18 March 2020 - Wednesday

Erkekler Konuşuyor

İstanbul
Erkekler Konuşuyor

Event Details

‘’Erkekler Konuşuyor’’ nedir?
‘’Erkekler Konuşuyor’’ paneli ile toplumsal cinsiyet rollerini bu kez toplumu bireyler sorguluyor ve tartışıyor.
Neden önemli?
Tıpkı kadınlık gibi erkeklik de biyolojik değil, toplumsal ve kültürel. Erkekler de toplumsal cinsiyet rollerini sorgulamalı ve toplumdaki bütün cinsiyetlerin bu ayrımcılığa maruz kalmaması için kendilerine dayatılan rollerin dışına çıkmalı. Cinsiyet eşitliğini hepimiz arzu ediyoruz ve erkeklerinde bu diyalogda yer almalarını istiyoruz. Bu konudaki bakış açılarını, kendilerine verilen rollerden memnun olup olmadıklarını, kadına ve toplumsal cinsiyet rolleri hakkındaki görüşlerini madalyonun diğer yüzü olan erkeklerden dinlemek istiyoruz. Bu nedenle toplumsal cinsiyet sorunlarını bu kez erkeklerle konuşuyoruz.
Neden katılmalısınız?
Bir insan yalnızca cinsiyeti erkek olduğu için daha iyi araba kullanabilir mi? Peki, yalnızca kadın olduğu için daha iyi yemek yapabilir mi, üstelik dünyadaki pek çok ünlü aşçı erkek olmasına rağmen? Sırf erkek olduğu için güçlü ve zengin olmak zorunda mısınız? Herkesin daha mutlu olduğu, eğilimleri, istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda davranabildiği, seçimler yapabildiği, toplumsal hayattaki rollerini sorgulayabildiği, değiştirebildiği uygun bir ortam yaratabilmek için birlikte yapabileceklerimizi konuşacağız. Toplumdaki bütün cinsiyetler olarak toplumsal cinsiyet rollerimizi sorgulamak ve değişim için önce farkında olmak sonra da farkındalık yaratmak isteyenler bu panele katılmalı.
Neden konuşmacı olmalısınız?
Konuşmacılarımız savunmasız olabilecek kadar güçlü, duygusal olacak kadar cesur. Kısacası tam bir Arya erkeğidirler. Onlara Arya kadınları da panelde eşlik edecekler. Toplumsal cinsiyet konusunda hep birlikte yol almak için bu panelde erkekleri de diyalogumuza katıp, toplumsal cinsiyet rolleri hakkında bugüne kadar konuşmayan erkekleri dinlemek istiyoruz. Eşitliğe verdiğiniz önemi bildiğimiz için hemcinslerinize ve kadınlara cesaretle duygularınızı paylaşmanız için bu panele davet ediyoruz. Değineceğimiz konulardan bazıları şunlardır: Erkek olmak sizin için ne demek? Erkek olduğunuz için nasıl baskı hissediyorsunuz? Toplumsal baskının altından kalkamadığınızda ne yapıyorsunuz? Nasıl hissediyorsunuz?

18 March 2020 Wednesday 18:00

18 March 2020 Wednesday 20:45


Fark Labs, 42 Maslak Ahi Evran Cad. No:6 Ofis 3 Kat:1 No:1, Sarıyer, İstanbul


View Map

Event Promoter

Comments