28 November 2019 - Thursday

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuarı Senfoni Orkestrası

İstanbul
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuarı Senfoni Orkestrası

Event Details

Öğrenci Bileti İndirim Kodu: biletogrenci  (Öğrenci indirimden yararlandıysanız girişte öğrenci kimliğinizi göstermenizi rica ederiz)

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İDK Senfoni Orkestrası, Erdem Çöloğlu şefliğinde 28 Kasım’da Akıngüç Sahnesi’nde konser verecek. Programda Joseph Haydn’ın “104. Senfoni”si ve Maurice Ravel’in “Ölü bir Prenses için Pavan” eseri yer alıyor. Konserin solistliğini üstlenen piyanist Oytun Eren ise 20. yüzyılın önemli bestecilerinden Alfred Schnittke’nin “Piyano ve yaylılar için konçerto”sunu yorumlayacak.

ŞEF Mesut Erdem ÇÖLOĞLU

1976 yılında İstanbul’da doğan Erdem Çöloğlu, Galatasaray Lisesi’ne devam ettiği yıllarda İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Klasik Gitar programına girerek müzik yaşamına başladı. Lise mezuniyetini takiben profesyonel müzisyenliğe karar vererek Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Bölümü’ne girdi; burada Babür Tongur, İlhan Usmanbaş, Hasan Uçarsu, Özkan Manav ve Mehmet Nemutlu ile kompozisyon ve teori, Fahrettin Kerimov ve Gökçen Koray ile orkestra ve koro şefliği çalıştı. Lisans mezuniyetinin ardından aynı kurumda Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Yüksek Lisans ve Müzikoloji Doktora programlarını tamamladı.

Öğrencilik yıllarında yönettiği topluluk ve koro konserleriyle gelişen orkestra şefliğine yönelik ilgisi lisans mezuniyetinin ardından Eskişehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’nın kuruluşunda Orkestra Şefi olarak görev almasıyla ivmelendi. 1 yıl süren bu görevin ardından İstanbul’a dönen Çöloğlu, önce MSGSÜ korosu, daha sonra da MSGSÜ Gençlik Senfoni Orkestrası şefliğiyle görevlendirildi. 2007 yılında aynı kurumda Gürer Aykal’ın asistanı olarak 5 yıl boyunca Aykal ile çalıştı, MSGSÜ Senfoni Orkestrası ile çok sayıda konser verdi. Çöloğlu, yukarıdaki isimlerin dışında Salzburg Mozarteum’da Peter Gülke ile Montreal’de Alexis Hauser ve Isiah Jackson ile çalışma imkânı buldu ve özellikle Beethoven senfoniler konusunda uzmanlık kazandı. Profesyonel şeflik hayatına başladığı 2002 yılından günümüze kadar konservatuvar korosu, oda toplulukları, orkestraları ve okul dışı orkestra ve topluluklarla, XVIII. yüzyıldan XXI. yüzyıla kadar uzanan geniş bir repertuvardan seçilmiş yapıtları seslendirdiği yüzü aşkın konser gerçekleştirdi. Özellikle çeşitli çağdaş müzik festivallerinde, pek çok genç bestecinin yapıtlarının ilk seslendirilişlerini yönetti.

Çöloğlu, 2010 yılında Fransa’da düzenlenen Montpellier Languedoc-Roussillon festivali çerçevesinde Borusan Filarmoni, Yunan Radyo Televizyon Korosu ve MSGSÜ konservatuvarının işbirliğiyle gerçekleştirilen konsere koro şefi olarak katıldı. Ayrıca, Paris Boulogne-Billancourt Konservatuvarı’nda farklı yıllarda üç atölye çalışması düzenledi ve bu kapsamdaki konserlerde 20. yüzyılın önemli Türk ve Avrupalı bestecilerin yapıtlarını yönetti. Konserlerin yanı sıra yoğun bir akademik faaliyeti de sürdüren Çöloğlu, 2007 yılında günümüze kadar pek çok yurtdışı buluşmada bildiler sundu, makaleler ve kitaplar yazdı.

 

PİYANİST Oytun EREN

1977’de Antalya’da doğdu. Aslen Giresunlu olan Oytun EREN, ilk piyano eğitimine 1992 yılında İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde Faris AKARSU ile başladı. 1996 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Kompozisyon bölümüne kabul edilerek Volkan BARUT ile armoni, kompozisyon; Prof. Özkan MANAV ile yine kompozisyon, orkestrasyon ve kontrpuan çalışmalarında bulundu. 1997 yılında aynı kurumun piyano bölümüne kabul edilerek lisans çalışmalarını Prof. Metin ÜLKÜ ile sürdürdü. 2002 yılında Almanya- Freiburg Müzik Yüksek Okulu'nda Prof. Tibor SZASZ’ın solistlik sınıfına kabul edilerek yüksek lisans düzeyinde piyano eğitimine başladı. Eğitimini tamamladıktan sonra 2004 yılında Türkiye’ye dönüş yaparak Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Ana Sanat Dalı’na öğretim görevlisi olarak kabul edildi. Aynı kurumda Prof. Zöhrap ADIGÜZELZADE ile başladığı sanatta yeterlik çalışmalarını 2007 yılında “Müzik Sanatında Biçim ve Yorumlama” adlı tezle sona erdirdi. 2015 yılında Sevda-Cenap And Müzik Vakfı Yayınları’ndan çıkan “Klasik Batı Müziği Tarihinde Kırılma Anları” adlı kitabıyla profesör olan olan Oytun EREN; halen Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda görevine devam etmektedir.

Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında vermiş olduğu yüzden fazla konserlerle solistlik kariyerini devam ettiren sanatçı, etkileyici resitalleriyle göz doldurmaktadır. Barok dönemden yirminci yüzyıla kadar uzanan geniş repertuvarını, teknik yönden çalınması oldukça zor olan besteleriyle güçlendirmesi, kendisini diğer piyanistlerden ayıran en önemli unsur olmuştur.

Kimler Katılabilir?

  • Etkinlik genel katılıma açıktır.

Ulaşım

Adres: Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi. İstanbul Kültür Üniversitesi Ataköy Yerleşkesi E-5 Karayolu Üzeri Bakırköy / İstanbul 34158

Nasıl giderim?

  • M1 Metro ve Metrobüs hatlarının Yenibosna durağında veya İEET otobüs hatlarının Kuleli ve Kültür Üniversitesi duraklarında inerek ulaşabilirsiniz.
  • Kendi araçlarıyla gelecek misafirlerimiz için ücretsiz otopark hizmeti verilir.

Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi'ne ulaşım için tıklayınız.

Etkinlik Kuralları

  • Etkinlikte oturma düzeni vardır.
  • Etkinlik başladıktan sonra salona seyirci alınmamaktadır.
  • Salona içecek ve yiyecek alınmamaktadır.

Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi hakkında

İstanbul Kültür Üniversitesi Ataköy Yerleşkesi içinde yer alan Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi; çok amaçlı sahnesi, teknik donanımı, 750 kişilik seyirci kapasitesi, modern fuayesi ve kulisi ile hizmet vermektedir.

Pek çok uluslararası etkinliğe de ev sahipliği yapan Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi bugüne kadar İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Fazıl Say, Şirin Pancaroğlu, Cihat Aşkın, Gershwin Quartet, Borusan Quartet, Genco Erkal, Erol Büyükburç, Ajda Pekkan, Gülsin Onay, Bolşoy Balesi, Verda Erman, Ayla Erduran, Ziya Azazi ve Burhan Öcal gibi isimleri ağırlamıştır.

Çağdaş tasarımı, profesyonel teknik donanımı ile sanat kurumlarının farklı sahneleme tekniklerini kolaylıkla uygulayabildikleri ve bu nedenle tercih edilen belli başlı sahnelerden biri olma özelliğine sahiptir.

28 November 2019 Thursday 19:00

28 November 2019 Thursday 21:00


Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi, İstanbul Kültür Ünv., Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mh., 34156 Bakırköy, Bakırköy, İstanbul


View Map

Event Promoter

Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi
Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi Questions For Organizer?

İstanbul Kültür Üniversitesi Ataköy Yerleşkesi içinde yer alan Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi; çok amaçlı sahnesi, teknik donanımı, 750 kişilik seyirci kapasitesi, modern fuayesi ve kulisi ile hizmet vermektedir. Pek çok uluslararası etkinliğe de ev sahipliği yapan Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi bugüne kadar İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Fazıl Say, Şirin Pancaroğlu, Cihat Aşkın, Gershwin Quartet, Borusan Quartet, Genco Erkal, Erol Büyükburç, Ajda Pekkan, Gülsin Onay, Bolşoy Balesi, Verda Erman, Ayla Erduran, Ziya Azazi ve Burhan Öcal gibi isimleri ağırlamıştır. Çağdaş tasarımı, profesyonel teknik donanımı ile sanat kurumlarının farklı sahneleme tekniklerini kolaylıkla uygulayabildikleri ve bu nedenle tercih edilen belli başlı sahnelerden biri olma özelliğine sahiptir.