22 February 2020 - Saturday

İnsan Davranışlarının Kökenlerine Gizemli Yolculuk: GÖBEKLİTEPE

İstanbul
İnsan Davranışlarının Kökenlerine Gizemli Yolculuk: GÖBEKLİTEPE

Event Details

İnsan Davranışlarının Kökenlerine Gizemli Yolculuk

Mediniyetimizin Anlatılmamış Tarihi: GÖBEKLİTEPE

Konuşmacı: Yonca Eldener

THINK House, akıllardan çıkmayacak bir seminere ev sahipliği yapıyor.

Hayata, günümüz dünyasına, insan davranışlarının kökenlerine Dünyanın İlk Tapınağı GÖBEKLİTEPE'den bakmaya var mısınız?

'Göbeklitepe Muhafızı' romanının yazarı Yonca Eldener'in doyumsuz anlatımıyla, günümüz dünyasını, davranışlarımızın kökenlerini keşfe çıkıyoruz.

Göbeklitepe bugüne dair bize ne anlatıyor?

Bugünü anlamada, Göbeklitepe'nin önemi nedir? 

İnsan davranışlarının kökenlerinde Göbeklitepe'ye çıkan yol nedir?

ETKİNLİK DETAYLAR

Göbeklitepe bizim için “HAYRET” ile başlayan, “HAYRAN”lığa dönüşen ve “HAYAL”lerle devam eden bir hikâye. Son avcılar, üretime ve yerleşik hayata geçişi içeren büyük dönüşümün şafağında Göbeklitepe’de bir araya geldiler. Burada kültür ateşini yaktılar, günümüz medeniyetinin hikâyesini 12 bin yıl önce yazmaya başladılar.

Tarihin sıfır noktası denilen Göbeklitepe’nin sunduğu hikayede zor ve çoğu zaman cevabı olmayan soruları insanı anlayarak cevaplamayı deneyeceğiz. Biyolojik, kültürel, endüstriyel ve teknolojik evreden geçen insanın büyük dönüşüm geçirdiği kültür evresinden yola çıkacağız. Karmaşık toplumlara geçişi – tarım, nüfus, yazı, düşünme biçimi, kişiler arası ilişkiler, eşyalar, toplumsal cinsiyet-  tartışıp kazandıklarımız ve kaybettiklerimiz ile medeniyetimizin temellerine ve geldiği noktaya odaklanacağız. Bolca soru soracağız ve cevabını bildiğimizi sandığımız en temel soruları tersten soracağız. İnsanları kalabalık gruplar etrafından toplayan harcın ne olduğunu ve sonrasını hayal edeceğiz. Göbeklitepe’yi hepimizin anlayabilmesi için konumlandırmayı deneyecek, şaşırtıcı derece eski ve anıtsal olmasının yanı sıra neden önemli olduğuna dair kapsamlı bir bakış açısı geliştirmeyi deneyeceğiz.

YONCA ELDENER

Yazar, Profesyonel Yönetici

Göbekli Tepe Muhafızı, Yedi Uyananlar ve Eşi İşten Geçmeden romanlarının yazarı..Yonca Eldener aynı zamanda profesyonel bir yönetici. Ankara doğumlu Eldener, hatırlayamadığı kadar uzun bir süredir - zaman sıkıntısı olmadığı her durumda – gördüğü tüm kahverengi ören yeri tabelalarından sapıyor ve harabe geziyor. Sokak aralarına dalıyor, tapınak duvarlarına tırmanıyor. Arkeoloji ve sosyal bilimlere olan tutkusunu yazdığı romanlara olduğu kadar pazarlama alanındaki profesyonel çalışmalarına da yansıtıyor. 

Farklı işlerden beslenen üretkenliğinin temelinde, insanlığın gelişimine ve insan davranışlarının kökenlerine dair merakı var. 

Eldener 2002 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nden doktora derecesine sahip. İstanbul mahallelerini farklı sosyo-ekonomik göstergelerle sentezlediği bir sosyal coğrafya tezi yazdı.  Çalışma hayatı süresince genel müdürlük,  genel müdür yardımcılığı, eğitmenlik görevlerini üstlendi. E-ticaret, dijital pazarlama, perakende konularında uzman. Halen sağlık alanında bir teknoloji şirketinde genel müdürlük görevini yürütüyor. Eldener’in 2018 yılında Alfa- Mona Kitap tarafından “Yedi Uyananlar”, 2014’te Altın Kitaplardan Türkiye’deki ilk Göbeklitepe üzerine yazılan roman olan “Göbeklitepe Muhafızı” ve 2012’de Cinius Yayınlarından Eş İşten Geçmeden adlı romanları basıldı.  

Orta ve Lise öğrenimini tamamladığı TED Ankara Koleji çocukluk aşkı ve onun için unutulmaz. Mezun olduğu ODTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir Planlama Bölümü’nün ve mastır yaptığı Univeristy College London’ın da ona çok şey kattığını inanıyor.

22 February 2020 Saturday 17:30

22 February 2020 Saturday 18:45


Think House Istanbul, THINK House, Üsküdar, İstanbul


View Map

Event Promoter

Biletino Logo
THINK House Questions For Organizer?

Neden şehrin en renklisi? 1- THINK House Sahne: THINK House, 'SAHNE' bölümü ile sahne performansına yeni bir soluk getiriyor. THINK House Ekibi olarak, 'Kafka'nın Maymunu' adlı ilk oyunumuz ile kapalı gişe heyecanı yaşıyoruz. Ayrıca THINK Sahne'de Betül Arım'ı, performans sanatından ilham alan 'AMA' adlı oyunu izleyebilirsiniz. 2- THINKBIG Serisi Workshop (Atölye): Ana müfredatımızda yer alan düşünce atölyelerine 'THINKBIG Serisi' diyoruz. Bu çalışmaları, klasik atölye/workshop anlayışından çıkartarak, birer sosyo-gösteriye dönüştürüyoruz. Tümü Türkiye'de ilk kez yapılıyor. 3- THINK ACADEMY (Kurumsal Eğitimler): Yaratıcılık, yeni nesil liderlik, üretkenlik ve insan doğası konularında, sıra dışı programlarımız ile kurumsal eğitim dünyasında fark yaratıyoruz. 4- THINK Coworking: THINK House'un ilham veren ofisi, etkinlik zamanı dışında ortak çalışma alanına dönüşüyor. 5- Mekan Kiralama (THINK Sizin!): THINK House, eğitim, toplantı organizasyonları ya da yaratıcı workshopları için mekan arayan bireysel ya da kurumsal müşterilerine, mekan kiralamada en iyi alternatifi sunuyor. THINKBIG Detaylı Bilgi ve Görsel İçin: THINK House Pazarlama İletişimi TEL: 533 5829997  hello@thinkhouseistanbul.com