine uyduğumuz bu günlerde, atölye ve seminerlerimizi bildiğiniz üzere online platforma taşımaya karar vermiştik.

Bu amaçla ilk online seminerimiz Işıl Baysan Serim eğitmenliğinde düzenleniyor ve sinemadaki kent temsillerine ve mimarinin sinema ile olan ilişkisine odaklanıyor. “Kent, Mimarlık ve Sinema: Sinematik Kent” adlı online seminer 16 Nisan – 27 Nisan tarihleri arasında 4 oturum halinde, Zoom üzerinden yapılacak.

Her oturum bir saat sürecek ve bunu 15 dakikalık bir soru cevap kısmı takip edecek.

Düşünme ve çalışma biçimlerimizi değiştiren bu süreçte sosyal mesafemizi korurken, online temasımızı mümkün olduğunca devam ettirip, mimari ve kültür üzerine düşünmeye devam edeceğiz.

Herkese sağlıklı günler!

 

Kent, Mimarlık ve Sinema: Sinematik Kent

Eğitmen: Işıl Baysan Serim

Tarihler: 16 Nisan – 27 Nisan 2020

Saat: 19:30–20:45 / Dört Oturum

Program:

Bu seminer dizisinde, filmlerin modern dönem ve sonrasının mimarlık arşivini oluşturan ütopya,distopya ve heterotopyaları nasıl biçimlendirdiği ve görüntüye nasıl tercüme ettiği ele alınacaktır. Bu güzergahı incelerken sinema, mimarlık ve kent ilişkisinin soykütüğünü belirleyen söylemsel,toplumsal,siyasi,iktisadi ve teknolojik olayların izini süren okumalar yapılacaktır.

I. Oturum - Modernizm Ütopyası: Sinematik KentinDoğuşu

II. Oturum -  Modern Ütopyacılığın Kırılganlığı,  Sinemada KentDistopyaları

III. Oturum –‘Herhangi-Bir-Yer’den ‘Yok-Yer’lere KentselHeterotopyalar

IV. Oturum -  Dijitopyalar ve/veya Dijital Heterotopyalar: Ekranlardan Doğan Kentler

During these days when we #stayathome due to Corona virus measures, we are trying to carry our workshops and seminars to an online platform.

Our first online seminar focuses on the representations of the city in cinema and on the relationship between architecture and cinema. The online seminar “City, Architecture and Cinema: Cinematic City” will be held in 4 sessions between April 16 and April 27, via Zoom. Each session will last an hour, followed by a 15-minute Q & A session.

In this process, which changes our ways of thinking and working, we will keep our online contact as much as possible and continue to think about architecture and culture, while maintaining our physical social distance.

Wish you all good health

City, Architecture and Cinema: Cinematic City

Instructor: Işıl Baysan Serim

16-27 April 2020,

19:30-20:45 / Four Sessions

In this seminar series, we will discuss how the films form and turn into images the utopia, dystopia and heterotopias that make up the archive of architecture of modern and postmodern times. The program includes readings that allow us to trace the discursive, social, political, economic and technological developments that determine the structure of the relationship between cinema, architecture and city.

Program:

Session 1: The Utopia of Modernism: The Birth of the Cinematic City

Session 2: The Fragility of Modern Utopianism: City Dystopias in Cinema

Session 3: City Heterotopias from ‘Indefinite-Spaces’ to ‘Non-Spaces’

Session 4: Digi-topias and Digital Heterotopias: Cities Born out of the Screen

16 April 2020 Thursday 19:30

27 April 2020 Monday 20:45


The Circle, Tomtom Mahallesi, Tercüman Çk. No:16/1, 34433 Beyoğlu/İstanbul, Beyoğlu, İstanbul


View Map

Event Promoter

The Circle
The Circle Questions For Organizer?

The Circle mimari odaklı bir kültür sanat ve araştırma platformudur. Multi-disipliner bir alan olan The Circle bir sergi mekanı, bir ortak çalışma alanı, bir yaratıcı atölye, bir akademik platform ve tiyatrodan dans ve konserlere kadar uzanan etkinlikler için bir sahne olarak tasarlandı. Mimariyi sosyolojiden felsefe ve tarihe kadar diğer akademik alanlarla ve çağdaş sanatın çeşitli dallarıyla buluşturmayı hedefleyen bu multi-disipliner platform Avcı Architects öncülüğünde Selçuk Avcı, Sanja Jurca Avcı, Markus Lehto, Eda Çarmıklı, Yüksel Demir, Kemal Seyhan, Nurgül Türker, Dilara Tekin Gezginti ve Yunus Tonkuş tarafından kuruldu.

Comments