12 February 2020 - Wednesday

Ne Yediğini Göster, Kim Olduğunu Söyleyeyim

İstanbul
420.00 TRY
Ne Yediğini Göster, Kim Olduğunu Söyleyeyim

Event Details

Nil Madi Hakkında

Robert Kolej sonrası Koç Üniversitesi’nde Psikoloji ve İşletme bölümlerinde çift ana dal yaparak lisans eğitimini tamamlamıştır. Beykoz Üniversitesi’nde İş ve Örgüt Psikolojisi yüksek lisansına devam etmektedir.

Bankacılık sektöründe, İnsan Kaynakları Stratejik Planlama biriminde işe alım ve kariyer yönetimi proje ve araçlarının geliştirilmesinden sorumlu olarak çalışmıştır, İK iş geliştirme projelerine liderlik yapmıştır.

Bankacılık sektöründeki deneyimi sonrası, özel bir danışmanlık şirketinde otomotiv, nükleer enerji, yapı, kimya ve elektronik sektörlerindeki lider şirketler için insan kaynakları ve işe alım proje yöneticiliği yapmıştır.

2009 yılından itibaren ortağı olduğu Altis Danışmanlık’ta Ocak 2016 itibariyle, bireylerin ve kurumların potansiyellerini artırmaya yönelik danışmanlık ve eğitim hizmetleri vermektedir.

Hobisini çalışma alanı ile birleştirerek “PsikoloGurme” isimli kişisel markasını oluşturmuştur. GıdaTürk, Sabah ve Posta gazete ve dergilerinde psikoloji ve gastronomiyi buluşturan yazıları ile köşe yazarlığı yapmaktadır. Yemek tercihleri ile kişilik özellikleri arasındaki ilişki ilgi alanıdır. Bu konuda literatür araştırmaları yapmakta, seminerler vermeye devam etmektedir.

Özet

Bizi biz yapan nedir? Seçimlerimiz, tercihlerimiz, davranışlarımız. Tabağımıza aldığımız yiyecekler de bizim seçimlerimiz ve tercihlerimizdir. Peki, tabağımıza aldığımız şeyler kişiliğimiz hakkında bize nasıl ipuçları veriyor?
Açık büfeye gittiğinizde tabağına neler alırsınız? Baharatlı yiyecekler? Hamurlu? Şekerli? Sebze? Meyve? Yemeğinizi hızlı mı yersiniz? Yavaş mı? Tek başınıza mı?
Bu atölyede, hep birlikte sofraya oturacağız ve yiyecek seçimindeki belirleyicilerden “kişilik” faktörünü konuşacağız. Yemek tercihleri ile kişilik arasındaki ilişkiyi değerlendireceğiz. Sürprizlerle ve ikramlar ile keyifli bir atölye bizleri bekliyor.

İçerik

Misafirle iletişim ve pazarlama aracı olarak psikolojinin kullanımı.

Kimler Katılmalı

Müşterilerinin kişilikleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen restaurant/cafe sahipleri, Gastronomi Öğrencileri, Kendini Tanımak İsteyen Herkes

Eğitim Süresi

4 Saat

12 February 2020 Wednesday 13:00

Nişantaşı Üniversitesi Neotech Kampüs, Maslak Ayazağa, Sarıyer, İstanbul


View Map

Event Promoter

Biletino Logo
GASCONFAIR necdet@gasconfair.com 0533 084 96 80

GASCONFAIR, Türkiye’de ilk defa gastronomi alanında gerçek anlamı ile Kongre ve Konferansı bir araya getiren, sıradışı bir etkinliktir. Bilim ve teknolojiyi önceleyen ve yepyeni perspektifler sunan GASCONFAIR, Kongre ve Konferans kapsamında yine sıradışı Yarışma, Workshop, Seminer, Panel ve Söyleşiler organize ediyor. Yeme-İçme yaşamımızın ayrılmaz bir parçası. Ve artık ev dışında her zamankinden daha çok tüketim yapıyoruz. Dönüşen dünyayla birlikte gastronomi de değişip, dönüşüyor. Bir cafe'de ya da restorandaki deneyiminiz de bu dönüşümle birlikte farklılaşıyor. GASCONFAIR, bilim ve teknolojinin dünyasında yeme-içme alışkanlıklarımızın ve iş yapış biçimlerimizin ne yönde dönüşeceğini gözler önüne seriyor.