28 February 2020 - Friday

İDAM

Kayseri
İDAM

Event Details

Cinayet sebebiyle tutuklanan genç bir çocuğun davasında görevlendirilen jüri üyelerinin eldeki delilleri değerlendirmesi sonucunda, şüphelinin suçlu olduğu genel kabul görür. İçlerinden bir jüri üyesi bu karara karşı çıkar. Oybirliği sağlanmadan odadan çıkmalarına izin verilmeyen jüri üyeleri arasında yaşanan gerilim içinde  “makul şüphe” ve “ ön yargı “ kavramları tartışılır.

Toplumun farklı sınıflarından gelen 12 jüri üyesinin kendi bilgisi, tecrübesi ve eğitimi  çerçevesinde suçlu  yada suçsuz kararı  verecek olması eleştirilirken,  jüri  sistemi içinde “adalet” kavramı sorgulanmaktadır.

“Birinci dereceden adam  öldürme davası için buradayız. Unutmayın, suçlu kararı alırsak, sanığı elektrikli sandalyeye göndeririz.  Vereceğimiz karar, bir emirdir.”

28 February 2020 Friday 19:30

28 February 2020 Friday 21:30


kayseri il kültür ve turizm müdürlüğü, İl kultur turizm müdürlüğü, Melikgazi, Kayseri


View Map

Event Promoter

Üçikibir Sahne
Üçikibir Sahne Questions For Organizer?

Cinayet sebebiyle tutuklanan genç bir çocuğun davasında görevlendirilen jüri üyelerinin eldeki delilleri değerlendirmesi sonucunda, şüphelinin suçlu olduğu genel kabul görür. İçlerinden bir jüri üyesi bu karara karşı çıkar. Oybirliği sağlanmadan odadan çıkmalarına izin verilmeyen jüri üyeleri arasında yaşanan gerilim içinde “makul şüphe” ve “ ön yargı “ kavramları tartışılır. Toplumun farklı sınıflarından gelen 12 jüri üyesinin kendi bilgisi, tecrübesi ve eğitimi çerçevesinde suçlu yada suçsuz kararı verecek olması eleştirilirken, jüri sistemi içinde “adalet” kavramı sorgulanmaktadır. “Birinci dereceden adam öldürme davası için buradayız. Unutmayın, suçlu kararı alırsak, sanığı elektrikli sandalyeye göndeririz. Vereceğimiz karar, bir emirdir.”