,
31 October 2019 - Thursday

THE BODY SPACE NEXUS

İstanbul
THE BODY SPACE NEXUS

Event Details

The body-space nexus: how our intra and interpersonal selves engage with space. Unpacking categories of spatiality, Ruth will initiate a dialogue on space and its impact on psychophysiology. Fusing the theories of Laban, Merleau-Ponty and De Certeau and discussing the autonomic nervous system, the talk will cross disciplines from theatre practise to neuroscience to lived experience.

Weaving theatre practise and interpersonal theory, Ruth unpacks how our internal landscape interacts with different environments and the inner spaces that inhabit them. Illuminating the impact of context on the body-space nexus.

Re title I like -  Ruth Levin-Vorster, artist-scientist, more juxtaposition, provocative and true. But social scientist will suffice too.

31 October 2019 Thursday 19:00

The Circle, Tomtom Mahallesi, Tercüman Çk. No:16/1, 34433 Beyoğlu/İstanbul, Beyoğlu, İstanbul


View Map

Event Promoter

The Circle
The Circle welcome@thecircle-o.com 02122927910

The Circle mimari odaklı bir kültür sanat ve araştırma platformudur. Multi-disipliner bir alan olan The Circle bir sergi mekanı, bir ortak çalışma alanı, bir yaratıcı atölye, bir akademik platform ve tiyatrodan dans ve konserlere kadar uzanan etkinlikler için bir sahne olarak tasarlandı. Mimariyi sosyolojiden felsefe ve tarihe kadar diğer akademik alanlarla ve çağdaş sanatın çeşitli dallarıyla buluşturmayı hedefleyen bu multi-disipliner platform Avcı Architects öncülüğünde Selçuk Avcı, Sanja Jurca Avcı, Markus Lehto, Eda Çarmıklı, Yüksel Demir, Kemal Seyhan, Nurgül Türker, Dilara Tekin Gezginti ve Yunus Tonkuş tarafından kuruldu.