,
30 November 2019 - Saturday

Konser: Batuhan Polat & Geeva Flava

İstanbul
Konser: Batuhan Polat & Geeva Flava

Event Details

2 Konser Bir Arada !

Batuhan Polat bir şarkı yazarı ve performans sanatçısı. Müziğinde ve canlı performanslarında kendi deyimiyle "duygusal çıplaklık" amaçlıyor. Kalpten gelen duyguların hassasiyetinden ve coşkusundan, acılarından ve sevinçlerinden besleniyor. İfadenin gizli yasaklarını kırmak istiyor.


Geeva Flava, müziğin kelimelerden, içeriklerden öte, bir hissiyat olduğuna inanan ve bunu anlatmanın yollarını arayan progresif müzik grubu. 2013 yılında Aybars Gülümser ve Ömer Kaya tarafından kuruldu. Daha sonrasında Ozan Can, Berkin Özbatır ve Can Arsoy’un katılımı ile ilk içeriklerini oluşturmaya başladılar.Caz, halk müziği, rock ve progresif hikayelerden beslenen Geeva Flava, 3 parça müzikal fasiküllerin ilki olan
“Botanik #1” 2018’de, ikincisi olan “Kinetik #2” 2019 ‘da yayınladı.

Etkinlik başlangıç saati: 21.00

Batuhan Polat is a songwriter and performance artist. His music and live performances aim what he calls "emotional nudity." It is nourished by the sensitivity and an enthusiasm of the heart's emotions, the pain and the joy. He wants to break the secret bans of the testimony.

For Geeva Flava, music is more of a feeling than context. A mysterious sensation with no ways to explain it. This is why Geeva Flava is a progressive storytelling band, searching for cumulative human acts to give meaning to this sensation.In 2013, Geeva Flava was formed by Aybars Gülümser and Ömer Kaya. Later, they formed a joint with Ozan Can, Berkin Özbatır and Can Arsoy to work on their Soundcloud recordings. Their music nourished by folk, rock, jazz and progressive stories in thefollowing years. Which inspired them to work on their new musical fanzine series. They released the first ep "Botanik #1" in 2018, followed by "Kinetik #2" in 2019.

Event starts at 9 pm

30 November 2019 Saturday 21:00

Dam Beyoğlu, Asmalı Mescit Mah. Emir Nevruz Sok. No:2 Panaiya Apt. Kat:4 Beyoğlu Istanbul, Turkey, Kadıköy, İstanbul


View Map

Event Promoter

Biletino Logo
Dam info@damdayiz.com 0212 441 03 26

Dam hem bir ortak çalışma alanı hem de kültür sanat için alternatif bir mekandır.